Apple-ը մտադիր Է ներկայացնել iPad` նոր պրոցեսորով, եւ բյուջետային MacBook. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերությունն առաջիկայում, հավանաբար, կներկայացնի նոր iPad պլանշետը՝ ավելի հզոր պրոցեսորով, MacBook նոութբուքի Էժանացված մոդելը, ինչպես նաեւ այլ տեխնիկա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Wall Street Journal թերթը:
Լրագրողների կողմից հարցված վերլուծաբանների խոսքով՝ Apple-ը հույս ունի նոր սարքերը հասցնել ցուցադրել «նախքան ձմեռային տարեշրջանի տոնական գնումների սկսվելը»: Շնորհանդեսը, ինչպես ենթադրվում Է, կկայանա Բրուքլինում ընկերության միջոցառման ժամանակ:
Այն պլանավորված Է հոկտեմբերի 30-ին: Apple-ում դեռեւս պաշտոնապես չեն ճշտել, թե հատկապես ինչ Է պլանավորվում ցուցադրել: Հրապարակման մեջ նշվում Է, որ, փորձագետների կարծիքով, Apple-ը պատրաստվում Է ներկայացնել «նոր iPad Pro՝ ավելի հզոր պրոցեսորով եւ նոր տվիչներով, որոնք թույլ են տալիս պլանշետի վրա իրականացնել iPhone-ի վրա կիրառվող «դիմագծերի ճանաչման տեխնոլոգիաները»:
Հրատարակությունն արձանագրում Է, որ Apple-ի պլանշետների վաճառքների ծավալները 40 տոկոսվ կրճատվել են 2013 թվականից, երբ գրանցվել են ամենաբարձր ցուցանիշները: Նյութում նաեւ ասվում Է, որ, ինչպես ենթադրում են վերլուծաբանները, Apple-ը կներկայացնի ավելի ցածր գնով նոր MacBook՝ նորացված դիսփլեյով» եւ ստեղների ավելի սահուն սեղմումով: «Նոր սարքի արժեքը կդառնա հանգուցային գործոն, որը կկխանորոշի, թե որքան լայնորեն այն կընդունվի: Ներկայում MacBook Air-ի արժեքն սկսվում Է 999 դոլարից»,-նշվում Է հրապարակման մեջ:
Apple-ը սեպտեմբերի կեսերին անցկացրել Է նոր արտադրանքների շնորհանդես, թարմացնելով iPhone սմարթֆոնների շարքը եւ ներկայացնելով Apple Watch սմարթ-ժամացույցների բարելավված տարբերակը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: Apple намерена представить iPad с новым процессором и бюджетный MacBook
Компания Apple, вероятно, представит в ближайшее время новый планшет iPad с более мощным процессором, удешевленную модель ноутбука MacBook, а также другую технику. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила газета The Wall Street Journal.
По словам опрошенных журналистами аналитиков, Apple рассчитывает успеть продемонстрировать новые устройства "до начала зимнего сезона праздничных покупок". Презентация, предположительно, состоится во время мероприятия компании в Бруклине. Оно запланировано на вторник. В Apple пока официально не уточняли, что именно планируется показать.
В публикации отмечается, что, по мнению экспертов, Apple готовится представить "новый iPad Pro с более мощным процессором и новыми датчиками, позволяющими реализовать на планшете применяемые на iPhone технологии распознавания черт лица". Характеристики процессора не приводятся. Издание констатирует, что объемы продаж планшетов Apple сократились на 40% с 2013 года, когда имели место пиковые показатели.
В материале также говорится, что, как полагают аналитики, Apple представит "новый MacBook по более низкой цене с обновленным дисплеем" и более плавным нажатием клавиш. "Стоимость нового устройства станет ключевым фактором, который определит, как широко оно будет принято. В настоящее время стоимость MacBook Air начинается с $999", - отмечается в публикации.
Apple в середине сентября провела презентацию новых продуктов, обновив линейку смартфонов iPhone и представив улучшенную версию смарт-часов Apple Watch.