Ռուբեն Ռուբինյանը կառավարության ծրագրի նախագծում արտաքին քաղաքականությունը համարում է բազմավեկտոր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի արտաքին հարաբերութունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը կառավարության ներկայացրած ծրագրի նախագծի արտաքին քաղաքականության հատվածում տեսնում է կարևորագույն ուղղություններ, որոնք առաջնահերթություն են և ներկայացնում են տարբեր վեկտորներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ռուբինյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ընդհանուր առմամբ դրական եմ գնահատում կառավարության ծրագրի արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մասը: Այստեղ, բնականաբար, նախկին` ետհեղափոխական առաջին կառավարության ծրագրի համեմատ մեծ տարբերություններ չկան: Ինչպես մշտապես հայտարարել ենք, արտաքին քաղաքական վեկտորներում շեշտակի փոփոխություններ չկան: Դա ամենևին չի նշանակում, թե գործող ուղղությունների շրջանակում տեղ չկա աշխատելու, և չպետք է  խորացվեն հարաբերությունները մի շարք ուղղություններով, և չպետք է բարձրաձայնվեն այն խնդիրները, որոնք հուզում են մեզ և հանրությանը»,- նշեց Ռուբինյանը:
Նա համաձայն չէ այն քննադատությանը, թե նախագծով առաջարկվող արտաքին քաղաքականությունը բազմավեկտոր չէ: «Եթե նայենք ծրագիրը, հստակ երևում է, որ կան մի շարք կարևորագույն ուղղություններ, որոնք առաջնահերթություններ են: Այդ ուղղությունները տարբեր են և ներկայացնում են տարբեր վեկտորներ»,- նշեց հանձնաժողովի նախագահը:
Ռուբինյանը նկատեց նաև, որ արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մասը չպետք է  շատ դետալային լիներ: Այս առումով ծրագիրը պետք է ներկայացնի հիմնական շեշտադրումները, որը, իր կարծիքով, արված է:

Рубен Рубинян считает внешнюю политику многовекторной в проекте программы правительства
ЕРЕВАН, 11 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Председатель комиссии по внешним сношениям Национального Собрания РА Рубен Рубинян, в разделе внешней политики представленного правительством проекта программы видит важнейшие направления, которые являются приоритетными и представляют различные векторы. По сообщению «Арменпресс», такое мнение Рубинян выразил в беседе с журналистами в Национальном Собрании.
«В целом, я положительно оцениваю внешнеполитическую часть правительственной прогрсммы. Здесь, естественно, большой разницы с программой первого постреволюционного правительства нет. Как мы всегда заявляли, в направлениях внешней политики нет кардинальных изменений. Это не означает, что нет места для работы в рамках существующих направлений, и, что не должны углубляться отношения по ряду направлений, и не должны затрагиваться вопросы, которые волнуют нас и общественность", - сказал Рубинян.
Он не согласен с мнением о том, что предлагаемая программой внешняя политика якобы не является многовекторной. «Если мы посмотрим программу, то станет ясно, что есть ряд важных приоритетов. Эти направления разные и представляют разные векторы", - сказал председатель комиссии.
Рубинян также отметил, что часть, относящаяся к внешней политике, не должна быть очень детализированной. В связи с этим в программе должны быть представлены основные акценты, которые, по его мнению, сделаны.