ԵԽ նոր զեկույցը խիստ քննադատում է Էրդողանի քաղաքականությունը. անդրադարձ կա Ցեղասպանության ճանաչմանն ու Հայաստանին
ԵԽ նոր զեկույցը խիստ քննադատում է Էրդողանի քաղաքականությունը. անդրադարձ
կա Ցեղասպանության ճանաչմանն ու Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած Թուրքիայի մասին տարեկան զեկույցը դատապարտում է Էրդողանի իշխանության ներքո տեղի ունեցած մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումները, խոսքի ազատության սահմանափակումը: ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի հաղորդակցության պատասխանատու Հարութ Շիրինյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս զեկույցը կառույցի և այդ երկրի միջև անխուսափելիորեն կարող է բարձրացնել քաղաքական լարվածության մակարդակը:
-Պարոն Շիրինյան, փետրվարի 20-ին Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն ընդունեց Թուրքիայի մասին իր տարեկան զեկույցը: Ի՞նչ շեշտադրումներ կառանձնացնեք զեկույցից:
-Ընդհանուր առմամբ, զեկուցը խիստ քննադատական շեշտադրումներով դատապարտում է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի իշխանության ներքո տեղի ունեցած մարդու իրավունքների անթիվ խախտումները, խոսքի ազատության սահմանափակումը, քաղաքական հալածանքներն ու ձերբակալումները, ինչպես նաեւ ազգային, կրոնական եւ սեռական փոքրամասնությունների վրա ճնշումները: Բանաձևը, մասնավորապես, դատապարտում է Թուրքիայի տարածքից դուրս տեղի ունեցած ընդդիմադիր, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող գործիչների կամ լրագրողների նկատմամբ հալածանքները: Դրանից բացի Եվրախորհրդարանը որեւէ հիմնավորված պատճառ չի տեսնում երկրում 2016-ի հեղաշրջման փորձից հետո արտակարգ դրությունն անընդհատ երկարաձգելու հարցում:
-Եվրախորհրդարանը, այս ամենը հաշվի առնելով, որոշեց վերահաստատել անցյալ տարվա իր որոշումը, այսինքն, պահանջել Եվրոպական հանձնաժողովից կասեցնել Թուրքիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի բանակցությունները: Ի՞նչ զարգացումների սա կարող է հանգեցնել:
-Այս որոշումը երկու կողմերի միջև քաղաքական լարվածության մակարդակը անխուսափելիորեն կբարձրացնի: Հանգուցալուծումը կարող է լինել այն ժամանակ միայն, երբ Թուրքիայի կառավարությունը իսկական բարելավումների դիմի վերոնշյալ ոլորտներում:
Ես կցանկանայի նշել, որ այս տարվա Թուրքիայի մասին զեկույցը, ինչպես 2015-ից սկսած բոլոր զեկույցները, ուղղակի հղում է կատարում Եվրախորհրդարանի կողմից 2015 թվականի ապրիլին Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևին: ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակի համար վճռական կարևորություն ունի այս մեկը, որովհետև այսպիսով Եվրախորհրդարանն ամեն տարի Թուրքիայի մասին իր զեկույցի միջոցով իրականության մեջ վերահաստատում է Ցեղասպանության ճանաչումը և վերստին, անուղղակիորեն, Թուրքիային, ինչպես նաև Եվրամիության անդամ բոլոր երկրներին պաշտոնապես Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ազդակ ուղղում:
-Կարծես, զեկույցում անդրադարձ կա Թուրքիայում ազգային փոքրամասնությունների մշակութային ժառանգությունը պահպանելու հարցին: Ի՞նչ ուղերձ է այն պարունակում:
-Կարևոր է նաեւ նշել, որ Եվրախորհրդարանն այս զեկույցով կոչ է ուղղում Թուրքիային՝ հարգել իր իրավական պայմանավորվածությունները՝ պահպանելով այդտեղ բնակված ազգային փոքրամասնությունների մշակութային ժառանգությունները: Խոսքը հույների, ասորիների եւ հայերի պատմական կառույցների եւ ունեցվածքի պահպանման մասին է: Բանաձևում նաև նշված է, որ Թուրքիան պետք է կազմի այս համայնքներին պատկանող բոլոր քանդված կամ կործանված ունեցվածքների հստակ ցանկը:
-Պարոն Շիրինյան, զեկույցում խոսվում է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մասին և կարծես, այստեղ կրկին հավասարության նշան է դրված:
-Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների վերաբերյալ, զեկուցը անհասկանալիորեն սլաքն ուղղում է երկու պետություններին և խրախուսում է հետևողական լինել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:  Եվ ընդգծվում են սահմանները բացելու դեպքում ապագա տնտեսական օգուտները երկու երկրների համար:
Այստեղ ուզում եմ նշել, որ ավելի տրամաբանական եւ ճիշտ կլիներ, եթե Եվրոխորհրդարանի զեկույցի այդ բաժնի հասցեատերը լիներ միայն Թուրքիան՝ մատնանշելով նրա պատասխանատվությունը այսօրվա իրավիճակի հարցում՝ Նրանից պահանջեր որդեգրել ավելի լուրջ վերաբերմունք, Հայաստանի հետ հարաբերություններում պատրաստակամություն հայտնել բանակցություններ սկսել առանց որեւէ նախապայման պարունակող համաձայնագրի շուրջ եւ, մասնավորապես, հրաժարվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին որևէ նախապայման ներկայացնելուց:
