Քրեական գործ հարուցելը դեռևս դատավճիռ չէ. ՊԵԿ նախագահն անդրադարձավ «Գազպրոմ Արմենիա»-ի գործին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունում պլանային ստուգումների ընթացքում հայտնաբերվել են որոշակի հանգամանքներ, որոնց վերաբերյալ անհարժեշտություն է առաջացել քրեաիրավական գնահատական տալու: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունում կատարվել են, չակերտավոր ասած, պլանային ստուգումներ։ Այսինքն՝ 2018թ. հուլիսի 1-ից 2019թ. հունիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածի համար ՊԵԿ-ը հրապարկել է ռիսկերի չափանիշների հիման վրա գնահատված՝ ստուգման ենթակա հարկ վճարողների ցանկը, որտեղ ընդգրկված է եղել «Գազպրոմ Արմենիա»-ն։ Ըստ սահմանված ժամանակացույցի, այդ հարկատուների մոտ բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգումներ են կատարվում։ Այդ ստուգումների ընթացքում, ստուգում իրականացնող հարկային ծառայողների կողմից որոշակի տեղեկատվություն է բացահայտվել, որը ներկայացվել է ՊԵԿ քննչական վարչություն և հաղորդում է տրվել հետագա ստուգումներ իրականացնելու համար։ Այս պահին այդ հաղորդման հիման վրա քննիչի որոշմամբ հարուցվել է քրգործ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց ՊԵԿ նախագահը՝ ընդգծելով, որ քրեական գործ հարուցելը դեռևս դատավճիռ չէ։
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ քրեական գործի շրջանակներում այնպիսի գործողություններ պետք է կատարվեն, որոնք հնարավոր չէր իրականացնել բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգման շրջանակներում:

YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. During planned inspections at Gazprom Armenia, certain circumstances have been discovered that require a criminal-legal assessment, State Revenue Committee (SRC) President David Ananyan told reporters today, referring to the criminal investigation into the finances of Gazprom Armenia.
“In Gazprom Armenia, shall we say, planned inspections were carried out,” he said, adding that the SRC had published a list of taxpayers subject to inspections based on risk assessment for the July 1, 2018 – June 30, 2019 period, and that the list includes Gazprom Armenia.
“During these inspections, the tax agents have discovered certain information that has been presented to the SRC investigative department and a report was made on carrying out further inspections. At this moment, the investigator has launched a criminal case based on this report, Ananyan said, stressing that filing a criminal case is not a conviction.
He said that investigators must take the kind of actions during the probe which they would’ve been unable to carry out during simple inspections.
The State Revenue Committee (SRC) of Armenia said November 14 it has revealed fraud at Gazprom Armenia.