Վիեննայում տոնել են Ավստրիայի Հանրապետության կազմավորման 100-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի Հանրապետության կազմավորման 100-ամյա հոբելյանի առթիվ նոյեմբերի 12-ին հանդիսություններ են անցկացվել Վիեննայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
1918 թվականի նոյեմբերի 11-ին Ավստրիայի վերջին կայզերը՝ Կառլ Առաջինը, հայտարարել Էր, որ հեռանում Է պետության կառավարումից: Ուղիղ հարյուր տարի առաջ՝ 1918 թվականի նոյեմբերի 12-ին, խորհրդարանը (ռայխսրատ) հռչակեց Գերմանական Ավստրիա հանրապետության ստեղծումը: Նորաստեղծ հանրապետության առաջին պետական կանցլեր Է դարձել սոցիալ-դեմոկրատ Կառլ Ռենները:
Տոնական միջոցառումն անցկացվել Է Վիեննայի պետական օպերայում՝ համապատասխան երաժշտական ձեւավորմամբ: Դրան մասնակցել են Ավստրիայի կառավարությունը, որի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ հանդես են եկել ճառով, հոգեւորականությունը, ինչպես նաեւ բազմաթիվ հրավիրված հյուրեր: Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը 1918 թվականի նոյեմբերի 12-ը կարեւորագույն շրջադարձային պահերից մեկն Է համարել Ավստրիայի պատմության մեջ:
«Հարյուրավոր տարիների ընթացքում Ավստրիան կառավարել Է միապետությունը, 1918 թվականի նոյեմբերի 12-ից ժողովուրդը կարողացավ դա ինքնուրույն որոշել»,-ասել Է կանցլերը: Ավստրիայի նախագահ Ալեքսանդեր վան դեր Բելենն իր ելույթում կարեւորել Է ժողովրդավարությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

В Вене отпраздновали столетие со дня образования Австрийской республики
Торжество по случаю столетнего юбилея со дня образования Австрийской республики состоялось в понедельник в Вене, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Одиннадцатого ноября 1918 года последний кайзер Австрии Карл I объявил, что отстраняется от управления государством. Ровно сто лет назад, 12 ноября 1918 года, парламент (рейхсрат) провозгласил создание республики Немецкая Австрия. Первым государственным канцлером вновь образованной республики стал социал-демократ Карл Реннер.
Праздничное мероприятие прошло в Венской государственной опере с соответствующим музыкальным оформлением. В нем приняли участие австрийское правительство, многие представители которого выступили с речью, духовенство, а также множество приглашенных гостей.
Канцлер Австрии Себастьян Курц назвал 12 ноября 1918 года одним из важнейших поворотных моментов в истории Австрии. "На протяжении сотен лет Австрией правила монархия, с 12 ноября 1918 года народ смог определять это самостоятельно", — сказал канцлер.
Президент Австрии Александер Ван дер Беллен в своем выступлении сделал акцент на важности демократии.