Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը ներկա են գտնվել Շառլ Ազնավուրի հոգեհանգստի արարողությանը և հանդես եկել ելույթներով
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը ներկա են գտնվել Շառլ Ազնավուրի
հոգեհանգստի արարողությանը և հանդես եկել ելույթներով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, տիկին Նունե Սարգսյանի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ ներկա են գտնվել աշխարհահռչակ հայազգի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հոգեհանգստի արարողությանը, որը տեղի է ունեցել Փարիզի Ինվալիդների պալատում (Hotel des Invalides):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը,  տիկին Բրիջիտ Մակրոնը, Ֆրանսիայի նախկին նախագահներ` Նիկոլա Սարկոզին և Ֆրանսուա Օլանդը, Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆիլիպ Էդուարդը, Ֆրանսիայի հասարակական, քաղաքական, մշակութային հայտնի գործիչներ, Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ֆրանսիայի Ազգային Գվարդիայի նվագախմբի կատարմամբ նախ հնչել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի ազգային օրհներգերը, որից հետո վարչապետ Փաշինյանը և Էմանուլ Մակրոնը մոտեցել են Շառլ Ազնավուրի ընտանիքի անդամներին ու իրենց ցավակցությունները հայտնել նրանց:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Ֆրանսիայի Հանրապետության մեծարգո պարոն նախագահ,
Հայաաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Պարոն վարչապետ,
Տիկնայք եւ պարոնայք խորհրդարանականներ,
Տիկնայք եւ պարոնայք կառավրությունների և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ,
Սիրելի Ուլլա Ազնավուր,
Ազնավուր ընտանիքի հարգելի անդամներ,
Այսօր հավաքվել ենք մեր խոնարհումը բերելու եւ գնահատանքի մեր տուրքը մատուցելու ֆրանսիական շանսոնի մեծ վարպետին` Շառլ Ազնավուրին: Ութ տասնամյակ այս անունը ժպիտ է փորագրել միլիոնավոր դեմքերի վրա, արագացրել կամ դանդաղեցրել տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց շնչառությունը, փայլ է ներարկել հարյուր միլիոնավոր աչքերի մեջ:
Եվ այս անունը 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ին մի պահ կանգնեցրեց երկիր մոլորակի եւ միջազգային կյանքի ընթացքը` մի անամոքելի թախիծ վրձնելով հարյուր միլիոնավոր մարդկանց դեմքերին, իր վերջին եւ ամենազանգվածային աֆիշը թողարկելով աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցների առաջին էջերին. «94 տարեկան հասակում մահացել է Շառլ Ազնավուրը»:
Բայց ինչի՞ մասին են պատմում այդ վերնագրերը, ինչի՞ մասին են պատմում այդ ազդագրերը: Մի՞թե ունայնության կամ հուսահատության: Ոչ, ամենեւին, այդ ազդագրերը պատմում են սեփական ճակատագրի նկատմամբ այս մեծ մարդու եւ նրա գերդաստանի տարած փառահեղ հաղթանակի մասին:
Շառլ Ազնավուրի նախնիները Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ` դեգերեցին աշխարհում եւ, ի վերջո, հանգրվանեցին հարյուր հազարավոր հայերի օթեւան ու հույս տված Ֆրանսիայում, որտեղ էլ ծնվեց Վաղինակ Ազնավուրյանը, որ հետո պիտի դառնար մեծն Շառլ Ազնավուր:
Կրելով անասելի դժվարություններ, Վաղինակ-Շառլը, ի վերջո, գտավ իր կոչումը, բայց այդ կոչումին, բացի իրենից, չէր հավատում ոչ ոք: Բոլորը նրան համոզում էին, բացատրում, որ բեմն իր գործը չէ, երգելն իր կոչումը չէ, որ ճակատագիրն առանց այն էլ շռայլ է գտնվել իր նկատմամբ՝ իր ծնողին փրկելով ցեղասպանության աղետից:
Բայց Վաղինակ Ազնավուրյանին կարեկցանք չէր հարկավոր, այլ առաքելություն, եւ նա գիտեր իր առաքելությունը, եւ այդ առաքելությունը Շառլ Ազնավուր դառնալու աներեւակայելի ճանապարհն էր: Եւ նա երգեց ու գրեց, եւ նա գրեց ու երգեց դատարկ եւ կիսադատարկ դահլիճներում, եւ նա երգեց անհոգնել ու աննահանջ եւ մարդկությանը տվեց ժամանակ` հասկանալու եւ գիտակցելու, որ մի մեծ աստղ է ծագել համաշխարհային մշակույթի երկնակամարում, որ դեռ մի քանի տասնյակ տարիներ պետք է «պայթեցնի» աշխարհի ամենահեղինակավոր դահլիճները:
