Հյուսիսային Կորեայում գաղտնի հրթիռային զինափորձարաններ են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեայում հայտնաբերել են 13 գաղտնի հրթիռային բազաներ: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է Reuters-ը, ասված Է Վաշինգտոնի Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի զեկույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես ենթադրվում Է, ընդամենը երկրում գործում Է շուրջ 20 գաղտնի ռազմակայան: Կենտրոնի փորձագետ Ջոզեֆ Բերմուդեսի խոսքով՝ չնայած ԱՄՆ-ի հետ վարվող բանակցություններին, ԿԺԴՀ-ի իշխանություններն օբյեկտները պահում են աշխատանքային վիճակում: Դրանցում նաեւ անցկացվում են ենթակառուցվածքի բարելավման ոչ մեծ աշխատանքներ:
Բազաները տեղաբաշխված են հեռավոր լեռնային շրջաններում, ասված Է փաստաթղթում: Դրանցում կարող են գտնվել տարբեր հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ: Դրանցից ամենախոշորը, ինչպես ենթադրվում Է, կարող Է հասնել ԱՄՆ-ի տարածք: Ինչպես նշում Է Բերմուդեսը, օբյեկտներում չկան արձակման կայանքներ: «Միեւնույն ժամանակ հրթիռները կարող են ռազմակայանից արձակվել արտակարգ դրության դեպքում»,-գրում Է նա:
Մասնավորապես, Սաքքանմոլի բազան, որը գտնվում Է հարավկորեական սահմանից ոչ հեռու, աշխատունակ վիճակում Է: Նոյեմբերի 12-ին The New York Times թերթը հրապարակել Է արբանյակից արված լուսանկար, որտեղ, ենթադրաբար, պատկերված Է Սաքքանմոլը: Ինչպես գրում Է հրատարակությունը, ամերիկյան հետախուզությունը 16 գաղտնի օբյեկտներ Է հայտնաբերել ԿԺԴՀ-ի տարածքում:
Փհենյանն ավելի վաղ պաշտոնապես չի հայտարարել գտնված ռազմակայանների գոյության մասին, նշում Է Reuters-ը: Մինչդեռ, վերլուծաբանների խոսքով՝ միջուկային բոլոր օբյեկտների հաշվառումը միջուկազերծման ծրագրի կարեւոր մասն Է:

В Северной Корее нашли тайные ракетные полигоны
В Северной Корее обнаружены 13 тайных ракетных баз. Как передает Арменпресс, об этом говорится в докладе вашингтонского Центра стратегических и международных исследований, сообщает Reuters.
Как предполагается, всего в стране действует около 20 секретных баз. По словам эксперта центра Джозефа Бермудеса, несмотря на ведущиеся с США переговоры, власти КНДР поддерживают объекты в рабочем состоянии. На них также проводятся незначительные работы по улучшению инфраструктуры.
Базы расположены в отдаленных горных районах, говорится в документе. На них могут находиться баллистические ракеты разной дальности. Самая крупная из них, предположительно, может достигнуть территории США. Как отмечает Бермудес, на объектах нет пусковых установок. «В то же время, ракеты могут быть запущены с баз в случае чрезвычайной ситуации», — пишет он. В частности, база Сакканмоль, находящаяся недалеко от южнокорейской границы, выглядит действующей и хорошо подготовленной к работе.
12 ноября газета The New York Timesопубликовала снимок со спутника, на котором, предположительно, запечатлена Сакканмоль. Как пишет издание, американская разведка обнаружила 16 тайных объектов на территории КНДР.
Пхеньян ранее официально не заявлял о существовании найденных баз, отмечает Reuters. Однако, по словам аналитиков, учет всех ядерных объектов — важная часть программы денуклеаризации.