Կոնգոյի Հանրապետությունում էբոլայով վարակվածների թիվը հասել է 200-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում Էբոլա մահացու հեմոռագիկ տենդով մարդկանց հիվանդանալու դեպքերի թվաքանակը հասել Է 200-ի նշագծին, նրանցից 125-ը մահացել են: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Թարիք Յազարեւիչը:
«Այս գիշեր մենք չարագույժ 200-ի նշագծին ենք հասել Հյուսիսային Կիվուում, որոնցից 165-ը հաստատվել են լաբորատոր քննությամբ, իսկ 35-ը՝ հնարավոր են: Վարակվածներից մահացել Է 125 մարդ»,-ասել Է նա՝ հանդես գալով ճեպազրույցում:
ԱՀԿ-ում նշում են, որ Էբոլայի տարածման դեմ պայքարը բարդանում Է ռիսկի գոտում, հատկապես Բենիի շրջանում, անվտանգության հետ կապված խնդիրներից: Մարտերի պատճառով բազմաթիվ բժիշկներ հարկադրված են դադարեցնել պատվաստումը, ինչն մեծացնում Է հիվանդության տարածման ռիսկը: Բացի այդ, բազմաթիվ վարակվածներ հրաժարվում են պատվաստումից կամ ընդհանրապես չեն գալիս բժիշկների մոտ, կամ Էլ գալիս են, բայց արդեն վիրուսի զարգացման վերջին փուլում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ДРК число заболевших Эболой достигло 200 человек
Количество случаев заболевания смертельной геморрагической лихорадкой Эбола в Демократической Республике Конго достигло отметки в 200 человек, из которых 125 скончались. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил официальный представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тарик Язаревич.
"Нынешней ночью мы достигли зловещей отметки в 200 случаев в Северном Киву, из которых 165 подтверждены лабораторно и 35 возможны. Из заразившихся погибло 125 человек", — сказал он на брифинге.
В ВОЗ отмечают, что борьба с распространением Эболы осложнена проблемами с безопасностью в зоне риска, особенно в районе Бени. Из-за боев многие врачи вынуждены приостанавливать вакцинацию, что усиливает риск распространения болезни. Кроме того, многие заразившиеся отказываются от вакцинации либо вовсе не приходят к врачам, либо приходят, но уже на финальной стадии развития вируса.