Եւ նրա ձայնը տարածվեց աշխարհի բոլոր կողմերում, հասավ ամենահեռավոր երկրներ եւ ջերմացրեց նույնիսկ ամենասառը սրտերը:
Ցավոք, ես չհասցրեցի անձամբ ծանոթանալ Մեծ Վարպետի, Շառլ Ազնավուրի հետ: Բայց հավատացեք` նրան ընկալում եմ որպես մերձավոր հարազատի: Նրան այսպես ընկալում է ցանկացած հայ, որովհետեւ Ազնավուրն այն մարդն է, ով հայի անունը հասցրել է նոր բարձունքների, ով հայի հպարտությանը մի նոր շունչ է տվել ու մի նոր երանգ, ով կարողացել է ապրել իր պատմական հայրենիքի եւ իր ժողովրդի ցավերով, հոգսերով ու երազանքներով:
Նաեւ այս է պատճառը, որ Շառլ Ազնավուրին շնորհվել է Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչում: Բայց նա այդ կոչումը վաստակել է ոչ միայն շանսոնյեի իր հանճարով, այլեւ Հայաստանի Հանրապետության կայացման գործում ունեցած անուրանալի վաստակի համար:
Հայաստանում նրա անունով կոչված են փողոցներ ու հրապարակներ, իսկ Հայաստանի երկրորդ քաղաք Գյումրիում արդեն երկար տարիներ վեր է խոյանում նրա մեծաշուք արձանը, եւ նա թերեւս միակ մարդն է, որին Հայաստանում արձան է կանգնեցվել կենդանության օրոք:
Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ Հայաստանում սուգ է հայտարարված, եւ այս ամենն արտահայտումն է այն հսկայական սիրո, որ յուրաքանչյուր հայ, յուրաքանչյուր հայ` առանց բացառության, տածում է այս մեծ մարդու, այս մեծ ֆրանսիացու, աշխարհի այս մեծ քաղաքացու նկատմամբ:
Ֆրանսիայի Հանրապետության մեծարգո նախագահ պարոն Էմանուել Մակրոն,
Շառլ Ազնավուրի հրաժեշտի այս վեհաշուք արարողության ընթացքում չեմ կարող չարտահայտել այն առանձնակի հարգանքն ու երախտագիտությունը, որ մեր ժողովուրդը տածում է Ձեր երկրի նկատմամբ: Եվ ցանկանում եմ հայ ժողովրդի երախտագիտությունն արտահայտել Ֆրանսիայի պետությանը եւ բոլոր ֆրանսիացիներին՝ ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր ժողովրդին օթեւան տալու եւ հայկական տաղանդի զարգացման բարենպաստ միջավայր ձեւավորելու համար: Ֆրանսիայի հայությունը տվել է այնպիսի անուններ, ինչպես Շառլ Ազնավուրը, Անրի Վերնոյը, Ժորժ Գարվարենցը, Գառզուն, Ժանսեմը, եւ Ֆրանսիան մեր ժողովրդի վերածննդի մի սիրելի օազիս է դարձել:
Շառլ Ազնավուրն, անշուշտ, Ֆրանսիայի մեծ նվիրյալ էր, Ֆրանսիայի մեծ քաղաքացի, ֆրանսերենի տարածման մի անկրկնելի մունետիկ, բայց նաեւ Հայաստանի մեծ պաշտպան էր, Հայաստանի քաղաքացի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեսպան:
Նա ապրում էր Հայաստանի հոգսերով, եւ մեր ժողովուրդը նրա հոգատարությունը տեսել ու զգացել է երեսուն տարի առաջ տեղի ունեցած մեծ երկրաշարժի ժամանակ, Հայաստանի անկախության բոլոր դժվարին օրերին:
Շառլ Ազնավուրն անտարբեր չմնաց նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության նկատմամբ եւ ինձ ուղղված վերջին նամակում, մասնավորապես, գրել էր. «Հենց որ առողջությունս թույլ տա, ջերմորեն փափագում եմ այցելել այս նոր Հայաստանը եւ ծանոթանալ այն առողջ ուժերին, որոնք ձևավորելու են մեր ազգի գալիքը»։
Մեծ Վարպետը պատրաստվում էր Հայաստան այցելել հաջորդ շաբաթ, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության տասնյոթերորդ գագաթաժողովի առիթով, եւ նրան խոստացել էի ծանոթացնել Նոր Հայաստանի հետ, խոստացել էի, որ նա միանգամից կզգա Նոր Հայաստանի հաղթանակած քաղաքացու լավատեսությունն ու ոգին:
Ցավոք, այս խոստումը չկարողացա կատարել, սփոփանքս այն է, որ Ազնավուրն, այնուամենայնիվ, հասցրեց իր վերջին ուղերձը հղել նոր Հայաստանին` ինձ գրած նամակում ասելով. «Սրտանց փափագում եմ, որ Հայաստանի երիտասարդությունը կարողանա երբևէ դրսևորել իր ողջ ներուժը և իր երազանքներն իրականություն դարձնել Հայաստանում»։
Սիրելի Վարպետ, Մեծարգո Շառլ Ազնավուր.
