Հայաստանը «Սու-30ՍՄ» կործանիչները կստանա ռուսաստանյան ներքին գներով. գործարքն իրականացվել է ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում
Հայաստանը «Սու-30ՍՄ»   կործանիչները կստանա ռուսաստանյան ներքին գներով.
գործարքն իրականացվել է ՀԱՊԿ-ի  շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Ռուսաստանի հետ «Սու-30ՍՄ»  4 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչ գնելու պայմանագիր է կնքել, որոնք Հայաստանի զինված ուժերը պետք է ստանան 2020 թվականին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը՝ նշելով, որ կործանիչները հայկական կողմին տրամադրվում են ռուսական վարկով և  ռուսաստանյան ներքին գներով:
Ըստ ավիացիոն արդյունաբերության ձեռնարկություններից մեկի գլխավոր մենեջերի` պայմանագրի պայմանների համաձայն՝ 2020 թվականին Հայաստանը կստանա չորս նոր «Սու-30ՍՄ» կործանիչ:
«Գործարքն իրականացվում է ՀԱՊԿ-ի շրջանակում: Չնայած այն հանգամանքին, որ պայմանագիրը համարվում է առևտրային, և գնումն իրականացվում է ռուսական կողմի տրամադրված վարկային միջոցների հաշվին, Հայաստանի ռազմաօդային ուժերի յուրաքանչյուր կործանիչի արժեքը կլինի այնքան, որքան արժեն Ռուսաստանի զինված ուժերի համար»,- պարզաբանել է  բանախոսը՝ ընդգծելով, որ այսպիսի պայմանները իսկական նվեր կարելի է համարել:
«Սա Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հետ կնքված առաջին պայմանագիրն է Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնավարման օրոք: Մեզ համար կարևոր էր ՀԱՊԿ-ում դաշնակից երկրի հետ դիրքերի ամրության հաստատումը»,- ասել է պարբերականի աղբյուրը:

Armenian Air Force to purchase SU-30SM fighter jets at Russian domestic prices as part of CSTO – report
Armenian Air Force to purchase SU-30SM fighter jets at Russian domestic prices as part of
CSTO – report
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. Armenia and Russia have signed a contract on acquiring SU-30SM multi-role fighter jets, according to the Russian Kommersant newspaper.
According to the report, the Armenian Air Force will receive 4 units of the aircraft in 2020. Armenia has acquired the aircraft at a Russian loan and domestic prices, Kommersant said.
“The deal is being carried out within the framework of the CSTO. Despite the fact that the contract is considered a trade deal, and the purchase is carried out at the expense of a loan provided to the Russian side, the cost of each of the fighter jet of the Armenian Air Force will be the same as the ones for the Russian military,” a senior official of an aviation enterprise told Kommersant.
“This is the first contract signed with the Armenian Ministry of Defense during Nikol Pashinyan’s tenure. Reaffirming the firmness of positions with a CSTO ally was important for us,” the source told the newspaper.