Կալանավորվել են ՊՎԾ երկու պաշտոնատար անձինք և նրանց հետ փոխկապակցված ընկերության ներկայացուցիչը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում հետևողական և անզիջում պայքար մղելով ՀՀ տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության և կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ստացել ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ պետական գնումների գործընթացին առերևույթ ապօրինի միջամտելու և օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության համար խոչընդոտներ ստեղծելու դեպքերի մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2018 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ս.Ա-ն, ունենալով պետության միջոցներով գնումների գործընթացը կանոնակարգող օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության իրավասություն, նույն վարչության գլխավոր մասնագետ Գ. Խ-ի հետ  նախնական համաձայնությամբ, առերևույթ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2018-2019թթ. ընթացքում ապօրինի կերպով միջամտել են վերահսկվող օբյեկտների՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության և մի շարք բժշկական կենտրոնների կարիքների համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգերին` նպատակ ունենալով հայտարարված մրցույթներում ապահովել իրենց կողմից հովանավորվող առևտրային կազմակերպության հաղթանակը:
Ընդ որում, գնման գործընթացներին մասնակցող ծառայողների կողմից ապօրինի պահանջները կատարելուն ընդդիմանալու դեպքում, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության պաշտոնատար անձինք սպառնացել կամ փաստացի նախաձեռնել են ուսումնասիրություններ: Նշված գործողությունների հետևանքով տեխնիկական բնութագրերում կատարված փոփոխություններով նվազեցվել են մատակարարման ենթակա ապրանքների որակական հատկանիշները՝ դրանք փաստացի համապատասխանեցնելով իրենց հետ փոխկապակցված ընկերության կողմից առաջարկվող ապրանքներին: Վերոհիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչ Տ. Ա-ն՝ օժանդակելով նշված պաշտոնատար անձանց և գործելով վերջիններիս հետ նախնական համաձայնությամբ, գնման գործընթացում ներգրավված պաշտոնատար անձանց ներկայացրել է առաջարկվող ապրանքի որակական հատկանիշների վերաբերյալ կեղծ հավաստագրեր: Համապատասխան տեխնիկական բնութագրերի փոփոխման արդյունքում 3 բժշկական հաստատությունների համար սարքավորումների ձեռքբերման մրցույթներն իրականացվել են այդ հաստատությունների իրական կարիքներին չհամապատասխանող տեխնիկական բնութագրերով, ինչի հետևանքով խարխլվել է պետական մարմնի հեղինակությունը, խախտվել են գնման գործընթացին մասնակցող այլ կազմակերպությունների իրավունքներն ու օրինական շահերը, խաթարվել է գնումների բնականոն գործընթացը, ինչի հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական մարմինների և կազմակերպությունների գործունեությունն՝ ուղղված բժշկական օգնության որակի ապահովմանն ու բարձրացմանը, այլև վտանգի տակ է դրվել մեծ թվով անձանց ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված առողջության պահպանման իրավունքի իրականացումը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Գործի շրջանակներում 2019 թվականի փետրվարի 25-ին ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության 2 պաշտոնատար անձինք և նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչ Տ.Ա-ն ձերբակալվել են: 2019 թվականի փետրվարի 27-ին հիշյալ պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Դատարանի կողմից որպես խափանման միջոց նշված երեք անձանց նկատմամբ ընտրվել է կալանավորումը։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում գնումների բնագավառում բոլոր կոռուպցիոն դրսևորումները և դրանց առնչվող անձանց բացահայտելու, պատճառված վնասի չափը պարզելու ուղղությամբ:

Задержаны два сотрудника Государственной службы Армении по надзору и представитель связанной с ними компании: СНБ
Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу против различных форм преступности и коррупции против экономической безопасности Республики Армения, в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, получила данные о том, что должностные лица Государственной службы Армении по надзору, злоупотребив служебным положением, осуществили незаконное вмешательство в процесс государственных закупок и создавали препятствия для предпринимательской деятельности.
Пресс-служба СНБ сообщила «Арменпресс», что согласно данным, полученным следственным отделом Службы национальной безопасности РА 20 февраля 2018 года, исполняющий обязанности начальника отдела по надзору за закупками Государственной службы Армении по надзору С.А., обладающий правом контролировать соблюдение требований законодательства в процессе госзакупок, по предварительной договоренности с главным специалистом того же подразделения Г.Х., исходя из личных интересов, используя свое служебное положение, в 2018-2019 гг. незаконно вмешивались в процедуры закупок, организованные для закупа необходимого медицинского оборудования для нужд Министерства здравоохранения и ряда медицинских центров, с целью обеспечения победы определенной коммерческой организации.
Кроме того, в случае противодействия незаконным действиям сотрудников, участвующих в процессе закупок, сотрудники Государственной надзорной службы РА угрожали или фактически инициировали расследования. В результате этих действий, изменения в технических характеристиках привели к снижению качественных характеристик товаров, которые должны быть поставлены. Представитель упомянутого хозяйствующего субъекта Т. А., помогая упомянутым должностным лицам и действуя по предварительному с ними согласию, подал поддельные сертификаты о качественных характеристиках предлагаемого продукта должностным лицам, участвующим в процессе закупок. В результате изменений в соответствующих технических спецификациях была осуществлена закупка оборудования для 3 медицинских учреждений с техническими спецификациями, которые не соответствуют реальным потребностям этих учреждений.
В рамках дела 25 февраля 2019 года были задержаны 2 сотрудника Службы государственного контроля Республики Армения и представитель спонсируемого хозяйствующего субъекта Т.А.. 27 февраля 2019 года этим должностным лицам были предъявлены обвинения по части 2 статьи 308 и части 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА, а представителю спонсируемого ими хозяйствующего субъекта - в соответствии с частью 2 статьи 38-308 Уголовного кодекса Республики Армения и части 2 статьи 325. Судом, в качестве меры пресечения, выбрано задержание вышеупомянутых трех человек.
Ведется предварительное расследование, принимаются меры для выявления всех проявлений коррупции в сфере закупок, а также для выявления причастных лиц и определения степени ущерба.
Примечание. подозреваемый или обвиняемый в совершении предполагаемого преступления считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, вступившим в законную силу приговором суда.