Իսրայելացի զինվորականները 22 պաղեստինցու են բերման ենթարկել Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելացի զինծառայողները հոկտեմբերի 15-ին 22 պաղեստինցու են բերման ենթարկել Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Իսրայելի պաշտպանության բանակը:
Նշվում Է, որ ձերբակալվածները «պահպանության տակ են վերցվել ահաբեկչական գործունեությանը մեղսակցության կասկածանքով»: Հոկտեմբերի 12-ին Գազայի հատվածի սահմանին վերսկսվել են զանգվածային բողոքները: Անկարգությունների ընթացքում զոհվել Է առնվազն վեց պաղեստինցի: Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ ավելի քան 250 մարդ վիրավորվել Է, որոնցից շուրջ 150-ը հրազենային վերքեր են ստացել: Հոկտեմբերի 12-ին հազարավոր պաղեստինցիներ բողոքի երթերի են մասնակցել Գազայի հատվածի սահմանի մերձակա հինգ վայրերում:
Բողոքավորներն այրել են անվադողեր եւ քարեր նետել իսրայելցի զինծառայողների վրա, որոնք ի պատասխան կիրառել են արցունքաբեր գազ եւ մարտական փամփուշտներ:
Գազայի հատվածը վերահսկող ՀԱՄԱՍ շարժումն այս տարվա մարտից պարբերաբար բողոքի ակցիաներ Է անցկացնում հատվածի շրջափակման դեմ: Անկարգությունների հինգ ամսվա ընթացքում զոհվել են բողոքի ակցիաների մոտավորապես 150 մասնակիցներ: Այդ ժամանակաշրջանում իսրայելական կողմից զոհվել Է մեկ զինծառայող, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Израильские военные задержали 22 палестинца на Западном берегу Иордана
Израильские военнослужащие в понедельник задержали на Западном берегу реки Иордан 22 палестинца. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом сообщила в понедельник армия обороны Израиля.
Отмечается, что задержанные "были взяты под стражу по подозрению в причастности в террористической деятельности".
12 октября на границе сектора Газа возобновились массовые протесты. В ходе беспорядков погибли, по меньшей мере, шестеро палестинцев. По данным министерства здравоохранения сектора Газа, более 250 человек были ранены, среди которых около 150 человек получили огнестрельные ранения.
Тысячи палестинцев в пятницу приняли участие в маршах протеста в пяти местах близ границы сектора Газа. Протестующие жгли покрышки и бросали камни в израильских военнослужащих, которые в ответ применяли слезоточивый газ и боевые патроны.
Контролирующее сектор Газа движение ХАМАС с марта этого года проводит регулярные акции протеста против блокады сектора. За пять месяцев беспорядков около 150 участников протестов погибли. С израильской стороны за это время погиб один военнослужащий.