81-ամյա Դեւիդ Հոքնիի նկարը ռեկորդային 90,3 մլն դոլարով վաճառվել Է Christie՚s-ի աճուրդում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անգլիացի նկարիչ, գծանկարիչ եւ լուսանկարիչ Դեւիդ Հոքնիի «Նկարչի դիմանկարը (Լողավազան երկու կերպարանքով)» նկարը 90,3 միլիոն դոլարով վաճառվել Է նոյեմբերի 15-ին Նյու Յորքում Christie՚s-ի կազմակերպած աճուրդում: Դա ռեկորդային գին Է ներկայում ապրող նկարչի գործի համար: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է աճուրդային տան Twitter-ում: Հոքնիի նկարի գնահատման արժեքը կազմում Էր 80 միլիոն դոլար:
«Նկարչի դիմանկարը» ստեղծվել Է 1972 թվականին Նյու Յորքի ցուցահանդեսի համար: Այն ժամանակ նկարը վաճառել Էին ընդամենը 18 հազար դոլարով: Նկարում պատկերված Է երկու տղամարդ. մեկը գտնվում Է լողավազանի եզրին, մյուսը՝ ջրի տակ: Թե ով Է նկարն աճուրդի դրել, պաշտոնապես չի ճշտվել: Գնորդի անունը չեն հայտնում: 81-ամյա Դեւիդ Հոքնին, որը երկար ժամանակ բնակվել Է ԱՄՆ-ում, համարվում Է ամենասիրված բրիտանացի նկարիչներից մեկը, որոնք հայտնի են իրենց յորքշիրյան բնանկարներով եւ կալիֆոռնիական կյանքի պատկերներով: Նա 1960-ական թվականների փոփ-արտի ամենաճանաչված ներկայացուցիչներից մեկն Է:
1990 թվականին գեղանկարիչը հրաժարվել Է իրեն առաջարկված ասպետական տիտղոսից: 2012 թվականին դարձել Է «Վաստակի համար» շքանշանի ասպետ, որի պարգեւատրումը միապետի անձնական առանձնաշնորհն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Картину Дэвида Хокни продали на аукционе Christie's в Нью-Йорке за рекордные $90,3 млн
Картина английского художника, графика и фотографа Дэвида Хокни "Портрет художника (Бассейн с двумя фигурами)" была продана в четверг с организованных аукционным домом Christie's торгов в Нью-Йорке за $90,3 млн. Это рекордная цена для работы ныне живущего художника. Как передает Арменпресс, об этом сообщается в Twitter аукционного дома.Оценочная стоимость картины Хокни составляла $80 млн.
"Портрет художника" был написан для выставки в Нью-Йорке в 1972 году. Тогда картину продали лишь за $18 тыс. На картине изображены двое мужчин: один находится у края бассейна, другой - под водой.
Кто выставил картину на торги, официально не уточнялось. Имя покупателя не раскрывается.
81-летний Дэвид Хокни, длительное время проживавший в США, считается одним из самых любимых британских художников, известных своими йоркширскими пейзажами и картинами калифорнийской жизни. Он один из самых узнаваемых представителей поп-арта 1960-х годов. В 1990 году живописец отказался от предложенного ему рыцарского титула. В 2012 году стал кавалером ордена "За заслуги", награждение которым является личной прерогативой монарха.