Կառավարությունը ներդնում է նոր բուժօգնության փաթեթ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը ներդնում է նոր բուժօգնության փաթեթ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ այն տարածվելու է հետևյալ կատեգորիայի անձանց վրա. ընտանեկան նպաստի համակարգում ընդգրկված 30 և ավելի բարձր բալ ունեցող, Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցները և նրանց հավասարեցված անձինք, ծերանոցներում ու անօթևանների ժամանակավոր կացարաններում խնամվող անձինք, բռնադատվածներ, Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարի վերացման աշխատանքների մասնակիցները, մարդկանց թրաֆիքինգի ենթարկված անձինք, ձերբակալված եւ կալանավորված անձինք:
«Նրանց համար գործելու է նույն փաթեթը, ինչը գործել է նախկինում զինծառայողների և սոցփաթեթի շահառուների համար՝ հավելյալ 18 թանկարժեք բժշկական միջամտություններով: Դրանց մեջ են սրտի վիրահատությունները, գլխուղեղի վիրահատությունները, աչքի վիրահատությունները, լիպոտրիպսիան և այլն: Դրա համար մենք պետական բյուջեից հատկացրել ենք 1,4 մլրդ դրամ, և ողջ փաթեթը կազմելու է մոտ 3 մլրդ դրամ: Նվազեցվել է նաև կոռուպցիայի ռիսկը և այս քաղաքացիները որևէ այլ վճար չպետք է կատարեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ երկրորդ փոփոխությունը վերաբերում է ստոմատոլոգիական բուժօգնությանը. «Սահմանվել է, որ ընտանեկան նպաստի համակարգում ընդգրկված 30 ու ավելի բալու նեցող անձինք, առաջին կարգի հաշմանդամները, մինչև 7 տարեկան երեխաները, 7-12 տարեկան սոցիալապես անապահովների ցանկում ընդգրկված երեխաները, զորակոչային ու նախազորակոչային տարիքի անձինք ստոմատոլոգիական ծառայություններ ստանում են առանց համավճարի կիրառման: Հիմա ամբողջությամբ պետությունը կվճարի: Այս ծրագրի համար նախատեսված է 500 մլն դրամ»,- ասաց նա:
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ առաջին փոփոխությունը տարածվելու է շուրջ 230 հազար մարդու վրա, որի արդյունքում կանխատեսված դեպքերի քանակը մոտ 16 հազար կլինի, 12 հազարի փոխարեն, այսինքն՝ մոտ 4 հազարով կավելանա դիմելիությունը:

Правительство Армении внедряет новый пакет медицинской помощи
Правительство Армении внедряет новый пакет оказания медицинской помощи. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства Армении 31-го января сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян. Пакет будет распространяться на следующие категории граждан: имеющие более 30 баллов по семейным пособиям, участники ВОВ, лица, приравненные к участникам ВОВ, лица, содержащиеся в домах престарелых и убежищах для бездомных, осужденные, участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, подвергшиеся траффикингу лица, задержанные и арестованные.
«Этим  лицам будет оказана помощь, в объеме, предусмотренном для бывших военнослужащих и бенефициаров соцпакетов, плюс 18 видов дорогостоящих вмешательств: операций на сердце, глазных операций, литотрипсии и пр.
На эти цели в госбюджете выделено 1,4 млрд драмов, гражданам не надо будет вносить дополнительную плату»,- сказал он.
Вторая новость касается стоматологии. Лица из категорий, которые доплачивали за оказание стоматологической помощи, будут получать ее бесплатно, на эти цели в госбюджете выделено 500 млн драмов.
По словам Торосяна, эти нововведения коснутся примерно 230 тысяч человек, при этом, ожидается рост числа обращений в данной категории от 12 тысяч до 16 тысяч.