Հայաստանը 2018-ին ժողովրդավարության զգալի առաջընթաց արձանագրած երկրներից է. հրապարակվել է «Freedom House»-ի զեկույցը
Հայաստանը 2018-ին ժողովրդավարության զգալի առաջընթաց արձանագրած
երկրներից է. հրապարակվել է «Freedom House»-ի զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Freedom House» կազմակերպությունը հրապարակել է աշխարհում ժողովրդավարական զարգացումներին նվիրված «Freedom in the World» զեկույցը, որում անդրադարձ կա նաև Հայաստանին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, զեկույցում Հայաստանը դասվել է այն երկրների շարքին, որոնք 2018 թվականին զգալի առաջընթացն են արձանագրել ժողովրդավարության առումով:
Զեկույցում նշվում է, որ նախորդ տարի Հայաստանում բազմաթիվ քաղաքացիներ դուրս էին եկել փողոց այդ ժամանակվա իշխանությունների դեմ բողոքի ցույցերով: Նշվում է, որ շարունակվող բողոքի ցույցերը հանգեցրեցին խորհրդարանի կողմից վարչապետ ընտրված  Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին, ինչի արդյունքում շարժումը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը դարձավ վարչապետ: «Ամիսներ անց, երբ դեկտեմբերին անցկացվեցին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած «Իմ քայլը» դաշինքը հաղթանակ տարավ: Խորհրդարանական մեծամասնությունը խոստացել է աջակցել կոռուպցիայի դեմ պայքարին, թափանցիկ աշխատելաոճին, հաշվետվողականությանը»,- ասված է զեկույցում:
2018 թվականին ժողովրդավարության առումով առաջընթաց գրանցած երկրներից են նաև Անգոլան, Էկվադորը, Եթովպիան, Մալայզիան: Դիտարկված 195 երկրների թվում ազատության առումով ամենաբարձր գնահատականը ստացել են Նորվեգիան, Շվեդիան, Ֆինլանդիան, ամենաանազատներն են Սիրիան, Հարավային Սուդանը, Թուրքմենստանը, Հյուսիսային Կորեան, Տաջիկստանն ու Ուզբեկստանը:

Армения – среди стран, осуществивших в 2018-м году значительный прогресс в демократизации: доклад «Freedom House»
Армения – среди стран, осуществивших в 2018-м году значительный прогресс в
демократизации: доклад «Freedom House»
Опубликован доклад «Freedom in the World» организации «Freedom House». Как передает «Арменпресс», согласно «Freedom House», в 2018 году Армения с целым рядом других стран зарегистрировала значительный прогресс в плане демократизации. При этом она продолжает пребывать в ряду частично свободных стран, зарегистрировав в прошлом году положительную тенденцию к демократизации.
В докладе сказано, что граждане Армении вышли на улицу с требованием смены власти, что привело к избранию на пост премьер-министра Армении лидера протестного движения Никола Пашиняна.
Как сказано в докладе, позже – в декабре, прошли парламентские выборы, в которых с ощутимым перевесом победили вышеуказанные силы, пообещав обеспечить борьбу с коррупцией, прозрачный стиль руководства и подотчетность народу.
Среди стран, зарегистрировавших значительный прогресс в плане демократизации в 2018 году, отмечены Ангола, Эквадор, Эфиопия, Малайзия. Доклад охватил 195 стран, самые высокие оценки получили Норвегия, Швеция, Финляндия, а самые низкие – Сирия, Южный Судан, Туркмения, Северная Корея, Таджикистан и Узбекистан.