Սի Ցզինպինը պատրաստ Է աշխատել ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում տարաձայնությունները հարթելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինը առեւտրական բանակցություններում Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերի եւ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինի հետ փետրվարի 15-ին կայացած հանդիպմանը հայտարարել Է, որ Չինաստանը պատրաստ Է արդյունավետ գործակցել ամերիկյան կողմի հետ առեւտրատնտեսական հարցերի շուրջ համաձայնության հասնելու համար: Չինաստանի ղեկավարի համապատասխան հայտարարությունը մեջբերել Է «Սինհուա» գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք պատրաստ ենք աշխատել տարակարծությունները եւ վեճերը համագործակցության ոգով հարթել ուղղությամբ հանուն այն բանի, որ երկու կողմերը հասնեն այնպիսի համաձայնության, որն ընդունելի կլինի ե՛ւ ՉԺՀ-ի համար, ե՛ւ Միացյալ Նահանգների համար»,-նշել Է Սի Ցզինպինը:
Նա նաեւ նշել Է, որ Պեկինի եւ Վաշինգտոնի միջեւ փոխգործակցությունն «իրականացվում Է սկզբունքային պայմաններով», եւ կոնսուլտացիաներն արդեն զգալի առաջընթաց են արձանագրել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Си Цзиньпин выразил готовность работать над устранением разногласий на переговорах с США
Председатель КНР Си Цзиньпин в пятницу на встрече с представителем Соединенных Штатов на торговых переговорах Робертом Лайтхайзером и министром финансов США Стивеном Мнучином заявил, что Китай готов к продуктивному взаимодействию с американской стороной ради достижения соглашения по торгово-экономическим вопросам. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, соответствующее заявление китайского лидера приводит агентство "Синьхуа".
"Мы готовы работать над устранением расхождений и трений путем сотрудничества ради того, чтобы обе стороны достигли соглашения, которое было бы приемлемо и для КНР, и для Соединенных Штатов", - отметил Си Цзиньпин.
Он также указал, что взаимодействие между Пекином и Вашингтоном "осуществляется на принципиальных условиях" и консультации уже достигли существенного прогресса.