«Կազբեգի-Վերին Լարս» անցակետ տանող ճանապարհը պարբերաբար փակվելու Է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս-վրացական սահման՝ «Կազբեգի-Վերին Լարս» հսկիչ անցակետ տանող ճանապարհը երկու օրվա ընթացքում պարբերաբար փակվելու Է ցերեկային ժամերին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Վրաստանի տարածաշրջանների զարգացման եւ ենթակառուցվածքի նախարարության ավտոմոբիլային ճանապարհների դեպարտամենտի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Մասնավորապես, արգելքը գործելու Է նոյեմբերի 7-ին եւ 8-ին՝ Մցխեթ-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի 29-րդ կիլոմետրում: Դեպարտամենտի տեղեկատվության համաձայն, ժայռամագլցողները վեացնելու են ճանապարհի երկայնքով ձգվող ժայռի այն մասերը, որոնք կարող են քարաթափում առաջացնել ավտոմայրուղում:
«Այդ կապակցությամբ նոյեմբերի 7-ին եւ 8-ին ժամը 10:00-ից մինչեւ 17:00-ն անհրաժեշտ Է պարբերաբար մեկժամյա ընդմիջումով փակել ավտոմեքենաների երթեւեկությունը ճանապարհի նշված հատվածում»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Նշված ռեժիմով ավտոմոբիլային երթեւեկությունը համակարգելու Է պարեկային ոստիկանությունը: Ռազմավիրական ճանապարհը Վրաստանի առավել վտանգավոր ճանապարհներից մեկն Է: Ձմռանը կլիմայական բարդ պայմանների պատճառով ճանապարհը հաճախ են փակում, ինչը մեծ խնդիրներ Է ստեղծում ճանապարհորդների, ինչպես նաեւ բեռներ փոխադրողների համար:
Նշենք, որ ներկայում դա գործող միակ ավտոճանապարհն Է, որը Վրաստանը եւ Հայաստանը կապում Է Ռուսաստանի հետ, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Дорога к границе Грузии с Россией будет периодически закрываться
Дорогу, ведущую к грузино-российской границе — КПП "Казбеги - Верхний Ларс", в течение двух дней будут периодически закрывать в дневное время, говорится в сообщении на сайте департамента автомобильных дорог министерства регионального развития и инфраструктуры Грузии.
В частности, запрет будет введен 7 и 8 октября на 29 километре автомобильной дороги Мцхета-Степанцминда-Ларс. По информации департамента, скалолазы будут отбивать части скалы вдоль дороги, которые представляют потенциально могут спровоцировать камнепады на трассе, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
"В связи с этим, 7 и 8 октября с 10:00 до 17:00 часов необходимо, периодически с часовым интервалом, закрывать движение автомобилей на указанном участке дороги", - отмечено в сообщении.
Координировать автомобильное движение в указанном режиме будет патрульная полиция.
Военно-Грузинская дорога является одной из самых опасных дорог Грузии. Зимой из-за сложных климатических условий дорогу часто закрывают, что создает большие проблемы людям, путешествующим из России в Грузию, а также тем, кто перевозит грузы.
Следует отметить, что на данный момент это единственная действующая автомобильная дорога, связывающая Грузию и Армению с Россией.