Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ձայնագրել է Չայկովսկու թիվ 6 և Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիաները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը անգլիական հեղինակավոր Wright music management-ի նախաձեռնությամբ ձայնագրել է Չայկովսկու թիվ 6 («Պաթետիկական») և Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիաները: Ձայնագրությունը կատարել է շվեդական հայտնի BIS ընկերության հնչյունային ռեժիսոր Յոնս Բրաունը: Երաժշտասեր հասարակայնությունն այս սիմֆոնիաները  ունկնդրելու հնարավորություն կունենա փետրվարի 11-ին և 14-ին ծրագրված համերգներին, որոնք տեղի կունենան Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին փետրվարի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ  Էդուարդ Թոփչյանը:
«Ձայնագրող ընկերության ներկայացուցիչներն ասացին, որ Չայկովսկու թիվ 6 սիմֆոնիան շատ հատուկ է մեր կատարմամբ, իսկ Խաչատրյանի ստեղծագործությունը հայկական երաժշտարվեստի ամենանշանակալի սիմֆոնիան է: Բարձրակարգ ձայնագրություններ են ստացվել: Սկավառակները պատրաստ կլինեն հունիսի վերջին»,- նշեց Թոփչյանը և հավելեց, որ երկու համերգներն էլ կտեսագրվեն իսպանական DAKAPP ընկերության կողմից և խմբագրական աշխատանքից հետո կցուցադրվեն հանրահայտ Medici երաժշտական հեռուստաալիքով, ինչը նվագախմբի համար մեծ պատիվ է:
Նա շեշտեց, որ փետրվարի 11-ին, Չայկովսկու 6-րդ սիմֆոնիայից բացի, կհնչեն  կոմպոզիտորի Պեցցո կապրիչոզոն և Ռոկոկո թեմայով վարիացիաները թավջութակի և նվագախմբի համար: «Մեզ հետ հանդես կգա փայլուն թավջութակահարուհի Անաստասիա Կոբեկինան, որը լուրջ ճանապարհ է անցել և բազմաթիվ  ձեռքբերումներ ունի, իսկ ամսի 14-ին նա ջութակահարուհի Անուշ Նիկողոսյանի հետ կկատարի Բրամսի Կրկնակի կոնցերտը ջութակի, թավջութակի և նվագախմբի համար»,-ներկայացրեց դիրիժորը:
Անդրադառնալով նվագախմբի հետագա ծրագրերին` Թոփչյանը պատմեց, որ իրենք շուտով հանդես կգան բարեգործական համերգով, որի ընթացքում կկատարեն Առնո Բաբաջանյանի գործերը: «Նախատեսում ենք Ջ. Ռոսինիի «Սևիլյան սափրիչը» օպերայի երկու կատարում ներկայացնել: Կլինեն հետաքրքիր բեմադրություններ, բայց Արամ Խաչատրյան դահլիճում»,- ասաց նա ու հավելեց, որ նվագախումբը հյուրախաղերով ելույթներ կունենա Եվրոպայում, Չինաստանում և այլուր:

Филармонический оркестр записал 6-ю симфонию Чайковского и 2-ю симфонию Арама Хачатуряна
ЕРЕВАН, 11 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Армянский национальный филармонический оркестр, по инициативе английского Wright music management, записал 6-ю симфонию Чайковского («Патетическая») и 2-ю симфонию Арама Хачатуряна. Запись была сделана Йонсом Брауном, звукорежиссером известной шведской компании BIS. Любители музыки смогут послушать эти симфонии на концертах, запланированных на 11 и 14 февраля, которые пройдут в концертном зале Арама Хачатуряна.
Об этом «Арменпресс» сообщил на пресс-конференции 11 февраля художественный руководитель и главный дирижер Армянского филармонического оркестра, заслуженный деятель искусств Армении Эдвард Топчян.
«Представители звукозаписывающей компании заявили, что симфония Чайковского № 6 очень особенная в нашем исполнении, а творчество Хачатуряна - самая символическая симфония армянской музыки. Получились качественные записи. Диски будут готовы к концу июня", - сказал Топчян и добавил, что два концерта будут записаны испанской компанией DAKAPP и будут показаны на популярном музыкальном канале Medici после редакционной работы, что является большой честью для оркестра.
Он подчеркнул, что помимо 6-й симфонии Чайковского, 11 февраля, для виолончели с оркестром будут исполнены вариации Peczos Capriccioso и Rococo композитора. «С нами выступит Анастасия Кобекина, блестящая виолончелистка, которая прошла большой путь и имеет много достижений, а 14-го числа она со скрипачкой Ануш Никогосян исполнит Двойной концерт Брамса для скрипки, виолончели и оркестра», - сказала дирижер.
Касаясь будущих программ оркестра, Топчян сказал, что в ближайшее время они выступят с благотворительным концертом, во время которого будут исполнены произведения Арно Бабаджаняна. «Предусмотрены два исполнения оперы Дж. Россини “Севильский цирюльник”. Будут интересные выступления, но в зале Арама Хачатряна», - сказал он и добавил, что оркестр будет выступать в Европе, Китае и в других местах.