Իտալիան հրաժարվեց ԵՄ-ի ճնշման ներքո փոխել բյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիան չի պլանավորում հաջորդ տարվա բյուջեի նախագիծը վերանայել Եվրահանձնաժողովի պահանջներին համսապատասխան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Իտալիայի փոխվարչապետ Լուիջի դի Մայոն հայտարարել Է Օտարերկրյա մամուլի ասոցիացիայի ներկայացուցիչների հետ Հռոմում կայացած հանդիպմանը:
Նա նաեւ հասկանալ Է տվել, թե չի հավատում Բրյուսելի կողմից Իտալիայի նկատմամբ որեւԷ տուգանային միջոցի, հայտնում Է Bloomberg գործակալությունը: Բացի այդ, Իտալիայի փոխվարչապետը վստահություն Է հայտնել, որ Իտալիան կմնա եվրոգոտու կազմում: «Ես դա երաշխավորում եմ որպես փոխվարչապետ»,-նրա խոսքը մեջբերել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը: «Ժամանակները փոխվել են. անցած տարվա ընթացքում ես ավելի վստահ եմ դարձել, որ հարկավոր Է մնալ եվրոգոտում»,-հավելել Է նա:
Իտալիայի կառավարությունը պետք Է նոյեմբերի 13-ից ոչ ուշ Բրյուսելին ներկայացնի բյուջեի վերանայված նախագիծը: Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովը մերժել Է Իտալիայի բյուջեի նախագիծը, որը 2019 թվականին դեֆիցիտը նախատեսում Է ՀՆԱ-ի 2,4 տոկոսի չափով, եւ Հռոմին մեղադրել Է չափազանց լավատեսական կանխատեսումների մեջ: Սպասվում Է, որ նոյեմբերի 21-ին Եվրահանձնաժողովը կհաստատի իր դիրքորոշումը վերանայված փաստաթղթի նկատմամբ: Դի Մայոն հայտարարել Է, որ պատրաստ Է երկխոսության, բայց ընդսմին հնարավոր զիջումների ոչ մի ազդանշան չի տվել, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Италия отказалась менять бюджет под давлением ЕС
Италия не планирует пересматривать проект бюджета на следующий год в соответствии с требованиями Еврокомиссии, заявил итальянский вице-премьер Луиджи Ди Майо на встрече с представителями Ассоциации иностранной прессы в Риме, передает Арменпресс.
Он также дал понять, что не верит в какие-либо штрафные меры в отношении Италии со стороны Брюсселя, сообщает агентство Bloomberg.
Кроме того, итальянский вице-премьер выразил уверенность в том, что Италия останется в составе еврозоны. "Я гарантирую это как вице-премьер правительства", - цитирует его слова AFP.
"Времена изменились: за прошедший год я стал более уверен в том, что следует оставаться в еврозоне", - сказал он.
Правительство Италии должно не позднее 13 ноября представить в Брюссель пересмотренный проект бюджета. Ранее Еврокомиссия отклонила проект бюджета Италии, закладывающий дефицит в 2,4% ВВП в 2019 году, и обвинила Рим в чрезмерно оптимистичных прогнозах. Ожидается, что 21 ноября Еврокомиссия утвердит свою позицию по пересмотренному документу.
Ди Майо заявил, что открыт к диалогу, но при этом не дал никаких сигналов о возможных уступках. "Мы дали обещания и будем их придерживаться, чтобы остаться страной, заслуживающей доверия", - сказал он, подчеркнув, что правительство Италии не будет откладывать обещанные меры, включая пособия малоимущим и снижение пенсионного возраста.