Հայաստանը հանձնառու է խորացնել հարաբերությունները եղբայրական Կիպրոսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենի անվտանգության համաժողովի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 17-ին հանդիպել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են հայ-կիպրական բազմաշերտ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ` նշելով, որ երկու երկրներին միավորում են ավանդական բարեկամության և համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված կապերը: Գոհունակությամբ արձանագրելով միջպետական հարաբերություններում և բարձրաստիճան շփումներում առկա բարձր դինամիկան՝ ԱԳ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ եղբայրական Կիպրոսի հետ տարբեր բնագավառներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցությունն առավել խորացնելու և նոր որակ հաղորդելու ուղղությամբ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը  Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները և կառավարության զարգացման ծրագիրը, որը միտված է նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների և ստեղծագործ կրթության ոլորտների զարգացման հիման վրա տնտեսության խթանմանը:
Անդրադարձ կատարելով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ամուր իրավական հիմք է ծառայում Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման առումով:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է Կիպրոսի հետ միջազգային և տարածաշրջանային տարբեր հարթակների և նախաձեռնությունների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցությունը։

Армения  готова  расширить отношения  с братским Кипром
В рамках  Мюнхенской конференции по вопросам безопасности 17 февраля состоялась встреча министра иностранных дел   Республики Армения Зограба  Мнацаканяна   с  министром ИД Кипра Никосом Христодулидесом.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении  информации и  общественной  дипломатии    Министерства  иностранных дел  РА, стороны  обсудили широкий  круг вопросов многослойных армяно-кипрских отношений, отметив, что наши народы  объединяют связи, основанные на традиционной  дружбе  и общих ценностях. С  удовлетворением отметив высокую динамику межгосударственных отношений и встреч  на  высоком уровне, Зограб Мнацаканян подчеркнул готовность Армении к  дальнейшему  расширению  сотрудничества с Кипром в разных областях, представляющих взаимный  интерес, и придать им новое  качество.
Зограб Мнацаканян представил Никосу Христодулидесу  приоритеты  внешней  политики и программу  развития  правительства Армении, направленную  стимулирование экономики, опирающейся на  развитии  новаций, высоких технологий и креативного образования.
Коснувшись отношений  Армения-Евросоюз, глава  МИД РА отметил, что Соглашение  о всеобъемлющем и расширенном партнерстве  создает крепкий  правовой  фундамент для  развития  взаимовыгодных отношений  со странами ЕС.
В  ходе  встречи была отмечена  важность  эффективного сотрудничества с Кипром в рамках инициатив и на  международных и региональных площадках.