Ռեմբրանդտի «Գիշերային պարեկը» նկարի վերականգնումը կարելի կլինի դիտել առցանց հեռարձակմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլանդացի նկարիչ Ռեմբրանդտի ամենահայտնի նկարներից մեկը՝ «Գիշերային պարեկը» (1642), որն Ամստերդամի Ռեյքսմյուսեում թանգարանի ցուցադրանքի բաղկացուցիչ մասն Է, կվերականգնվի եւ կկոնսերվացվի: Հոկտեմբերի 16-ին այս մասին հայտնել Է The Guardian թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշել Է հրատարակությունը, վերականգնման գործընթացը կարելի կլինի դիտել ինչպես ինտերնետ-հեռարձակման միջոցով, այնպես Էլ անմիջականորեն այցելելով թանգարան: «Այն (վերականգնումը) կկատարվի համաշխարհայն հասարակայնության աչքի առաջ, եւ դիտողները կկարողանան գործընթացին հետեւել ցանկացած վայրից եւ ցանկացած ժամանակ,- հայտարարել Է Ռեյքսմյուսեումի տնօրեն Տակո Դիբիտսը:- Քանի որ այդ նկարը վիթխարի կարեւորություն ունի, եւ այն ցանկանում են տեսնել շատ շատերը, մեզ թվում Է, որ այն պետք Է հանրությանը մատչելի լինի նույնիսկ այն ժամանակ, երբ մենք զբաղվում ենք վերականգնման աշխատանքներով»: Նկարի վերականգնումը, որին կմասնակցեն փորձագետներ ամբողջ աշխարհից, տեղի կունենա մի քանի փուլով: Վերջին անգամ նկարը վերականգնվել Է 1970-ական թվականներին այն բանից հետո, երբ այն փորձել Էր վնասել գործազուրկ ուսուցիչ Ուիլյամ դե Ռեյքը (որն այնուհետեւ ուղարկվեց հոգեբուժական հիվանդանոց, որտեղ 1976 թվականին ինքնասպանություն գործեց): Իսկ այժմ նկարն սկսել Է խունանալ: Ստեղծագործության վերականգնման աշխատանքը պետք Է սկսվի 2019 թվականի հուլիսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

За реставрацией картины Рембрандта "Ночные волки" можно будет наблюдать онлайн
Одна из самых известных картин голландского художника Рембрандта "Ночной дозор" (1642), которая является частью экспозиции музея Рейксмюсеум в Амстердаме, будет отреставрирована и законсервирована. Как передает Арменпресс, об этом сообщает во вторник газета The Guardian.
Как отмечает издание, за процессом реставрации можно будет наблюдать как с помощью интернет-трансляции, так и непосредственно посетив музей. "Она [реставрация] будет проводиться на виду мировой общественности, и наблюдатели смогут следить за процессом из любого места и в любое время, - заявил директор Рейксмюсеума Тако Диббитс. - Так как эта картина обладает огромной значимостью, и ее хотят увидеть очень многие, нам кажется, что она должна быть доступна публике даже во время того, как мы занимаемся реставрационными работами".
Восстановление картины, в котором примут участие эксперты со всего мира, будет проходить в несколько этапов. Последний раз картина реставрировалась в 1970-е годы, после того как ее попытался повредить ножом безработный учитель Уильям де Рейк (который затем был отправлен в психиатрическую лечебницу, где в 1976 году совершил самоубийство). Теперь же картина начала выцветать. Работа над произведением должна начаться в июле 2019 года.