ԵՄ-ի գագաթնաժողովն առաջընթացի չհասավ միգրացիոն ճգնաժամի կարգավորման հարցում. Յունկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովն առաջընթացի չի հասել միգրացիոն ճգնաժամի կարգավորման հարցում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 20-ին հայտարարել Է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը՝ ժամանելով ոչ պաշտոնական հանդիպման երկրորդ օրվա նիստին:
«Միգրացիայի հարցում կոնկրետ առաջընթաց չկա: Բայց ես կարծում եմ, որ մենք դեռ այս տարի կկարողանանք մոտեցնել դիրքորոշումն երը Եվրամիության արտաքին սահմանների պաշտպանության նկատմամբ»,-նշել Է նա՝ պատասխանելով Եվրոպայի ղեկավարների սեպտեմբերի 19-ի աշխատանքային ընթրիքի ընթացքում միգրացիայի շուրջ կայացած բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ հարցին:
ԵՄ-ի նոր միգրացիոն ճգնաժամը կապված Է հանրակցության երկրների տարածքում, նախեւառաջ հարավային պետություններում՝ Իտալիայում, Իսպանիայում եւ Հունաստանում, փախստականների ու տնտեսական միգրանտների արագ կուտակման հետ: Ընդսմին ԵՄ-ի այլ երկրներում միգրանտների տարաբնակեցման եւ հայրենիք նրանց վերադարձնելու եվրոպական մեխանիզմները շարունակում են գործել խիստ անարդյունավետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Юнкер: саммит ЕС не достиг прогресса в урегулировании миграционного кризиса
Неформальный саммит глав государств и правительств ЕС не достиг прогресса в урегулировании миграционного кризиса. Об этом заявил в четверг председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер по прибытии на второй день неформальной встречи.
"Нет конкретного прогресса по миграции, но я думаю, что мы еще в этом году сможем сблизить позиции по защите внешних границ Евросоюза", - отметил он, отвечая на вопрос об итогах дискуссии по миграции на рабочем ужине европейских лидеров в среду,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Новый миграционный кризис в ЕС связан с быстрым накоплением беженцев и экономических мигрантов на территории стран сообщества, в первую очередь, в южных государствах - Италии, Испании и Греции. При этом европейские механизмы расселения мигрантов по другим странам ЕС и их возвращения на родину продолжают работать крайне неэффективно.