Գիլիերմո դել Տորոն անիմացիոն մյուզիքլ կնկարահանի Պինոկիոյի մասին. The Hollywood Reporter
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Գիլիերմո դել Տորոն պատրաստվում Է նկարահանել «Պինոկիո» տիկնիկային անիմացիոն ֆիլմը իտալացի գրող Կառլո Կոլոդիի հեքիաթի մոտիվներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 22-ին հայտնել Է The Hollywood Reporter հանդեսը:
Նրա տվյալներով՝ կինոնկարը լինելու Է մյուզիքլ, ընդ որում՝ Պինոկիոյի մասին պատմությունը կներկայացվի նոր ընթերցմամբ. դրա գործողությունը զարգանալու Է Իտալիայում ֆաշիզմի ձեւավորման ֆոնին: Նկարահանումները կսկսվեն աշնանը: Նշվում Է, որ դել Տորոն կինոժապավենի արտադրությունը ձեռնարկելիս հանդես կգա ոչ միայն որպես ռեժիսոր, այլեւ պրոդյուսեր, ինչպես նաեւ սցենարիստ:
«Արվեստներից ոչ մեկն իմ կյանքի ու իմ աշխատանքի վրա այնքան չի ազդել, որքան անիմացիան, եւ պատմության մեջ հերոսներից ոչ մեկի հետ ես չեմ զգացել այնպիսի խորը անձնական կապ, ինչպես Պինոկիոյի հետ»,-հայտարարել Է ռեժիսորը: Նա նշել Է, որ միշտ ցանկացել Է նկարահանել այդ մուլտֆիլմը:
Ինչպես ճշտում Է հանդեսը, ռեժիսորը մուլտֆիլմի ստեղծման համար արդեն հավաքել Է նկարիչների, սցենարիստների եւ կինոինդուստրիայի մյուս ներկայացուցիչների թիմը: Այսպես, սցենարի համահեղինակ կդառնա Պատրիկ Մաքհեյլը, որը եղել Է «Արկածների ժամանակը» (2010-2018 թթ.) մուլտսերիալի սցենարիստը եւ «Ցանկապատի մյուս կողմում» կինոնկարի (2014 թ.) ստեղծողը:
Որպես համառեժիսոր հանդես կգա տիկնիկային անիմացիայի բնագավառի մասնագետ Մարկ Գուստաֆսոնը, որը մասնակցել Է «Աննման վարպետ Ֆուքսը» (2009 թ.) կինոնկարի նկարահանման աշխատանքին: «Օսկար» մրցանակի հանձնման 90-րդ արարողության ժամանակ Գիլիերմո դել Տորոյի «Ջրի ձեւը» կինոնկարը (2017 թ.) ստացել Է գլխավոր պարգեւը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

THR: Гильермо дель Торо снимет анимационный мюзикл о Пиноккио
Режиссер Гильермо дель Торо готовится к съемкам кукольного анимационного фильма "Пиноккио" (Pinocchio) по мотивам сказки итальянского писателя Карло Коллоди. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник журнал The Hollywood Reporter.
По его данным, картина будет мюзиклом, при этом история о Пиноккио получит новое прочтение: ее действие будет развиваться на фоне становления фашизма в Италии. Съемки начнутся осенью. Отмечается, что дель Торо при производстве киноленты выступит не только режиссером, но и продюсером, а также сценаристом.
"Никакой вид искусства не повлиял на мою жизнь и на мою работу больше, чем анимация, и ни с одним персонажем в истории я не чувствовал такую глубокую личную связь, как с Пиноккио", - заявил режиссер. Он отметил, что всегда хотел снять этот мультфильм.
Как уточняет журнал, режиссер уже набрал команду художников, сценаристов и других представителей киноиндустрии для создания мультфильма. Так, соавтором сценария станет Патрик Макхэйл, который был сценаристом мультсериала "Время приключений" (Adventure Time, 2010-2018) и создателем "По ту сторону изгороди" (Over the Garden Wall, 2014). Сорежиссером выступит профессионал в области кукольной анимации Марк Густафсон, который принимал участие в работе над картиной "Бесподобный мистер Фокс" (Fantastic Mr. Fox, 2009).
На 90-й церемонии вручения премий "Оскар" картина "Форма воды" (The Shape of Water, 2017) Гильермо дель Торо получила главную награду.