ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավարը Հայաստանի խորհրդարանական վերջին ընտրությունները անվանել է «հայկական հրաշք». Հայկ Կոնջորյան
ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավարը Հայաստանի խորհրդարանական վերջին
ընտրությունները անվանել է «հայկական հրաշք». Հայկ Կոնջորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտնում է, որ վեհաժողովում իր ելույթում Պիտեր Օսուսկին Հայաստանում 2018-ի դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունները համարել է հայ ժողովրդի հաղթանակը: Նա նկատել է՝ անցկացվել են արդար ու թափանցիկ ընտրություններ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոնջորյանն այս մասին տեղեկացրեց ԱԺ-ում հրավիրված ասուլիսում:
«Հայաստանի համար առանցքային հարցը 2018-ի դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունների մասին զեկույցն էր: Զեկույցով հանդես եկավ Պիտեր Օսուսկին, որը Հայաստանում ընտրություններին ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավարն էր:  Նա շեշտեց, որ ընտրությունները անցկացվել են մարդու իրավունքներին և ժողովրդավարության հիմնարար իրավունքների, ազատություններին համահունչ: Նա նշել է, որ նախկինում տեղ գտած կարևորագույն ընտրախախտումների և արատավոր երևույթների բացակայությունը, մասնավորապես ընտրակաշառքի բացակայությունը մեծ հնարավորություն է ստեղծել, որ Հայաստանում անցկացվեն իսկապես արդար և թափանցիկ ընտրություններ: Եվ վերջում իր զեկույցի պաշտոնական մասն ավարտելուց հետո Օսուսկին նաև շեշտել է, որ այն, ինչին ինքն ականատես է եղել այստեղ, եղել է «հայկական հրաշք»,- ներկայացրեց Կոնջորյանը:
Պատգամավորը հայտնում է՝ Պիտեր Օսուսկին նաև նկատել է, որ այս ընտրություններն, ըստ էության, ոչ թե քաղաքական այս կամ այն ուժի հաղթանակն էին, այլ հայ ժողովրդի, ՀՀ քաղաքացիների հաղթանակը: Օսուսկին նաև նա շեշտել է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում դա եղել է իր համար ամենատպավորիչ ընտրությունը: Կոնջորյանը մեծապես կարևորեց այդ հարթակում արված նման ձևակերպումը:
Փետրվարի 21-22-ը Վիեննայում տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը: Դրան նաև մասնակցել է ՀՀ ազգային ժողովի պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում են եղել Հայկ Կոնջորյանը, Անի Սամսոնյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը, Մարիա Կարապետյանը, Համազասպ Դանիելյանը:

Глава наблюдательской миссии ОБСЕ назвал недавние парламентские выборы в Армении "армянским чудом": Айк Конджорян
Глава наблюдательской миссии ОБСЕ назвал недавние парламентские выборы в Армении
"армянским чудом": Айк Конджорян
ЕРЕВАН, 27 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Глава армянской делегации в Парламентской ассамблее ОБСЕ Айк Конджорян в своем выступлении на пленарном заседании заявил, что президентские выборы в Армении 9 декабря 2018 года стали победой армянского народа. Он отметил, что прошли честные и прозрачные выборы. Как сообщает «Арменпресс», об этом Конжорян сообщил на пресс-конференции в Национальном Собрании.
«Ключевым вопросом для Армении стал отчет о парламентских выборах 9 декабря 2018 года. С докладом выступил Петр Осуский, который был главой наблюдательской миссии ОБСЕ в Армении. Он подчеркнул, что выборы прошли в соответствии с правами человека и основными правами и свободами демократии. Он отметил, что отсутствие бывших в прошлом наиболее важных фальсификаций на выборах и порочных явлений, в частности отсутствие взяток на выборах, создало прекрасную возможность для честных и прозрачных выборов в Армении. Наконец, после завершения своей официальной части своего доклада, Осуский также подчеркнул, что он стал свидетелем «армянского чуда», - сказал Конжорян.
Депутат также сказал, что Петр Осуский также отметил, что эти выборы на самом деле были не победой политической силы, а победой армянского народа и граждан Армении. Он также подчеркнул, что за последние 20 лет это были для него самые впечатляющие выборы. Конжорян придал большое значение такой формулировке на этой трибуне.
Зимняя сессия Парламентской Ассамблеи ОБСЕ прошла в Вене 21-22 февраля. В ней также участвовала делегация Национального Собрания РА. В состав делегации вошли Айк Конжорян, Ани Самсонян, Тигран Уриханян, Мария Карапетян и Амазасп Даниелян.