ԱՄՆ-ն ավելի քան 80 մլրդ դոլարով ավելացրել Է արտասահանում հետախուզական գործողությունների ֆինանսավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի վարչակազմն զգալիորեն ընդլայնել Է արտասահմանյան հետախուզական գործողությունների ֆինանսավորումը: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հետեւում Է այն փաստաթղթերից, որոնք հրապարակել են Ազգային հետախուզության տնօրենը եւ Պենտագոնը:
Հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ ԱՄՆ-ն ընթացիկ ֆինանսական տարում 81,5 միլիարդ դոլար Է հատկացրել քաղաքական եւ ռազմական հետախուզության գծով գործողությունների համար, ինչը 11,6 տոկոսով ավելի Է, քան անցյալ տարի:
59,4 միլիարդ դոլար Է հատկացվել Ազգային հետախուզական ծրագրի նպատակների համար, որի շրջանակներում ֆինանսավորվում են Կենտրոնական հետախուզական վարչության, Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի, Ազգային անվտանգության եւ հակահետախուզության գործակալության գործողությունները: Ավելացումը կազմել Է 4,8 միլիարդ դոլար նախորդ ֆինանսական տարվա համեմատությամբ:
Ռազմական հետախուզության ծրագրի գծով ընթացիկ ֆինանսական տարում հատկացվել Է 22,1 միլիարդ դոլար: Ավելացումը կազմել Է 3,7 միլիարդ դոլար: 2017 թվականին Ազգային հետախուզական ծրագրի եւ Ռազմական հետախուզության ծրագրի գծով ընդհանուր ֆինանսավորումը կազմել Է 73 միլիարդ դոլար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

США более чем на $80 млрд увеличили финансирование разведопераций за рубежом
Администрация США значительно расширила финансирование зарубежных разведывательных операций, следует из документов, опубликованных директором Национальной разведки и Пентагоном.
Согласно открытым данным, США выделили $81,5 млрд на операции по линии политической и военной разведки в текущем финансовом году, что на 11,6% больше, чем в прошлом году, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
$59,4 млрд было выделено на цели Национальной разведывательной программы, в рамках которой финансируются операции ЦРУ, Агентства национальной безопасности и контрразведки ФБР. Увеличение составило $4,8 млрд по сравнению с предыдущим финансовым годом .
По линии Программы военной разведки в текущем финансовом году было выделено $22,1 млрд. Увеличение составило $3,7 млрд.
В 2017 году общее финансирование по линии Национальной разведывательной программы и Программы военной разведки составляло $73,0 млрд.