Հաագայում հավատարմագրված դեսպանները քննարկեցին ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 3-ին Հաագայի Խաղաղության պալատում տեղի ունեցավ Նիդերլանդներում հավատարմագրված ֆրանկոֆոն դեսպանների խմբի նիստը, որի ընթացքում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը ներկայացրեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության երևանյան գագաթաժողովի արդյունքներն ու հարակից միջոցառումները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ի տեղեկացրի ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, իր խոսքում ՀՀ դեսպանը նշեց, որ Հայաստանն արեց հնարավորինը գագաթաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար, և գոհունակությամբ կարելի է արձանագրել, որ Հայաստան ժամանած բոլոր հյուրերը բարձր տրամադրությամբ և կրկին այցելելու ցանկությամբ մեկնեցին Երևանից։
Դեսպան Բալայանը հանգամանալից անդրադարձ կատարեց երևանյան գագաթաժողովի արդյունքում ընդունված փաստաթղթերին, Ֆրանկոֆոնիայի հիմնարար արժեքների վրա հիմնված և կազմակերպության առաջիկա տարիների գործունեությունն ուղղորդող ճանապարհային քարտեզին։
Անդրադառնալով գագաթաժողովի տնտեսական բաղադրիչին՝ դեսպան Բալայանը նշեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ռազմավարությանը համապատասխան Հայաստանում կազմակերպված Տնտեսական ֆորումը տարածաշրջանային և ենթատարածաշրջանային տնտեսական տարածքների հետ գործընկերություն հաստատելու և թվային տեխնոլոգիաների հարցերով ֆրանկոֆոն երկրների նախարարների ցանց ստեղծելու հնարավորություն ընձեռեց։
Հաագայում ՀՀ դեսպանը ներկայացրեց նաև ՖՄԿ-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները ու նախաձեռնությունները՝ տեղեկացնելով, որ ծրագրվում է մի շարք միջոցառումներ իրականացնել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ։
Ելույթից հետո Տիգրան Բալայանը պատասխանեց ներկա դեսպանների բազմաթիվ հարցերի։
Հաագայում ՖՄԿ անդամ երկրների դեսպանները քննարկեցին նաև Նիդերլանդներում տեղակայված միջազգային կառույցներում ֆրանսերեն լեզվի օգտագործման խրախուսման հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև՝ մտքեր փոխանակեցին հաջորդ տարվա գարնանը նախատեսվող ֆրանկոֆոնիայի մեկամսյակի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։

Ambassadors accredited to Hague discuss results of recent La Francophonie Summit held in Yerevan
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. The session of the Francophonie Ambassadors accredited to the Netherlands was held in the Peace Palace in Hague on December 3 during which Armenian Ambassador Tigran Balayan introduced the results of the recent La Francophonie Summit in Yerevan and the adjacent events, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
Ambassador Balayan said Armenia did everything for organizing and holding the Summit at a high level, and it can be noted that all guests in Armenia left Yerevan with a high mood and desire to again visit the country.
Tigran Balayan comprehensively touched upon the documents adopted based on the Summit results, as well as the road map which is based on the La Francophonie fundamental values and guides the activity of the organization for the upcoming five years.
Talking about the economic component of the Summit, the Armenian Ambassador said the Economic Forum, organized in Armenia in accordance with the La Francophonie economic strategy, provided an opportunity to establish partnership with regional and sub-regional economic spaces and create a network of ministers of the Francophonie countries on digital technology matters.
The Ambassador also introduced Armenia’s chairmanship priorities and initiatives in the International Organization of La Francophonie and informed that a number of events will be implemented jointly with the UNESCO and the Council of Europe.