Մի շարք ոլորտներում նշանակալի ներդրում ունեցած անձինք կազատվեն պարտադիր զինվորական ծառայությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կառավարությունը փետրվարի 15-ի նիստում որոշեց բացառիկ դեպքերում կրթության, գիտության, մշակույթի, արվեստի և սպորտի բնագավառներում նշանակալի ներդրում ունեցած անձանց ազատել պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ նախագծի հիմնավորման՝ բացառիկ դեպքերը հետևյալներն են.
Մշակույթի և արվեստի բնագավառներում գործունեության համար կառավարության կողմից նախկինում տարկետում տրված լինելու և այդ բնագավառներում քաղաքացու կողմից կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի N 457-Ն որոշման համաձայն նշանակալի նվաճումներ ունենալու հանգամանքները:
Սպորտի բնագավառում գործունեության համար կառավարության կողմից նախկինում տարկետում տրված լինելու և այդ բնագավառում քաղաքացու կողմից կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի N 450-Ն որոշման համաձայն նշանակալի նվաճումներ ունենալու հանգամանքները:
Գիտական աստիճան ունեցող քաղաքացուն կրթության և գիտության բնագավառներում գործունեության համար կառավարության կողմից նախկինում տարկետում տրված լինելու և քաղաքացու կողմից օրենքով սահմանված գիտական և գիտատեխնիկական գործունեությամբ զբաղվելու հանգամանքները:
Նշվում է նաև, որ քաղաքացին պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվում է կառավարության որոշմամբ` կրթության և գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի բնագավառներում պետական լիազոր մարմնի ներկայացմամբ:

В некоторых сферах, лица, имеющие значительный вклад, могут быть освобождены от обязательной воинской службы
В  некоторых сферах, лица,  имеющие значительный  вклад, могут быть освобождены  от
обязательной  воинской  службы
На  заседании правительства 15 февраля кабмин принял решение: в исключительных случаях и за значительные  заслуги в сферах образования, культуры, науки, искусства и спорта лица могут быть освобождены от обязательной воинской  службы.
Как передает Арменпресс, согласно проекту, исключительными являются следующие случаи:
— отсрочка, данная правительством ранее за деятельность в области культуры  и искусства и значительные заслуги лица в этой  области, согласно решению правительства N 457-Ն от 12 апреля-2018г.
— отсрочка, данная правительством ранее за деятельность в области спорта и значительные заслуги лица в этой области, согласно решению правительства N 450-Ն от 12 апреля-2018г.
— отсрочка, ранее данная правительством лицу, имеющему ученую степень, за деятельность в области образования и науки и занятие научно-технической деятельностью в установленном законом порядке.
Отмечается, что лицо освобождается от обязательной воинской службы решением правительства – по представлению  полномочного государственного органа в области науки, образования, культуры, спорта  и делам молодежи.