Ձեր նամակում դուք ճշգրտորեն ձեւակերպել եք այն, ինչ ուզում է հայ ժողովուրդը, ինչ ուզում է Հայաստանի երիտասարդությունը: Եվ այստեղ, հիմա, աշխարհի աչքի առաջ ուզում եմ հանդիսավոր կերպով Ձեզ խոստանալ, որ իրականություն կդարձնենք Ձեր պատգամը, կյանքի կկոչենք Ձեր ցանկությունը: Ուզում եմ հավաստիացնել, որ անմնացորդ նվիրված եմ այն գործին, որ նոր Հայաստանը պիտի դարձնի այնպիսին, ինչի մասին Դուք երազում էիք: Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստանն իսկապես արժանի գնահատանքը կլինի Հայ ժողովրդի եւ Հայաստանի նկատմամբ Ձեր ունեցած անուրանալի վաստակի:
Խոնարհվում եմ ձեր առաջ` մեծ ֆրանսիացի, մեծ հայ, մեծ արվեստագետ, մեծ հումանիստ:
Ննջիր խաղաղությամբ, սիրելի Վարպետ»։
Իր հերթին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նշել է.
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո վարչապետ,
Հարգելի վարչապետ,
Շառլ Ազնավուրի ընտանիքի հարգելի անդամներ,
Շառլ Ազնավուրը ցանկանում էր ապրել մեկ դար, նա խոստացել էր իրեն, նա խոստացել էր մեզ, կարծես դա լիներ նրա կյանքի վերջին մարտահրավերը:  Տարիքը երբեք նրան չզրկեց անհագ կյանքի ծարավից, ստեղծագործելու, սիրելու, երգելու ցանկությունից, բայց նրա նպատակից մի քանի քայլ առաջ նա հեռացավ:
Այս հանկարծակի դատարկությունը հասկացրեց մեզ ակնհայտ մի բան, որ մեկ ամբողջ դար նա էր մեզ ապրեցում, մեր կյանքի դժվարին, դառնության, հույսի պահերին Շառլ Ազնավուրը մեզ մեկնեց սփոփիչ հայելին` իր ստեղծագործողություններով, որով նա երկար տարիներ մեր կյանքն ավելի մեղմացրեց, օգնեց դիմակայել կյանքի մարտահրավերներին: Նրա երգերն ամառային դատարկ երգեր չէին, որոնք մարդկանց մի պահ ուրախացնում էին և մոռացվում, նրա երգերը միլիոնավոր անձանց համար դարձան սփոփանք, մխիթարանք, նա երգում էր մեզ համար որպես կյանքի ուղեկցի, պատմում կյանքի դժվարությունների մասին: Առանձնակի ձևով էր խոսում ժամանակի մասին, նրա ստեղծագործությունները միայն տխրություն չէին պատմում, դրանք ներկայացնում էի նաև նրա` գաղթի և աքսորի փորձը: Ասում են, որ աքսորի տարիները կրկնակի են հաշվում, նրա մոտ ֆրանսիացիները շատ արագ նկատեցին դա:
Տարիների ընթացքում Շառլ Ազնավուրի ձայնի հնչերանգը մեզ միավորել է` անկախ մեր տարիքից և սոցիալական աստիճանից: Ազնավուրը միավորեց մեզ և դարձավ Ֆրանսիայի դեմքերից մեկը: Ազնավուրի երգերն առաջին հերթին բանաստեղծություններ են, որոնց բառերը գնում են դեպի մեր սիրտը, այդ բանաստեղծությունների վերնագրերը, և երգերի կրկներգերը դարձել են մեզ համար ժառանգություն:
Հենց այս ձևով է, որ հաստատվում է արվեստագետի հանճարը: Ֆրանսերեն լեզուն է դարձել Ազնավուրի համար այն ակունքը, կապը, որ հյուսել է ֆրանսիայի հետ: Հայ և հույն գաղթականների որդին, որը կրթություն չստացավ, բնազդաբար հասկացավ, որ Ֆրանսիայում լեզուն պետություն է պետության ներսում: Դերասանի որդին դարձավ փարիզեցի, սկզբում սկսեց հանդես գալ կինոյում, դժվարություններով, երբեմն կարճ երկխոսություններով, սակայն նա երբեք չէր հավակնում դառնալ դերասան: Այնուհանդերձ, նա նկարահանվեց վաթսուն ֆիլմերում, որոնցում շատերը դարձան