Արգենտինայի իշխանությունները Մեսսին մեղադրել են փողերի լվացման մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատախազ Պաբլո Տուրանոն փողերի լվացման մեղադրանքներ Է առաջադրել «Բարսելոնայի» ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսի եւ նրա հոր դեմ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 2-ին այս մասին հաղորդել Է Todo Noticias հեռուստաալիքը:
Դատախազը խնդրում Է կատարել «Լեո Մեսսի» բարեգործական հիմնադրամի գործունեության ստուգում, որը կարող Էր օգտագործվել փողերի լվացման համար: Ինչպես կարծում Է մեղադրող կողմը, նվիրատվությունները, որոնք ստացել Է հիմնադրամը, փոխանցվել են օֆշորային գոտիների հաշիվներ: Այժմ դատարանը պետք Է վճռի, թե կան արդյոք բավականաչափ հիմքեր հետաքննությունը շարունակելու համար:
Տուրանոն մեղադրանքներ Է առաջադրել այն բանից հետո, երբ դատարանում ցուցմունքներ Է տվել հիմնադրամի նախկին աշխատակիցներից մեկը: Նրա խոսքով՝ ստացված նվիրատությունները չեն օգտավործվել սոցիալական ծրագերի համար:
Արգենտինացի ֆուտբոլիստն արդեն օրենքի հետ խնդիրներ Է ունեցել հարկերի չվճարման պատճառով: 2017 թվականին Բարսելոնայի դատարանը Մեսսիին դատապարտել Է 21 ամսվա ազատազրկման հարկերի վճարումից խուսափելու համար: Այն ժամանակ նա խուսափել Է բանտարկությունից՝ վճարելով 250 հազար եվրոյի տուգանք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: власти Аргентины обвинили Месси в отмывании денег
Прокурор Пабло Турано выдвинул обвинения в отмывании денег против футболиста "Барселоны" Лионеля Месси и его отца. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в пятницу телеканал Todo Noticias.
Прокурор просит провести проверку деятельности благотворительного фонда "Лео Месси", который мог использоваться для отмывания денег. Как считает сторона обвинения, пожертвования, которые получал фонд, переводились на счета в офшорных зонах. Теперь суд должен решить, имеются ли достаточные основания для продолжения расследования.
Турано выдвинул обвинения после того, как показания в суде дал один из бывших сотрудников фонда. По его словам, полученные пожертвования не были использованы на социальные проекты.
Аргентинский футболист уже имел проблемы с законом из-за неуплаты налогов. В 2017 году суд Барселоны приговорил Месси к 21 месяцу лишения свободы за уклонение от уплаты налогов. Тогда он избежал тюремного заключения, заплатив штраф в €250 тыс.