Հայաստանում և Արցախում ռազմագերիներ չկան. Գաբրիել Բալայանը հերքում է ադրբեջանական կողմի պնդումները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը հերքում է ադրբեջանական կողմի այն պնդումները, թե Ադրբեջանը Հայաստանին ռազմագերների փոխանակում է առաջարկել: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ դա բացարձակ սուտ է:
«Մինչև իմ՝ պաշտպանության նախարարությունից դուրս գալը, այսինքն՝ մոտավորապես 10:20, նման առաջարկ պաշտպանության նախարարությունը չի ստացվել: Ընդունված կարգի համաձայն՝ նման առաջարկները մեզ գալիս են հիմնականում Կարմիր խաչի խողովակներով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Գաբրիել Բալայանը:
Նա հավելեց, որ չի կարող պատկերացնել, թե ինչի մասին է խոսք գնում, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ոչ Հայաստանում, ոչ էլ Արցախում ռազմագերիներ չկան: «Մենք բավականին բաց ենք աշխատում: Եթե նրանց կողմից նման նախաձեռնություն եղել է, ես ենթադրում եմ, որ Կարմիր խաչը, հոյակապ տիրապետելով իրավիճակին, շատ լավ հասկանում է, որ դա ավելի շատ իրենց ներքին, կամ, միգուցե, որոշակի արտաքին շահառուներին ուղղված հայտարարություն է, որը իր տակ որևիցե հիմնավորում չունի»,- ընդգծեց Գաբրիել Բալայանը:

There are no POWs in Armenia and Artsakh – Deputy defense minister denies Azerbaijani claims
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. Armenia’s deputy defense minister Gabriel Balayan denies the Azerbaijani claims according to which Azerbaijan proposed Armenia to carry out exchange of prisoners of war (POW), reports Armenpress.
After today’s Cabinet meeting, the deputy defense minister told reporters that this is an absolute lie.
“Before I left the ministry, in other words, at 10:20, there was no such a proposal. According to the procedure, we receive such proposals mainly through the channels of the Red Cross”, he said.
Balayan added that he cannot understand what the talk is about, given the fact that there are no POWs both in Armenia and Artsakh. “We are working quite openly. If there was such an initiative by their side, I suppose that the Red Cross, which perfectly knows the situation, understands very well that it is their domestic statement, or maybe it is directed for some foreign stakeholders, which doesn’t have any grounds”, the deputy minister said.