Խաղադրույքային տնտեսությունից անցում ենք կատարում արդյունաբերական տնտեսության. Փաշինյանը տնտեսական կառուցվածքի փոփոխության անհրաժեշտություն է տեսնում
Խաղադրույքային տնտեսությունից անցում ենք կատարում արդյունաբերական
տնտեսության. Փաշինյանը  տնտեսական կառուցվածքի փոփոխության
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը երկրի տնտեսական կառուցվածքի փոփոխության անհրաժեշտություն է տեսնում և արձանագրում է, որ այս պահին ընթանում է տնտեսության առողջացման գործընթաց: Նոյեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ իր ղեկավարած կառավարությունը չի կարողացել պահպանել տնտեսական ակտիվության նախկին ցուցանիշները, շեշտեց, որ նախկինում երկրի  տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմված էր բուքմեյքերների գրասենյակներում արված խաղադրույքներից, որը մեր ժողովրդի մի շատ զգալի մասի տոկոսի տակ է դրել, Ամուլսարի ծրագրից, Թեղուտի հանքից: «Այսինքն, ստացվում է, որ  մի կազմակերպության ճակատագրով մենք տնտեսական աճ ենք ունենում: Լավ գիտեք, թե ինչ եղավ Թեղուտի հետ: Հանքը փակվել է դեռևս մինչև հեղափոխությունը: Այսօր երկրի տնտեսության մեջ տեղի է ունենում առողջացման գործընթաց: Այսինքն, մենք խաղադրույքային տնտեսությունից անցում ենք կատարում դեպի արդյունաբերական տնտեսություն: Ես շատ ուրախ եմ, որ համացանցում մեծ աղմուկ բարձրացրեց, երբ տեքստիլ ոլորտի մի ներդրող ասում էր, որ շատ դժգոհ է կառավարության գործունեությունից: Այո, այդ մարդը շատ ճիշտ է ասում, մենք այդպիսի ներդրողներին պետք է ամեն ինչով աջակցենք: Բայց մենք չենք թողնելու, որ այդ նկարվող թվերով մենք տնտեսություն ունենանք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ բուքմեյքերական համաճարակի դեմ մենք պայքարելու են:  «Կարծում ենք, որ դա մեր երկրի բովանդակության վրա ազդող գործընթաց է: Քայլարշավի ընթացքում մարդիկ հիմնականում դա էին ասում, որ դա աղետ է, ոչ միայնն բուքմեյքերները՝ նաև գազալցակայաններում տեղադրված խաղային ավտոմատները: Մենք պետք է հրաժարվենք հին տնտեսական կառուցվածքից և ստեղծենք նոր տնտեսական կառուցվածք»,- ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ առաջիկայում սպասվում է Սևանի շաքարի գործարանի վերագործակումը՝ նկատելով, որ 7 ամիս առաջ ոչ ոք չէր կարող երևակայել, որ Հայաստանում շաքարի գործարան կվերագործարկվի : Փաշինյանը նաև հավելեց, որ առաջիկայում ՀՀ-ում նախատեսվում է բացել կենցաղային տեխնիկայի արտադրության գործարան:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձավ նաև Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի շինարարության ընթացքին՝ հայտնելով, որ այս պահին իրականացվում են հողային ակտիվ աշխատանքներ, իսկ վերին շերտի հարցում հարցեր կան, որոնք պետք է հասկանալ: Նրա խոսքով՝ մինչև հիմա կատարված աշխատանքի որակի հետ կապված խնդիրներ կան, ինչն ապացուցվել է փորձաքննությամբ:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև գազալցակայանների գործունեությանը: Նա նշեց, որ իրենք ելնում են այն կանխավարկածից, որ այդտեղ կա շատ մեծ ստվեր:« Հիմա, երբ մենք այդ թեմայով սկսել ենք զբաղվել, հայտնի անձանց պատկանող գազալցակայաններում գազի սպառման ծավալները կրկնապատկվել են: Այսինքն, ուրիշ ոչ մի բան չի եղել, ուղղակի մենք ասել ենք, որ հետևում ենք: Հեղափոխությունից հետո առաջին ամսվա ընթացքում ծավալները կրկնապատկվել են»,- մանրամասնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծում է, որ Հայաստանի տնտեսության հենասյուներն են եղել  գյուղատնտեսությունը, հանքարդյունաբերությունը, բուքմեյքերական ընկերությունները: «Այս տնտեսությունը մեզ պետք չի, սրանով մենք հարց չենք լուծում, Այս տնտեսությամբ մենք եկել հասել ենք ճգնաժամի: Ընդ որում,  մեր գյուղատնտեսությունն այնպիսին է, որ կարկուտն եկավ՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կնվազի, կարկուտը չեկավ՝ այդ ցուցանիշը կավելանա: Սա 21-րդ դարի խոսակցություն չէ: Եթե երկու դար առաջ լիներ այս խոսակցությունը,  ինչ-որ տեղ կարող էինք հասկանալ, բայց 21-րդ դարում կախված ենք նրանից՝ կարկուտը կգա՞, թե՞ չի գա: Միլիոնավոր դոլարներ ենք ծախսել Հայաստանում հակակարկտային ցանց ստեղծելու համար, հետո սկսել ենք պարզել, որ դա արդյունավետ չէ, պետք է ևս 11 միլիոն դոլար ծախսենք, որ հիմա էլ հրթիռային համակարգ բերենք, այս ընթացքում պարզվել է, որ չէ, արդյունավետ է, պարզապես մենք արդյունավետ չենք օգտագործում»,- նկատեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանը, եզրափակելով խոսքն, ասաց, որ չեն պատրաստվում ժողովրդին տոկոսի տակ գցելով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ ապահովել:  «Մենք պատրաստվում ենք Հայաստանը դարձնել արդյունաբերական, տեխնոլոգիական, արտահանող երկիր, որը ոչ թե հումք է արտահանում, այլ արտահանում է պատրաստի արտադրանք»:

Pashinyan bombards previous economic structure for leading to crisis, heralds era of modern industrial, technological economy
Pashinyan bombards previous economic structure for leading to crisis, heralds era of modern
industrial, technological economy
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minster Nikol Pashinyan says he sees a need to change the structure of the country’s economy and notes that currently an economic revitalization process is underway.
Asked during a press briefing today why his government was unable to maintain the previous indicator of economic activity, Pashinyan stressed that the previous economic activity index was composed from bookmaking bets, which in turn has taken a significant part of the people under debt and interest rates, the Amulsar project, and the Teghut mine.
“This means it turns out that with the fate of a single organization we are having economic growth. You know well what happened to Teghut. The mine was shut down even before the revolution. Today, a recovery process is taking place in the country’s economy. Meaning we are transitioning from a bookmaking economy into an industrial economy. I am very happy that a great commotion took place online when a textile investor was saying that he is very displeased with the government’s activities. Indeed, that man was very correct, we should assist this kind of investors maximally. But we won’t let for us to have an economy with painted numbers,” he said.
He added that the government will fight against the “bookmaking pandemic”. “We believe that this is a process impacting the content of our country. During the [march] people were mainly saying this, that it is a disaster, not only bookmakers, but also the gambling machines at gas stations. We must reject the old economic structure and create a new economic structure,” he said.
He noted that soon the Sevan Sugar Factory is expected to be re-launched, stressing that 7 months ago no one could’ve imagined something like this. He said that soon a household equipment factory is planned to be opened too.
He also addressed the North-South Road Corridor, mentioning that active construction is underway, but at the same time he said that problems relating to quality of the previously constructed parts exist, which has been proven by expertise.
Pashinyan also noted that since the government began tackling the black market of petrol, filling stations owned by well-known individuals began reporting double the amount of consumption, meaning previously they’ve been evading taxes.
He said that agriculture, mining and bookmaking were the pillars of the Armenian economy. “We don’t need this economy, we aren’t solving any issues with this, with this kind of an economy we’ve reached a crisis,” he said.
“We are planning to make Armenia an industrial, technological, exporting country, a country that is exporting not raw materials, but finished goods,” he said.