Մերիլին Մոնրոյի սեւ կաբրիոլետն աճուրդի են հանել 500 հազար դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1956 թվականի արտադրության Ford Thunderbird ավտոմոբիլը՝ ծալովի ծածկով, որը վարել Է դերասանուհի եւ երգչուհի Մերիլին Մոնրոն (1926-1962 թթ.) ԱՄՆ-ում դրվել Է Julien’s Auctions-ի աճուրդում: Ավտոմեքենան նախնական կարգով գնահատված Է 500 հազար դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Daily Telegraph թերթը:
Ավտոմեքենան ամերիկացի դերասանուհու համար ձեռք Է բերվել Marilyn Monroe Productions ընկերության կողմից: Համարվում Է, որ այն նրա բիզնես-գործընկեր եւ լուսանկարիչ Միլթոն Գրինի (1922-1985 թթ.) Սուրբծննդյան նվերն Էր: Դերասանուհին մեքենայի տերն Է դարձել դրամատուրգ եւ արձակագիր Արթուր Միլլերի (1915-2005 թթ.) հետ ամուսնանալուց կես տարի առաջ: Զույգը դրանով եկել Էր պսակադրությանը: «Մերիլինը սիրում Էր ավտոմեքենա վարել,-հրատարակությունը մեջբերում Է Միլթոն Գրինի տիկնոջ՝ Էմիի խոսքը:-Մենք նստում Էինք կաբրիոլետը եւ ճանապարհով սլանում քամուն ընդառաջ»:
Մոնրոն ավտոմեքենան օգտագործել Է վեց տարի եւ դրանով անցել գրեթե 50 հազար կիլոմետր, իսկ այնուհետեւ այն նվիրել Է դերասանական վարպետության իր ուսուցչի՝ Լի Սթրասբերգի (1901-1982 թթ.) որդուն՝ 18-ամյա Ջոնին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Черный кабриолет Мэрилин Монро выставили на аукцион за $500 тыс.
Автомобиль Ford Thunderbird 1956 года выпуска, со складным верхом, который водила актриса и певица Мэрилин Монро (1926-1962), выставлен на аукцион Julien’s Auctions в США. Предварительная оценка машины составляет $500 тыс. долларов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета The Daily Telegraph.
Автомобиль приобретен для американской актрисы компанией Marilyn Monroe Productions. Считается, что это был рождественский подарок ее бизнес-партнера и фотографа Милтона Грина (1922-1985). Она стала обладательницей машины за полгода до выхода замуж за драматурга и прозаика Артура Миллера (1915-2005). Пара приехала на ней на бракосочетание.
"Мэрилин любила водить, - приводит издание слова супруги Милтона Грина - Эми. - Мы брали кабриолет и мчались по шоссе с открытым верхом навстречу ветру".
Монро владела автомобилем в течение шести лет и наездила почти 50 тыс. км, а затем подарила его сыну своего учителя актерского мастерства Ли Страсберга (1901-1982) - 18-летнему Джону.