գլուխգործոցներ: Նա միշտ եղել է երիտասարդների կողքին, եղել բաց նոր երաժշտությունների, ձայների, գաղափարների հանդեպ: Նա երիտասարդ արվեստագետների համար գրեց մինչև վերջ, շարունակում էր օգնել, աջակցել նրանց՝ այդպիսով սերունդների միջև հաստատելով կամուրջներ: Այդպես էր նա պատկերացնում Ֆրանսիան, որովհետև գիտեր, թե որքան է Ֆրանսիան կապված ամբողջ աշխարհի հետ: Նա երգեց ութ լեզուներով, բայց հանրությանն ամենուրեք ֆրանսերեն լեզվով մատուցեց իր երգերը:
Բոլոր առաքելություններից նա նախընտրում էր հավատարմությունը. հավատարիմ էր ծնողներին, կնոջը, ընտանիքին, բարեկամներին, ընկերներին, ծանոթներին և անծանոթներին, նա հավատարիմ էր նաև Հայաստանին: Ազնավուրը Հայաստանի զավակն էր, բարեկամը, դեսպանը, նաև այն առատաձեռն զավակը, որ օգնության ձեռք մեկնեց 1988 թվականի երկրաշարժից տուժածներին: Նրա այդ հանձնառությունն այսօր շարունակում է «Ազնավուր» հինադրամը` ի նպաստ հայերի, Հայաստանի, ֆրանս-հայկական բարեկամության: Չնայած այն ցավին, որ թողեց ցեղասպանությունը` Ազնավուրը շարունակեց իր գործողությունները և ձևավորեց իր պայքարը: Ազնավուրը մշտապես երգել է Հայաստանի, հայ ժողովրդի մասին՝ ցանկանալով պաշտպանել այն մարդկանց արժանապատվությունը, որոնց փորձել են լռեցնել: Հավատարիմ մնալով իր արմատներին` նա մեզ ցույց տվեց իր ֆրանսիական հոգու մեջ օտարազգու փոքրիկ մասնիկը: Նրա շնորհիվ Հայաստանը շատ բան է տվել Ֆրանսիային: Նրա միջոցով այսօր առիթ է հիշելու, թե մենք՝ որպես ազգ որքան պարտական ենք բոլոր այն հայերին, ովքեր ստիպված լքեցին իրենց երկիրը և եկան ապաստան գտնելու մեզ մոտ: Սա ընդհանուր ճակատագիր է: Բոլոր երկրների հայեր, այսօր իմ մտքում դուք եք:
Հաջորդ շաբաթ Շառլ Ազնավուրը մեզ հետ պետք է լիներ Երևանում` մասնակցելու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին, և նրա տեղը բացակա կմնա: Թո՛ղ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարեկամությունն արժանի լինի նրա տված դասերին:
Վստահ եմ, որ դեռ շատ երկար տարիներ միլիոնավոր մարդիկ դժվարության, հույսի, ուրախության պահերին իրենց հիշողության մեջ կպահեն այն երաժշտությունը կամ այն երգերի բառերը, որ այս բացառիկ բանաստեղծը թողել է մեզ:  Յուրաքանչյուրիս սրտում նա կշարունակի իր ճանապարհը` քայլելով ուղիղ, ձեռքը գրպանում, ժպիտը դեմքին, և մեզ հետ միասին նա հպարտորեն կանցնի այս դարը: Այլևս նա մեզ չի լքի, որովհետև Ֆրանսիայում պոետները երբեք չեն մահանում»:
Շառլ Ազնավուրի հուղարկավորության արարողությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 6-ին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ այդ օրը Հայաստանում սուգ է հայտարարված:

Pashinyan, Macron deliver eulogies at Aznavour's state funeral in Paris
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan, President of Armenia Armen Sarkissian and First Lady Nune Sarkissian, Catholicos of All Armenians Garegin II attended the national homage ceremony in honor of French-Armenian singer Charles Aznavour, which took place today in the Hotel des Invalides in Paris, France.
