Գնդակը ՀՀ կառավարության դաշտում է. Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցության ընդլայնման հնարավորության մասին
Գնդակը ՀՀ կառավարության դաշտում է. Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԵՄ կողմից Հայաստանին
տրամադրվող աջակցության ընդլայնման հնարավորության մասին
ԲԵՌԼԻՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարության կողմից օրակարգում դրված բարեփոխումների փաթեթը պետք է կարողանալ իրականացնել առավել արդյունավետ, հետևաբար՝ գնդակը Հայաստանի կառավարության դաշտում է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Բեռլինից, այս մասին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ համատեղ ասուլիսում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, արդյոք ԵՄ-ն ընդլայնելու է իր աջակցությունը Հայաստանին բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին։
«Գնդակը Հայաստանի կառավարության դաշտում է։ Հանձնակատար Յոհանես Հանի վերջին այցը Հայաստան հստակ պատասխանեց Եվրամիության աջակցության ընդլայնման հարցին։ ԵՄ ներկայացուցիչներն արդեն հայտնեցին, որ պատրաստ են ընդլայնել Հայաստանին տրվող օժանդակության ծավալները։ Այս առումով ակնհայտ է, որ Հայաստանի ու ԵՄ-ի, ինչպես նաև ԵՄ երկրների հետ առանձին հարաբերություններում շատ լավ գործընկերային մթնոլորտ է հաստատված, և ես չեմ կարծում, որ այս առումով խոչընդոտներ կունենանք»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում էական ժողովրդավարական զարգացումներ են տեղի ունենում։ Նրա խոսքով՝ որևէ կասկած չկա, որ այդ զարգացումները կշարունակվեն։
«Այդ շարունակությունը կլինի, ինչպես նախկինում ասել եմ, անկախ արտաքին աջակցության առկայությունից կամ բացակայությունից, որովհետև ժողովրդավարությունը մեր ժողովրդի ընտրությունն է, արժեքային համակարգը, և շատ կարևոր է, որ այս առումով որևէ կողմից մեր առաջ չի դրվում, ժողովրդավարության համատեքստում, աշխարհաքաղաքական որևէ ընտրություն կատարելու խնդիր, ինչը նշանակում է, որ մեր բարեփոխումների օրակարգը կիրականացվի առավել բարենպաստ միջավայրում»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանն այդ առումով ուղիղ և բաց հարաբերություններ է պահպանում և ԵԱՏՄ, և ԵՄ գործընկերների հետ հարաբերություններում։
«Պետք է կարողանանք առավել արդյունավետ իրականացնել բարեփոխումների մեր փաթեթը՝ վստահ լինելով, որ աջակցություն կունենանք ինչպես ԵՄ, այնպես էլ ԵԱՏՄ մեր գործընկերներից»,-ավելացրեց Փաշինյանը։
Արդյոք Բեռլինը պատրաստվում է նոր ջանքեր գործադրել Հայաստանին տրվող օժանդակությունը մեծացնելու գործում։ Հարցին ի պատասխան կանցլեր Անգելա Մերկելը նշեց. «Մենք արդեն աջակցում ենք, ԵՄ-ն հանձնակատար Հանի միջոցով իր աջակցությունն արդեն հայտնել է։ Հայաստանը, որպես անկախ պետություն, ինքն է որոշում՝ արտաքին հարաբերություններում որ երկրի հետ աշխատի։ Եվ մենք ունենք արդեն պայմանագիր՝ խոսքը ԵՄ-ի հետ կնքված համաձայնագիրն է, որով Հայաստանը կարող է զարգացնել հարաբերությունները ինչպես Գերմանիայի, այնպես էլ ԵՄ-ի հետ»։

The ball is in the field of Government of Armenia – Pashinyan speaks about adding EU assistance to Armenia
The ball is in the field of Government of Armenia – Pashinyan speaks about adding EU
assistance to Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS.  The Government of Armenia must be able to effectively implement the reform agenda, therefore, the ball is in the field of the Government of Armenia, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the joint press conference with German Chancellor Angela Merkel, answering the question if the EU will increase the assistance to Armenia, correspondent of ARMENPRESS reports from Germany.
“The ball is in the field of the Government of Armenia. The recent visit of Commissioner Johannes Hahn clearly answered the question of increasing the EU assistance to Armenia. The EU representatives have already informed that they are ready to expand the assistance to Armenia”, Pashinyan said, adding that it’s obvious that good relations between Armenia and the EU, as well as Armenia and the EU Member States have been established.
Pashinyan noted that important democratic developments are taking place in Armenia. According to him, there are no doubts that those developments will continue.
“These democratic developments will be continuous irrespective of the existence or absence of the assistance, as I have said in the past, because democracy is the choice of our people, value system”, the Armenian PM said.
Nikol Pashinyan noted that Armenia has open relations with the EAEU and EU partners.
“We must be able to effectively implement our reform agenda, with the confidence that we will receive assistance both from our EU partners and EAEU partners”, Pashinyan added.
To the question if Berlin plans to increase assistance to Armenia, Angela Merkel answered, “We already support Armenia. The EU has already expressed its support through Commissioner Hahn. Armenia, as an independent country, decides on its own with which country to work. And we already have an agreement, I am about the agreement with the EU, by which Armenia can develop relations with Germany and the EU”.