Թուրքիան լքել Է ԱՄՆ-ի պետպարտքի խոշորագույն պահառուների ցուցակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան հունիսին կրճատել Է ներդրումները ԱՄՆ-ի պետական պարտքում եւ լքել ամերիկյան գանձապետական արժեթղթերի խոշորագույն պահառուների ցուցակը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության տվյալները: Հաշվետու ամսում ԱՄՆ-ի պետպարտքում Թուրքիայի ներդրումները կրճատվել են մինչեւ 28,8 մլրդ դոլար այն դեպքում, երբ մայիսին այդ ցուցանիշը կազմում Էր 32,6 մլրդ դոլար: Թուրքիան անցյալ տարվա նոյեմբերից շարունակաբար նվազեցրել Է իր ներդրումները ԱՄՆ-ի պետական պարտատոմսերում:
Այն ժամանակ դրանց ծավալը կազմում Էր 61,2 մլրդ դոլար՝ ավելի քան կրկնակի գերազանցելով ներկայիս մակարդակը: Հունիսյան կրճատման արդյունքում Թուրքիան դուրս Է մնացել ամերիկյան պետական պարտքի խոշորագույն պահառուների ցուցակից: Այժմ այդ ցուցակի վերջին տեղն զբաղեցնում Է Ֆիլիպինները, որի ներդրումները գնահատվում են 31,6 մլրդ դոլար: Հունիսի արդյունքներով՝ ցուցակի առաջատարն Է մնացել Չինաստանը. ԱՄՆ-ի պետպարտքում նրա ներդրումները գնահատվում են 1,179 տրլն դոլար, ինչը 0,4 տոկոսով պակաս Է մայիսի համեմատությամբ:
Երկրորդ հորիզոնականում Ճապոնիան Է, որի ներդրումները նախորդ ամսվա համեմատությամբ կրճատվել են 1,75 տոկոսով եւ գնահատվում են 1,03 տրլն դոլար: ԱՄՆ-ի պետական պարտքի՝ մեծությամբ երրորդ պահառուն Բրազիլիան Է, որի ներդրումները կազմում են 300,1 մլրդ դոլար (մայիսի նկատմամ աճը՝ 0,3 տոկոս), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Турция покинула список крупнейших держателей госдолга США
Турция в июне сократила вложения в госдолг США, выбыв из списка крупнейших держателей американских казначейских бумаг, свидетельствуют данные министерства финансов США.
За отчетный месяц вложения Турции в госдолг США сократились до 28,8 миллиарда долларов, тогда как в мае показатель составлял 32,6 миллиарда долларов. Турция непрерывно снижала свои вложения в гособлигации США с ноября прошлого года. Тогда их объем составлял 61,2 миллиарда долларов, более чем в два раза превышая нынешний уровень, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В результате июньского сокращения Турция выбыла из списка крупнейших держателей американского госдолга. Теперь последнее место в списке принадлежит Филиппинам, чьи вложения оцениваются в 31,6 миллиарда долларов.
Россия покинула список еще в мае, когда резко сократила свои вложения в гособлигации США — с 48,7 миллиарда до 14,9 миллиарда долларов. В июне вложения РФ в госдолг США не изменились по сравнению с маем.
Лидером в списке по итогам июня остался Китай: его вложения в госдолг США оцениваются в 1,179 триллиона долларов, что на 0,4% меньше по сравнению с маем. На второй строчке находится Япония — ее вложения сократились на 1,75% по сравнению с предыдущим месяцем и оцениваются в 1,03 триллиона долларов. Третьим по величине держателем госдолга США является Бразилия — ее вложения составляют 300,1 миллиарда долларов (рост на 0,3% к маю).