Երևանի տրանսպորտային ցանցը հաջորդ տարվանից կազատվի միկրոավտոբուսների կեսից
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի տրանսպորտային ցանցը 2020թ-ից կդադարի սպասարկել 450 միկրոավտոբուս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին փետրվարի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
«Օրենքով նախատեսվում է միկրոավտոբուսների 15 տարի շահագործում, ավել իրավունք չունեն: Եվ միայն մյուս տարի 450 միկրոավտոբուս պետք է լքի ցանցը, այն դեպքում, երբ օրական մոտ 900 միրոավտոբուս է սպասարկում Երևանը»,- ասաց Մարությանը:
Քաղաքապետի խոսքով` իրենք այժմ հարցի լուծումը գտնելու ճանապարհին են:
«Մենք այս պահին հրատապ կերպով փորձում ենք լուծել այս խնդիրները: Եթե մենք ասում ենք, որ նոր ցանցը երկու տարի հետո արդեն պատրաստ կլինի, մնում է հասկանալ, թե այս երկու տարին ինչ ենք անելու: Հարցի լուծման համար մի քանի ճանապարհ կա, կգանք ամենաօպտիմալ լուծմանը»,- նշեց քաղաքապետը:

Транспортную сеть Еревана со следующего года перестанет обслуживать половина микроавтобусов
Транспортную сеть в 2020 году Еревана перестанет обслуживать 450 микроавтобусов. Как передает Арменпресс, об этом 15 февраля сообщил журналистам мэр Еревана Айк Марутян.
«Закон предусматривает эксплуатацию микроавтобусов в течение 15 лет, и они не имеют права на это. Только в следующем году 450 микроавтобусов должны покинуть сеть, а Ереван обслуживает около 900 микроавтобусов в день», - сказал Марутян.
По словам мэра, они находятся на пути к решению проблемы.
«В настоящее время мы пытаемся срочно решить эти проблемы. Если мы скажем, что новая сеть будет готова через два года, то еще предстоит понять, что мы будем делать в течение этих двух лет. Есть несколько способов решения проблемы, мы придем к наиболее оптимальному решению», - сказал мэр.