Մրցակցության արդյունքում նվազել են գերիշխող տնտեսվարողների մասնաբաժինները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մրցակցային միջավայրի բարելավման, տնտեսվարողների թվաքանակի ավելացման արդյունքում տեղի է ունեցել խոշոր տնտեսվարողների մասնաբաժինների կրճատում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«Եթե նախկինում, ալյուրի շուկայում, օրինակ՝ «Ալեքս հոլդինգ» ընկերության մասնաբաժինը կազմում էր 38 տոկոս, ապա այն ներկայումս դարձել է 5 տոկոս: Կարագի շուկայում գերիշխող տնտեսվարողի մասնաբաժինը նշված ժամանակահատվածում նվազել է՝ 74 տոկոսից դառնալով 49 տոկոս, շաքարավազի շուկայում 94 տոկոսից դարձել է 78 տոկոս»,- նշեց Շաբոյանը:
Նրա խոսքով՝ 2014 թվականին կարագի շուկայում գործել է 24 տնտեսվարող, իսկ այս տարվա տվյալների համաձայն ներմուծողները 57-ն են: Ալյուրի շուկայում 2014 թվականի 30 տնտեսվարողի փոխարեն 2018 թվականին գործում է 149-ը: Բանան ներմուծող 9 տնտեսվարողի փոխարեն այսօր ներկրմամբ զբաղվում է 21-ը, իսկ գերիշխողի մասնաբաժինը 92 տոկոսից նվազել է ու հասել 56 տոկոսի:

Major businesses share market with smaller ones due to competitiveness
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. As a result of improvement of the business environment, increase of the number of entrepreneurs the share of the major businesses in the market has been reduced, ARMENPRESS reports Artak Shaboyan – president of the State Commissionfor theProtection of Economic Competition of Armenia told the reporters.
“If in the past in the market of flour the share of for example “Alex Holding” amounted to 38%, now it has become 5%. In the butter market the share of the predominant actor has declined from 74 to 49%, while in the sugar market it has declined from 94% to 78”, Shaboyan said.
According to him, in 2014 24 entrepreneurs operate din the butter market, while this year the number of importers has reached 57. 149 entrepreneurs operate in the market of flour in 2018 instead of 30 of 2014.