Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելն ընդմկշտ կմնա Հոլանի բարձունքներում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլանի բարձունքներն ընդմիշտ կմնան Իսրայելի ձեռքում։ Այս հայտարարությամբ Իսրայելի կառավարության նիստում հանդես է եկել երկրի վարպետ Բինյամին Նեթանյահուն, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը։
«Իսրայելն ընդմիշտ կմնա Հոլանի բարձունքներում ։ Հոլանի բարձունքները միշտ կլինեն Իսրայելի ձեռքում»,- հայտարարել է վարչապետը։ Նա երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կոմիտեում Հոլանի բարձրունքների գրավումը դատապարտող բանաձևին դեմ քվեարկելու համար։
«Մեր ամերիկացի գործընկերների հետ մենք որոշ ժամանակ արդեն խոսում ենք ՄԱԿ-ի ներկայիս ղեկավարության  նոր քաղաքականության մասին։ Անցյալ հինգշաբթի Իսրայելում ԱՄՆ դեսպան Դեյվիդ Ֆրիդմանը հստակեցրել է, որ ԱՄՆ-ը որոշել է դեմ քվեարկել Հոլանի բարձունքներում ներկայության համար  մեզ դատապարտող ավանդական բանաձևին»,- նշել է Նեթանյահուն։ - Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել նախագահ Թրամփին այս կարևոր և արդար ձայնի համար, որն ամբողջապես համապատասխանում է իմ քաղաքականությանը»։
Նոյեմբերի 16-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կոմիտեն ձայների ճնշող մեծամասնսությամբ հերթական բանաձևն է ընդունել իսրայելի կողմից Հոլանի բարձունքների գրավման դեմ։ Վաշինգթոնն առաջին անգամ դեմ է քվեարկել նման բանաձևին։  Նախկինում ԱՄՆ-ն ձեռնպահ էր մնում այդ հարցով քվեարկությունների ժամանակ։
1944 թվականից Սիրիային պատկանող Հոլանի բարձունքներն Իսրայելը գրավել է 1967թ. Վեցօրյա պատերազմում։ Իսրայելի խորհրդարանը 1981 թվականին ընդունել է «Հոլանի բարձունքների մասին» օրենք, որը միակողմանիորեն հռչակել է հրեական պետության իշխանությունը դրանց նկատմամբ։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն անեքսիան անօրինական է համարել 1981թ. դեկտեմբերին՝ 497 բանաձևով։

Нетаньяху заявил, что Израиль навсегда останется на Голанских высотах
Голанские высоты всегда будут оставаться в руках Израиля. С соответствующим заявлением выступил в воскресенье на еженедельном заседании правительства премьер-министр еврейского государства Биньямин Нетаньяху, передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
"Израиль навсегда останется на Голанских высотах. Голанские высоты всегда будут в наших руках", - заявил премьер, чьи высказывания распространила его канцелярия. Нетаньяху поблагодарил США за голосование против осуждающей оккупацию Голан резолюции в комитете Генассамблеи ООН.
"Мы уже некоторое время разговариваем с нашими американскими друзьями о новой политике нынешней администрации в ООН. В прошлый четверг посол США в Израиле Дэвид Фридман уточнил, что США решили голосовать против традиционной резолюции, осуждающей нас за присутствие на Голанских высотах. Это действительно произошло, - сказал премьер. - Я хотел бы поблагодарить президента [США Дональда] Трампа за этот важный и справедливый голос, который полностью соответствует моей политике".
16 ноября комитет Генассамблеи ООН подавляющим большинством голосов принял очередную резолюцию против оккупации Израилем Голанских высот. Вашингтон в ходе этого голосования впервые выступил против резолюции. Ранее США воздерживались при голосованиях по этому вопросу.
Принадлежавшие Сирии с 1944 года Голанcкие высоты захвачены Израилем в 1967 году в ходе Шестидневной войны. Кнессет (парламент Израиля) в 1981 году принял закон "О Голанских высотах", который в одностороннем порядке провозгласил суверенитет еврейского государства над Голанами. Аннексия была признана незаконной Советом Безопасности ООН в декабре 1981 года, что отражено в резолюции 497.