Տնտեսության գծով Նոբելի հիշատակի մրցանակի դափնեկիրներ են դարձել Ուիլյամ Նորդհաուսը եւ Պոլ Ռոմերը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսության գծով Ալֆրեդ Նոբելի հիշատակի 2018 թվականի մրցանակը շնորհվել Է Ուիլյամ Նորդհաուսին եւ Պոլ Ռոմերին ինովացիաներն ու կլիման տնտեսական աճի հետ ինտեգրելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 8-ին հայտարարել Է Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիայի Նոբելյան կոմիտեն:
Ուիլյամ Նորդհաուսը ծնվել Է 1941 թվականին: Նա աշխատում Է Ելի համալսարանում: Գիտնականի հետաքրքրությունների ոլորտը կապված Է բնության վրա տնտեսական գործընթացների ազդեցության հետ. նա հետազոտում Է տնտեսական բարեկեցության հաշվարկի մոդելները «բնական կապիտալի» հաշվառմամբ:
Սթենֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր Պոլ Ռոմերը, որը ծնվել Է 1955 թվականին, տնտեսական աճի նոր տեսության հիմնադիրներից մեկն Է, որը ճգնաժամերը դիտում Է որպես նոր հնարավորությունների ժամանակաշրջան: Գիտնականները Նոբելյան մրցանակ կստանան «երկարաժամկետ կլիմայական փոփոխությունները երկարաժամկետ մակրոտնտեսական վերլուծության մեջ ներառելու համար»:
Տնտեսության բնագավառի հաղթողի հայտարարմամբ ավարտվում Է 2018 թվականի «Նոբելյան շաբաթը»: Ի տարբերություն ֆիզիոլոգիայի եւ բժշկության, քիմիայի, ֆիզիկայի եւ գրականության գծով Նոբելյան մրցանակների, ինչպես նաեւ Խաղաղության մրցանակի, տնտեսության գծով մրցանակը հիմնվել Է ոչ թե Ալֆրեդ Նոբելի, այլ Շվեդիայի Բանկի կողմից 1969 թվականին դրա 30-ամյակի առթիվ:
Մրցանակի չափը հավասար Է «հիմնական» մրցանակների չափին: 2017 թվականին Նոբելյան հիմնադրամը 2001 թվականից ի վեր առաջին անգամ դափնեկիրների մրցանակների չափերն ավելացրել Է 1 մլն շվեդական կրոնով, այսինքն՝ 12,5 տոկոսով: Այժմ մրցանակի չափը կազմում Է 9 մլն շվեդական կրոն (մոտավորապես 1,12 մլն դոլար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лауреатами премии по экономике памяти Нобеля стали Уильям Нордхаус и Пол Ромер
Премия по экономике памяти Альфреда Нобеля 2018 года присуждена Уильяму Нордхаусу и Полу Ромеру за интеграцию инноваций и климата с экономическим ростом. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом объявил в понедельник Нобелевский комитет Королевской академии наук.
Уильям Нордхаус родился в 1941 году. Он работает в Йельском университете. Сфера интересов ученого связана с влиянием экономических процессов на природу: он исследует модели расчета экономического благосостояния с учетом "природного капитала".
Профессор Стэнфордского университета Пол Ромер, который родился в 1955 году, - один из основоположников новой теории экономического роста, рассматривающей кризисы как период новых возможностей.
Ученые получат Нобелевскую премию "за включение долгосрочных климатических изменений в долгосрочный макроэкономический анализ".
Объявлением победителя в области экономики завершается "Нобелевская неделя" - 2018.
В отличие от Нобелевских премий по физиологии и медицине, химии, физике и литературе, а также премии мира, премия по экономике была учреждена не самим Альфредом Нобелем, а Банком Швеции в 1969 году по случаю его 30-летия. Ее размер равен размеру "основных" премий. В 2017 году Нобелевский фонд впервые с 2001 года увеличил размеры премий лауреатам на один миллион шведских крон - то есть на 12,5% Теперь размер премии составляет 9 млн шведских крон (около $1,12 млн).