Երևանում կկառուցվի 250 մեգավատ հզորությամբ և ամենաէժան էլեկտրաէներգիան տրամադրող նոր ՋԷԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում 26 ամսվա ընթացքում կկառուցվի 250 մեգավատ հզորությամբ նոր ջերմաէլեկտրակայան, որը կտրամադրի ամենաէժան էլեկտրաէներգիան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՀՀ կառավարության «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջը, այս մասին հայտնել է ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը:
«Սա համատեղ ծրագիր է իտալական հայտնի «Ռենկո» ընկերության, ևս մեկ հայտնի իտալական պետական ընկերության, ինչպես նաև գերմանական «Սիմենս» ընկերության հետ, որի արդյունքում մենք կունենանք մի ջերմաէլեկտրակայան, որն այս պահի դրությամբ մեր բոլոր գործող ջերմաէլեկտրակայաններից ամենաարդյունավետը կլինի և մեզ կտրամադրի ամենաէժան գնով էլեկտրաէներգիան»,- ասել է Ավինյանը:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանն ընդգծել է, որ Երևանի ջերմաէլեկտրակայանի վերջին վերազինումից հետո դրա օգտակար գործողության գործակիցը որոշակիորեն բարձրացել է՝ կազմելով շուրջ 49 տոկոս: «Նոր ջերմաէլեկտրակայանի օգտակար գործողության գործակիցը կլինի շուրջ 53 տոկոս: Որքան օգտակար գործողության գործակիցը բարձր է, այնքան հնարավոր է լինում մեկ կիլովատ ժամ էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար ավելի քիչ գազ ծախսել»,- ասել է Բաղրամյանը:
Նոր կայանում հնարավոր կլինի մեկ կիլովատ ժամ էլեկտրաէներգիա արտադրել 230 դրամ գազի ծախսով: Վառելիքի նվազ ծախսը թույլ կտա ավելի էժան սակագնով էլեկտրաէներգիա ստանալ:
Ներդրումային ծրագիրը քննարկվել է նաև նախորդ կառավարության օրոք, նոր կառավարությունը որոշել է գնալ վերաբանակցությունների, ինչի արդյունքում ներդրողի հետ համաձայնության են եկել նոր, ավելի գոհացուցիչ պայմանավորվածությունների շուրջ: «Նախկին պայմանավորվածությունների համաձայն՝ գինը, որը բանակցվել էր ընկերության հետ, ֆիքսված էր 6.02 ամերիկյան ցենտ, բայց արդեն հեղափոխությունից հետո վերաբանակման գործընթացում մենք համաձայնեցինք 5.7 դոլարային ցենտի շուրջ, որը տարեկան շուրջ 6.4 միլիոն դոլարի խնայողություն է լինելու մեզ համար, լինելու է մոտ 167 միլիոն դոլարի խնայողություն այս ջերմաէլեկտրակայանի ամբողջ կյանքի ընթացքում»,- մանրամասնել է Տիգրան Ավինյանը:
Ֆիքսված նոր սակագինն այսօրվա փոխարժեքի պայմաններում կազմում է մոտ 27.4 դրամ: Համեմատության համար նշենք, որ Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկը էլեկտրաէներգիա է արտադրում 31.5 դրամ սակագնով, Երևանի ՋԷԿ-ի առաջարկած սակագինն էլ 29 դրամ է: Նոր ՋԷԿ-ի շինարարությանը կներգրավվի 1000-1200 մարդ, շահագործման ժամանակ կստեղծվի մոտ 230 բարձր վարձատրությամբ աշխատատեղ:

В Ереване будет построена новая ТЭЦ мощностью 250 МГВт с самой дешевой электроэнергией
Как  передает Арменпресс, об этом на официальной  странице  правительства в Facebook сообщил и.о. вице-премьера РА Тигран Авинян.
«Это совместная программа с известной итальянской компанией Renco, еще одной известной итальянской государственной компанией, а также немецким концерномSiemens, в результате чего у нас будет тепловая электростанция, которая будет наиболее эффективной среди действующих станций и предоставит нам электроэнергию самой дешевой ценой», - сказал Авинян.
И.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян сказал, что после последней модернизации Ереванской тепловой электростанции ее КПД увеличился, составив почти 49%. «КПД  новой электростанции составит около 53%. Чем больше  КПД, тем больше  продукции», - сказал он.
Новая ТЭЦ будет вырабатывать 1 кВт э/энергии, затратив  объем газа всего  на 230 драмов, что позволит снизить тарифы.
Инвестиционная программа также обсуждаласьпрежним правительством, новое правительство приняло решение начать переговоры, в результате чего они пришли к соглашению с инвестором на новых, более выгодных условиях. Как заявил Авинян,«по прежней  договоренности,  фиксированная цена достигала 6,02 центов, но после  революции новое  правительство довело эту  цену до 5,7 центов, что позволит сэкономить 6,4 млн долларов США в год, а в течение функционирования  ТЭЦ – 167 млн».
Фиксированный тариф составляет 27.4. Для  сравнения: 5 э/блок  Разданской ТЭЦ вырабатывает э/энергию по тарифу 31.5 драмов, а предлагаемый  Ереванской  ТЭЦ  тариф – 29 др.
На строительство привлечено 1000-1200 человек, во время эксплуатации будет создано 230 рабочих мест с высокими зарплатами.