President of France Emmanuel Macron and First Lady Brigitte Macron, former Presidents Nicolas Sarkozy and Francois Hollande, French Prime Minister Édouard Philippe, French politicians, artists and public figures and representatives of the French-Armenian community attended the ceremony.
The French National Guard Orchestra played the Armenian and French national anthems, and then PM Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron approached the family of Charles Aznavour to offer condolences.
We gathered today to bow and honor the great master of French chanson, Charles Aznavour. For eight decades this name has engraved smiles on millions of faces, has excited or calmed the breath of tens of millions, has injected glow in hundreds of millions of eyes.
And on October 1, 2018, this name stopped the world and international life for a moment, bringing an irreversible grief to the faces of hundreds of millions of people, publishing its last biggest poster in the headlines of leading newspapers of the world : « Charles Aznavour has died at the age of 94 ».
But what do these headlines tell us about? Emptiness or despair? Not at all, these headlines tell about the glorious victory of this great man and his family against his own destiny.
Charles Aznavour’s predecessors, surviving the Armenian Genocide, roamed worldwide and eventually settled in France, a country which gave shelter and hope to hundreds of thousands of Armenians, where Vaghinak Aznavour was born from, who then went on to become the great Charles Aznavour.
Bearing unimaginable difficulties, Vaghinak-Charles eventually found his calling, but no one else other than himself believed in this calling. Everyone was convincing him, explaining, that the stage isn’t his business, that singing isn’t his calling, that destiny in itself had been very generous toward him, by saving his parent from the disaster of genocide.
But Vaghinak Aznavuryan didn’t need compassion, but a mission, and he knew his mission and this mission was the unimaginable path of becoming Charles Aznavour. And he sang, he wrote, and he wrote and sang in empty and semi-empty halls and he sang tirelessly and without stopping and gave humanity time to understand and realize that a great star has originated in the skies of the global culture, which has yet to “blow up” the most prestigious concert halls of the world for several decades.
And his voice spread in all parts of the world, it reached the most remote countries and warmed up even the coldest hearts.
Unfortunately I did not manage to personally know the great master, Charles Aznavour. But believe me, I perceive him as my closest friend. Any Armenian perceives him this way, because Aznavour is the person who increased the name of Armenians to new heights, who gave new breath to the pride of Armenians, who was able to live with the pains, concerns and dreams of his historic homeland and his people.
This is also the reason that Charles Aznavour was awarded the title of National Hero of Armenia. But he earned this title not only with his genius of a chansonnier, but for the unforgettable contribution for the establishment of the Republic of Armenia.
Streets and Squares are named after him in Armenia, while his majestic statue rises for already many years in Armenia’s second city of Gyumri, and he is perhaps the only man for whom a statue was erected in Armenia in his living years.
Mourning is declared in Armenia on the occasion of Charles Aznavour’s death and this all expresses the kind of Armenian love, which any Armenian, any Armenian with no exception has for this great man, this great Frenchman, this great citizen of the world.
Your Excellency President of France Mr. Emmanuel Macron,
During this monumental farewell ceremony of Charles Aznavour, I can’t not express the special respect and gratitude that our people have for your country. I would like to express the gratitude of the Armenian people to the French state and all French people for giving shelter to our people who survived the genocide and creating favorable environment for the development of Armenian talent.
Armenians of France have given names such as Charles Aznavour, Henri Verneuil, Georges Garvarentz, Jansem, Carzou  and France became a kind oasis of the rebirth of our people.
Certainly, Charles Aznavour, was a great devotee of France, a great citizen of France, a unique messenger of French, but he was also a great defender of Armenia, a citizen of Armenia, and Ambassador of Armenia.
He was living with the concerns of Armenia, and our people saw and felt his care during the major earthquake which took place thirty years ago, during all the difficult years of Armenia’s independence.
