ԱՄՆ-ի՝ օտարերկրյա ծագմամբ բնակիչների բաժինը հասել է 1910 թվականից ի վեր առավելագույն ցուցանիշին. NYT
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների՝ երկրի սահմաններից դուրս ծնված բնակիչների բաժինը հասել Է 1910 թվականից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին, իսկ վերջին տասնամյակում ներգաղթյալների հիմնական համալրումն ԱՄՆ-ին ապահովել են ասիական երկրներից սերվածները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The New York Times թերթը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի Մարդահամարի բյուրոյի 2017 թվականի տվյալները, որոնք հրապարակվել են սեպտեմբերի 13-ին:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, տասնամյակների ընթացքում ԱՄՆ-ի համար հպատակագրված քաղաքացիների գլխավոր «մատակարարները» եղել են Լատինական Ամերիկայի երկրները: 2010 թվականից այդ դերն ստանձնել Է ասիական տարածաշրջանը, որին նշված ժամանակաշրջանում բաժին Է ընկել ներգաղթյալների 41 տոկոսը, իսկ լատինամերիկյան պետություններից սերվածներն վերաբնակների այդ խմբում կազմել են 39 տոկոսը: Նոր եւ անսպասելի ցուցանիշ Է դարձել նաեւ այն, որ եկվորների գրեթե կեսը՝ 45 տոկոսը, ունի բարձրագույն կրթություն: 2000-ից մինչեւ 2009 թվականը ներգաղթյալների շրջանում այդպիսիք 30 տոկոսն Էին:
Թերթը գրում Է, որ երկար տարիներ ներգաղթյալների հոսքի «առաջատարը» Մեքսիկան Էր, բայց 2010 թվականից ներգաղթյալների կազմում մեքսիկացիների բաժինը անշեղորեն նվազել Է, իսկ Չինաստանից ու Հնդկաստանից սերվածների հոսքը, ընդհակառակը, զգալիորեն աճել Է: Այսպես, վերջին գրեթե ութ տարվա ընթացքում Ասիայի երկրներից ԱՄՆ Է տեղափոխվել 2,6 մլն մարդ, ինչը գրեթե կրկնակի գերազանցում Է 2010 թվականի ցուցանիշը, իսկ Լատինական Ամերիկայի պետություններից այդ նույն ժամանակաշրջանում ժամանել Է 1,2 մլն մարդ: 2017 թվականի տվյալներով՝ Միացյալ Նահանգների՝ երկրի սահմաններից դուրս ծնված բնակիչների բաժինը կազմել Է երկրի բնակչության ընդհանուր թվաքանակի 13,7 տոկոսը (44,5 մլն մարդ), մեջբերում Է The New York Times-ը ԱՄՆ-ի Մարդահամարի բյուրոյի վերջին վիճակագրական ցուցանիշները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NYT: доля жителей США иностранного происхождения достигла максимума с 1910 года
Доля жителей Соединенных Штатов, родившихся за пределами страны, возросла до самого высокого с 1910 года уровня, а основное пополнение иммигрантов в последнее десятилетие обеспечили США выходцы из азиатских стран. Как передает Арменпресс, об этом со ссылкой на обнародованные в четверг данные Бюро переписи США за 2017 год сообщила газета The New York Times.
В течение десятилетий, как отмечает издание, главными "поставщиками" натурализованных граждан для США выступали страны Латинской Америки. С 2010 года эту роль взял на себя азиатский регион, на который за указанный период пришелся 41% иммигрантов, выходцы же из латиноамериканских государств составили в этой группе переселенцев 39%. Новым и неожиданным показателей стало и то, что почти половина приезжих - 45% - имеет высшее образование. С 2000 по 2009 года таковых среди иммигрантов было 30%.
"Лидером" иммиграционного потока в течение многих лет, пишет газета, выступала Мексика, но с 2010 года доля мексиканцев в составе иммигрантов неуклонно снижалась, а приток выходцев из Китая и Индии, напротив, существенно возрос. Так, за последние почти восемь лет из стран Азии в США переехали 2,6 млн человек, что почти в два раза превышает показатель 2010 года, а из государств Латинской Америки за тот же период приехали 1,2 млн человек.
По данным на 2017 год, доля родившихся за пределами страны жителей Соединенных Штатов составила 13,7% (44,5 млн человек) от общей численности населения страны, приводит The New York Times последние статистические показатели Бюро переписи США.