ՀՔԾ պետը Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելն անհրաժեշտ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելն անհրաժեշտ է լրիվ ծավալով քննություն իրականացնելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարեց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը:
«Խափանման միջոցն ընտրվում է՝ ելնելով այն անհրաժեշտությունից, որ ապահովվի կասկածյալի կամ մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը վարույթի ընթացքում: Հասարակության մեջ թյուր կարծիք կա, որ պատշաճ վարքագծի ապահովումը պարզապես փախուստի դիմելու հավանականությունը բացառելն է: Բայց մոռացվում է երկրորդ առավել կարևոր հանգամանքը, որ պատշաճ վարքագծի բաղադրիչը մեղադրյալի կողմից վարույթին մասնակցող անձանց վրա ապօրինի ազդեցությունը բացառելն է: Հենց այս կարևոր նախապայմանից ելնելով՝ ես գտնում եմ, որ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելն անհրաժեշտ է, որ կարողանանք լրիվ ծավալով քննություն իրականացնել»,-նշեց ՀՔԾ պետը:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը հուլիսի 27-ին որոշում է կայացել երկու ամսով կալանավորել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Նա մեղադրվում է 2008 թվականին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Նույն արարքի մեջ են մեղադրվում նաև 2008-ին պաշտպանության փոխնախարար, այժմ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը։ Հարությունյանը հետախուզման մեջ է, Խաչատուրովն ազատ է արձակվել 5 միլիոն դրամ գրավի դիմաց։

YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. Remanding 2nd President of Armenia Robert Kocharyan into custody is necessary for conducting a thorough investigation, Head of the Special Investigative Service of Armenia Sasun Khachatryan told reporters, reports Armenpress.
“The precautionary measure is selected based on the necessity to ensure the proper behavior of the suspect or defendant during the investigation. There is a misinterpretation among the society that ensuring proper conduct is simply to rule out the possibility to escape. But they forget the second more important fact that the component of the proper behavior is to rule out an illegal influence of the defendant on the persons participating in the proceedings. Therefore, I think that remanding Robert Kocharyan into custody is necessary so that we can thoroughly conduct the investigation”, the SIS chief said.
On July 27 a Yerevan Court remanded 2nd President Robert Kocharyan into custody. Kocharyan has been charged over the 2008 March 1 case for breaching the constitutional order of Armenia.