Charles Aznavour also did not remain indifferent towards the non violent, velvet, democratic revolution which took place in Armenia, and in the last letter addressed to me he in part wrote : « As soon as my health will allow, I am planning to visit new Armenia and get to know the healthy forces which will develop the future of our nation. »
The great maestro was planning to visit Armenia next week, on the occasion of the 17th La Francophonie summit, and I promised him to introduce to New Armenia, I promised that he would instantly feel the optimism and spirit of the victorious citizens of New Armenia.
Unfortunately, I was unable to keep this promise, i regret, that nevertheless Aznavour managed to address his final message to New Armenia in the letter written to me, saying : I heartily want Armenia’s youth to be able to display its entire potential and make their dreams come true in Armenia.
Dear Maestro, Honorable Charles Aznavour,
In your letter, you accurately coined what the Armenian people want, what the Armenian youth wants. And now, here, in front of the entire world I want to solemnly promise to you, that we will make your dream come true. I would like to reassure that I am selflessly dedicated to the work which must make New Armenia the way you dreamt about it. Free and happy Armenia will truly be the worthy appreciation toward your unforgettable contribution towards the Armenian people and Armenia.
I bow before you, great Frenchman, great Armenian, great artist, great humanist.
Rest in Peace, dear Maestro,’  Pashinyan ,in part, said.
President of France Emmanuel Macron said:
Charles Aznavour wanted to live a century, he promised this to himself, he promised to us, as if it were the last challenge of his life. Age never deprived him from the insatiable thirst for life, the desire to create, love and sing, but he passed away few steps back from his goal.
This sudden emptiness made us understand an obvious thing, that for an entire century it was him that we lived through, at moments of hardships, bitterness and hope Charles Aznavour gave us the comforting mirror with his art, with which he mitigated our lives for many years, helped to withstand the challenges of life. His songs weren’t empty summer songs which would make people happy for a moment and then be forgotten, his songs became comfort, consolation for millions, he was singing for us as a life companion, telling about life’s difficulties. He was speaking about time in a unique way, his work didn’t only tell about sorrow, they were also presenting his experience of immigration and exile. They say that years of exile are calculated double, Frenchmen noticed this in him very quickly.
During the years Charles Aznavour’s voice has united us, regardless of our age and social status. Aznavour united us and become one of France’s faces. Aznavour’s songs are first of all poems, lyrics of which go into our hearts, the titles of these poems and chorus of the songs have become a legacy for us.
In this very way that establishes the genius of an artist. The French language became the source, connection for Aznavour which tied with France. The son of Armenian and Greek immigrants, who didn’t receive education, instinctively understood that language is a state within a state in France. The son of the actor became a Parisian, first began to appear in films, with difficulties, sometimes with short dialogues, but he never aspired to become an actor. Nevertheless he appeared in sixty films, many of which became masterpieces. He always stood by the youth, was open for new music, voices and ideas. He wrote for young artists until the end, he continued helping, supporting them, by this establishing bridges between generations. This is how he imagined France, because he knew to what extend France is connected to the entire world. He sang in eight languages, but served his songs to the public everywhere in French language.
From all missions he preferred loyalty. He was loyal to his parents, his wife, family, relatives, friends, acquaintances and strangers, he was also loyal to Armenia. Aznavour was the son of Armenia, the friend, ambassador, also the generous son who provided assistance to the victims of the 1988 earthquake.
This commitment of his is today continued by the Aznavour Foundation, for the benefit of Armenians, Armenia, France-Armenia friendship. Despite the pain that the genocide left, Aznavour continued his actions and developed his struggle. Aznavour always sang about Armenia, the Armenian people, wanting to protect the dignity of the people who were attempted to be silenced.
Remaining committed to his roots, he showed us the small part of foreign nation in his French soul. Thanks to him Armenia has given a lot to France. Through him today is an occasion to remember to what extend we, as a nation, owe to all those Armenians who were forced to leave their country and came to find shelter here. This is a common fate. Armenians of all countries, my thoughts are with you today.
Next week, Charles Aznavour had to be in Yerevan with us to participate in the La Francophonie summit, and his place will remain absent. Let the friendship between Armenia and France be worthy of the lessons he gave.
I am sure that for many years to come millions of people at times of hardships, hope and happiness will keep in their memory the music or lyrics of the songs which this exclusive artist has left us with. He will continue his path in the hearts of us all, walking ahead, with his hand in the pocket, a smile on his face, and together with us he will proudly pass this century. From now he will never leave us, because poets never die in France.”