Ամեն պարագայում Թուրքիան տեղյակ է, որ անիրատեսական եւ անկարելի է Եվրամիությանն անդամակցելը, եթե հարաբերությունների չի կարգավորել տարածաշրջանի բոլոր պետությունների հետ, մանավանդ, երբ Եվրամիության տարածքների մի մասը տակավին թուրքական իշխանության ներքո է:

Armenia and Genocide recognition
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The annual report of the European Parliament’s Foreign Affairs Committee on Turkey condemns the multiple human rights violations and restriction of freedom of speech which have taken place under Erdogan’s leadership.
Harut Shirinyan - Public Relations and Communications Officer at the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD), told ARMENPRESS that this report can inevitably raise the level of political tension between the EP and Turkey.
-Mr. Shirinyan, on February 20 the European Parliament’s Foreign Affairs Committee adopted its annual report on Turkey. What points will you outline from the report?
-Overall, the report strongly criticizes and condemns the numerous human rights violations, restriction of freedom of speech, political persecutions and arrests, as well as the pressures on ethnic, religious and sexual minorities which have taken place under Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s leadership. The report, in particular, condemns the persecutions against opposition figures, human rights advocates and journalists outside Turkey. In addition, the European Parliament doesn’t see any well-grounded reason for constantly extending the state of emergency in Turkey after the 2016 failed military coup attempt.
-Taking into considering these developments, the European Parliament decided to reaffirm its decision of the last year, in order words to urge the European Commission to stop Turkey’s accession talks to the EU. What developments can this lead to?
-This decision will inevitably raise the level of political tension between the two sides. The solution is possible only when the Turkish government makes real reforms in the aforementioned fields.
I would like to state that this report on Turkey, as well as all those reports staring from 2015, directly refer to the resolution on the recognition of the Armenian Genocide by the European Parliament in April, 2015. This report is very vital for the EAFJD because by this the EP with its report on Turkey every year reaffirms the recognition of the Genocide in reality and again, indirectly sends a signal to Turkey, as well as all EU member states to officially recognize the Armenian Genocide.
-It seems the report also touches upon the issue of the preservation of cultural heritage of national minorities in Turkey. What message does it contain?
-It’s worth stating that by this report the European Parliament calls on Turkey to respect its legal agreements by preserving the cultural heritage of the national minorities. The talk is about the preservation of historical structures and property of Greeks, Assyrians and Armenians. The report also says that Turkey must prepare the concrete list of all damaged and destroyed properties that belong to these communities.
-There is also a reference to the Armenia-Turkey relations in the report, and it seems, an equality sign is again put here. What would you say about this?
-Regarding the Armenia-Turkey relations, the report points the two states, which cannot be understood, and encourages to be consistent in the normalization process of the bilateral relations. And it also mentions the future economic benefits for the two countries in case of opening the borders.
But here I want to note that it would be more logical and right if this section of the EP report was addressed only to Turkey, by outlining the latter’s responsibility for today’s situation and urging it to adopt more serious attitude, express readiness to start talks in the relations with Armenia over an agreement without any precondition, and in particular, to refuse from presenting any precondition on the Karabakh conflict.
In any case Turkey is aware that joining the EU is unrealistic and impossible if it has not normalized the relations with all states of the region, especially when some of the EU territories are still under Turkish rule unfortunately.