Արարատ Միրզոյանը հայտնում է սահմանադրական փոփոխությունների օրակարգի առկայության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտնում է, որ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ օրակարգ ունեն: Դրանում, սակայն, մասշտաբային փոփոխություններ` խորհրդարանական կառավարման համակարգից անցում կիսանախագահականին չի լինի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Միրզոյանն այս մասին հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Սահմանադրական փոփոխություններ հնարավոր են` թեև կարծում եմ, որ ոչ այդպիսի մասշտաբային փոփոխություններ, որ երկիրը խորհրդարանականից դարձնենք կիսանախագահական: Մեր օրակարգում սահմանադրական փոփոխություն կա: Շրջանակն առայժմ հստակեցվում է: Մենք այս ընթացքում տեսանք, որ կան բացեր, իրավիճակներ, երբ որ սահմանադրությունը չի կարգավորվում և հնարավոր են փակուղիներ առաջանալ: Այս ամենը պետք է ուսումնասիրենք»,-ասաց Միրզոյանը:
Հարցին` հնարավոր է արդյոք լինի նաև ՀՀ նախագահի լիազորությունների վերանայում, Միրզոյանն ասաց` գուցե: Նա նշեց` անպայմանորեն կընդգրկվի նաև Ընտրական օրենսգրքի վերանայման հարցը:
ԱԺ նախագահը շեշտեց` ինքը կիսանախագահական համակարգին վերադարձ կատարելուն կողմնակից չէ ամենևին: Կարծում է` հիմա ունենք խորհրդարանական համակարգ և ամեն ինչ պետք է անենք այդ համակարգի կայացման համար:
1995-ի Սահմանադրությամբ Հայաստանը եղել է ամբողջական նախագահական կառավարման երկիր: 2005-ին Սահմանադրությունը փոփոխության ենթարկվեց, դարձավ` կիսանախագահական: 2015թ. եղան փոփոխություններ, ու 2018թ. ապրիլից երկիրը լիարժեք անցավ խորհրդարանական կառավարման համակարգի:
2019թ. փետրվարի 16-ին ՀԱԿ-ը հայտարարություն է տարածել, որով իշխանություններին առաջարկել է մեկ տարվա ընթացքում սահմանադրական հանրաքվե անցկացնել և վերադառնալ կիսանախագահական համակարգին:

Armenia has constitutional amendments in agenda
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan has announced that they have an agenda regarding constitutional amendments. However, the amendments will not include large-scale changes such as transition from parliamentary to semi-presidential governance.
“Constitutional amendments are possible, although I think not the kind of large-scale changes that will make the country a semi-presidential one from parliamentary”, he told reporters today. “We have constitutional amendments in our agenda. The circle is now being specified. In this process we saw that there are gaps, situations when the constitution isn’t regulating and deadlocks are possible. We must study this all,” Mirzoyan said.
Asked if the amendments will include a revision of the President’s powers, the Speaker said perhaps they will. He said it will definitely include a revision of the Electoral Code.
The Speaker emphasized that he doesn’t favor a transition to a semi-presidential model at all.
With the 1995 Constitution, Armenia was a full presidential country. The Constitution was first amended in 2005, with the country becoming a semi-presidential one. Then, in 2015, it was amended and three years later Armenia transitioned to a parliamentary system of governance.