Պաստոր Բրանսոնի գործով քաղաքական որոշում չի լինելու. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնի գործով քաղաքական որոշում չի լինելու, հարցը կլուծի անկախ դատական համակարգը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 26-ին Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել Է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Այդ մարդը ձերբակալված Է ահաբեկչական կազմակերպության հետ շփումների համար: Հոկտեմբերի 12-ին լինելու Է դատը, եւ ես չգիտեմ՝ ինչ որոշում կընդունվի»,-ասել Է նա եւ հավելել, որ ինքը՝ «որպես նախագահ, միջամտելու իրավունք չունի»:
Էնդրյու Բրանսոնին, որն ապրում Էր Իզմիրի շրջանում, ձերբակալել են անցյալ տարի Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության եւ «ֆեթուլահականների ահաբեկչական կազմակերպության» (FETO) հետ կապերի մեղադրանքով: Մեղադրող կողմը նրա համար պահանջում Է 35 տարվա բանտարկություն, բայց պաստորը լիովին ժխտում Է իր մեղքը:
Բրանսոնի հետ կապված իրադրությունը խիստ լարվածության պատճառ Է դարձել ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի հարաբերություններում: ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունն օգոստոսի 1-ին պատժամիջոցներ Է սահմանել Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի եւ արդարադատության նախարար Աբդուլհամիդ Գյուլի նկատմամբ այն բանի պատճառով, որ Անկարան Բրանսոնին թույլ չտվեց վերադառնալ հայրենիք: Թուրքիայի նախագահն արծարծել Է նաեւ ԱՄՆ-ում ապրող Ֆեթուլլահ Գյուլենին Թուրքիային հանձնելու հարցը, որին Անկարան համարում Է 2016 թվականին պետական հեղաշրջման փորձի համար պատասխանատու FETO-ի ղեկավարը: «Եվ այդ մարդն ԱՄՆ-ում այժմ դատի տակ չի գտնվում: Մենք դոսյե ենք ուղարկել նրա դեմ, բայց դատաքննություն չկա: Ցավոք, ԱՄՆ-ի իշխանությունները ընդդիմանում են դրան, թեեւ մեր երկրների միջեւ արտահանձնման համաձայնագիր կա»,- Reuters-ին տված հարցազրույցում Էրդողանի խոսքը մեջբերել Է Haber Turk հեռուստաալիքը:

Эрдоган: судьбу пастора Брансона решит независимый суд, а не политики
Политического решения по делу американского пастора Эндрю Брансона не будет, вопрос решит независимая судебная система. Как передает Арменпресс, об этом в среду заявил в интервью агентству Reuters президент Турции Тайип Эрдоган.
"Этот человек арестован за контакты с террористической организацией. 12 октября будет суд, и я не знаю, какое решение он примет. Политики в таких случаях не могут решать. Судебная система независима", - сказал он.
Эрдоган отдельно подчеркнул, что у него "как у президента нет права вмешиваться".
Эндрю Брансона, проживавшего в районе Измира, арестовали в прошлом году по обвинению в связях с запрещенными в Турции Рабочей партией Курдистана и "террористической организацией фетхуллахистов" (ФЕТО). Обвинение требует для него 35 лет тюремного заключения, но пастор полностью отрицает свою вину. Ситуация с Брансоном стала причиной резкой напряженности в отношениях США и Турции. Минфин США 1 августа ввел санкции в отношении министра внутренних дел Турции Сулеймана Сойлу и министра юстиции Абдулхамита Гюля из-за того, что Анкара не позволила вернуться на родину Брансону.
Турецкий президент коснулся и вопроса о выдаче Турции проживающего в США Фетхуллаха Гюлена, которого Анкара считает главой ФЕТО, ответственной за попытку путча в 2016 году. "И этот человек в США не находится сейчас под судом. Мы направили досье на него, но разбирательства нет. К сожалению, власти [США] противятся этому, хотя между нашими странами есть соглашение о выдаче", - приводит высказывания Эрдогана в интервью Reuters телеканал Haber Turk.