Շողակաթում կընդլայնվի արեւային ֆոտովոլտային կայանների ցանցը
ԳԱՎԱՌ 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ գյուղում մի քանի ներդրող կազմակերպությունների կողմից իրականացվող ծրագրերի արդյունքում այս տարի կընդլայնվի արեւային ֆոտովոլտային կայանների ցանցը, ինչի արդյունքում այդ կայանների արտադրական հզորությունը 3 մեգավատից կհասնի 13 մեգավատի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շողակաթ համայնքի ղեկավար Սուլիկո Շուշանյանը, միաժամանակ Շողակաթում կավելանան այլընտրանքային էներգիայի արտադրությամբ զբաղվող կազմակերպությունները: «Շողակաթ խոշորացված համայնքի համանուն գյուղում 2019 թվականի փետրվարի վերջերի դրությամբ գործում է արեւային ֆոտովոլտային 3 կայան՝ յուրաքանչյուրը 1 մեգավատ հզորությամբ: Նրանք արդեն 4 ամիս է, ինչ միացված են ընդհանուր ցանցին: Շինարարության ընթացքում այստեղ աշխատել են 125 հոգի, իսկ կայանների շահագործումից հետո բացվել է 11 մշտական աշխատատեղ: «Ջի Էյ Ջի», «Էներջի», «Սոլէներջի» ընկերությունների կողքին արդեն հայտնվել են այլընտրանքային էներգիայի արտադրությամբ նոր ընկերություններ՝ «Ռուզաննա թրեյթ», «Շտիգեն» կազմակերպությունները: Նոր ներդրումների արդյունքում, որը կկազմի 5-5,5 միլիարդ դրամ, մենք կունենանք արեւային ֆոտովոլտային եւս 3 կայան՝ 1-ը՝ 2, մյուս երկուսը՝ 4-ական մեգավատ հզորության: Այս կայանների շինարարության արդյունքում մենք կունենանք մոտ 220 ժամանակավոր, մինչեւ 25 մշտական աշխատատեղ: 1,7 միլիարդ դրամ էլ նախորդ տարիներին ներդրվել է արդեն գործող կայանների կառուցման ուղղությամբ: Ներդրող ընկերություններն արդեն ձեռք են բերել հողատարածքը, շինթույլտվության ու այլ գործողությունների համար պահանջվող բոլոր փաստաթղթերը: Եղանակների տաքանալուն պես բոլոր երեք կայաններում կմեկնարկեն շինարարական աշխատանքները»,-նշեց Սուլիկո Շուշանյանը:

Шогакат расширит сеть солнечных фотоэлектрических установок
В результате проектов, реализованных несколькими инвестиционными организациями в селе Шогакат провинции Гегаркуник в этом году, будет расширена солнечная фотоэлектрическая сеть, в результате чего производственная мощность этих станций от 3 мегаватт дойдет до 13 мегаватт.
Глава общины Шогакат Сулико Шушанян сказал  «Арменпресс», что в Шогакате будет расти число организаций, занимающихся производством альтернативной энергии. «В конце февраля 2019 года в одной деревне общины Шогхакат работают 3 солнечные фотоэлектрические станции, каждая мощностью 1 мегаватт. Они подключены к глобальной сети уже 4 месяца. Во время строительства здесь работало 125 человек, а после эксплуатации станций было открыто 11 постоянных рабочих мест. Рядом с компаниями по производству альтернативной энергии GG, ENERGY и Solenergy Компании, появились новые, такие как “Рузанна трейд” и “Штиген”. В результате новых инвестиций, которые составят 5-5,5 млрд драмов, у нас будет еще 3 солнечных фотоэлектрических станции, мощностью одна на 2 и две на 4 мегаватта. В результате строительства этих станций у нас будет около 220 временных, до 25 постоянных рабочих мест. В предыдущие годы в строительство уже действующих станций было инвестировано 1,7 млрд драмов. Инвестиционные компании уже приобрели землю, строительные документы и другие документы, необходимые для других видов деятельности. Как только погодные условия улучшатся, на всех трех станциях начнутся строительные работы », - сказал Сулико Шушанян.