Կանադայի վարչապետը բարձր է գնահատում ՖՄԿ նախկին գլխավոր քարտուղարի դերը կանանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտում
Կանադայի վարչապետը բարձր է գնահատում ՖՄԿ նախկին գլխավոր քարտուղարի դերը
կանանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն կարևորում է ՖՄԿ արդեն նախկին քարտուղարի՝ Միկայել Ժանի աշխատանքը կանանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թրյուդոն նշեց Երևանում, Ֆրանկոֆոնիայի  միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի ավարտից հետո հրավիրված ասուլիսում:
«Կանադան 18 մլրդ դոլարի ներդրում է կատարել Կոնգոյում սեռով պայմանավորված բռնությունների կանխարգելման համար: Դա անհանդուրժելի հանցագործություն է: Այս ամենի ֆոնին ես պարտավոր եմ ընդգծել Միկայել Ժանի հոյակապ աշխատանքը, ով կանանց մեծ պաշտպանն է ֆրանկոֆոն տարածքում»,- շեշտեց նա՝ հավելելով, որ Միկայել Ժանը կանանց իրավունքների պաշտպանությունը դարձրել էր ՖՄԿ-ի առաջնահերթություններից մեկը:
Թրյուդոն համոզված է, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության  անդամ երկրները պետք է կարողանան կենտրոնացնել իրենց ուժերը՝ ավելի լավ աշխարհի տեսլականի մղումով: «Դրան տանող ճանապարհն, առաջին հերթին, կրթական այնպիսի համակարգի ներդրումն է, որն ավելի լավ տնտեսության ունենալու դուռ կբացի»,- ասաց նա:
Կանադայի վարչապետը շնորհավորեց ՖՄԿ նորընտիր գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյին՝ պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ: «Կանադան կհամագործակցի նրա հետ՝ ավելի զարգացնելու համար կազմակերպությունը: Նոր քարտուղարն ընտրվեց կոնսենսուսի պայմաններում, երկրների համաձայնությամբ»,- նշեց Ջասթին Թրյուդոն:

Canadian PM highly appreciates former OIF Secretary General’s efforts aimed at protection of
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Canadian PM Justin Trudeau highlights the work done by already former Secretary General of Francophonie Michaëlle Jean in the sphere of protection of women’s rights, ARMENPRESS reports Trudeau said in après conference after the 17th OIF summit in Yerevan.
“Canada has invested over 18 billion USD in preventing gender-linked violence in Congo. It’s an intolerable crime. And here I have to note the great job of Michaëlle Jean who is a great protector of women in the Francophonie area”, he said, adding that Michaëlle Jean made the protection of women’s right one of the priorities of the OIF.
Justin Trudeau is confident that the member states of the Francophonie must be able to concentrate their efforts for a better world.
The Prime Minister of Canada congratulated newly elected Secretary General of the OIF Louis Mushikiwabo on the occasion of the assumption of the post. “Canada will cooperate with her for further developing the organization. The new Secretary General was elected by consensus, with the consent of the countries”, Justin Trudeau said.