ԵԱՏՄ-ում նախագահությունը ստանձնած Հայաստանի առաջնահերթությունն է խոչընդոտների վերացումը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը, ստանձնելով ԵԱՏՄ մարմիններում նախագահությունը, պատրաստվում է ակտիվ աշխատել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ռուսական «РБК» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ԵԱՏՄ բարձրագույն մարմիններում նախագահությունը հնարավորություն է տալիս առավել ակտիվ աշխատել կառույցում և փորձել նոր խթան հաղորդել ընդհանուր գործին: Մենք այդպես էլ տրամադրված ենք: Ես արդեն խոսել եմ առաջնահերթությունների մասին, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ գլխավոր եմ համարում ԵԱՏՄ-ում առկա խոչընդոտների վերացումը: Հաշվարկվել է և ներկայացվել, որ Եվրասիական միության տարածքում գոյություն ունեն 80 խոչընդոտներ՝ կապված մի շարք ոլորտների հետ: Այստեղ պետք է նշել, որ, «դե յուրե» առկա խոչընդոտներից բացի, գոյություն ունեն նաև «դե ֆակտո» խոչընդոտներ: Մեր գլխավոր նպատակն է լինելու դրանց ինչ-որ մի մասը վերացնելը: Եթե հաջողվի ամբողջությամբ, ապա դա շատ լավ կլինի»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 24-ին աշխատանքային այցով մեկնել էր Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Մոսկվա: Վարչապետ Փաշինյանն այցելել էր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Մոսկվայի կենտրոնակայան և հանդես եկել ելույթով՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) բարձրագույն մարմիններում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունների վերաբերյալ:

Priority of Armenian presidency at EEU is elimination of obstacles, says Pashinyan
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. Armenia, by assuming the presidency at the EEU (Eurasian Economic Union) bodies, is planning to work actively, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with the Russian RBK TV.
“Presidency at the EEU supreme bodies enables to work more actively in the organization and to attempt to boost the general work. This is exactly what we are set to do. I have already talked about priorities, but I would like to emphasize that I find the elimination of obstacles that exist at the EEU to be the main [one]. It has been calculated and presented that 80 obstacles exist in the Eurasian Union territory, concerning a number of sectors. Here I must note that in addition to “de jure” obstacles there are also “de facto” obstacles. Our main goal will be eliminating some part of them. If we succeed [to do so] in entirety, then it will be very good,” Pashinyan said.