Եվրամիությունը կարող Է «անվտանգ երկրների» ցուցակ կազմել փախստականների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը միգրացիոն համակարգի բարեփոխման շրջանակներում առաջարկում Է կազմել «անվտանգ երկրների» ցուցակ, որը թույլ կտա ազգային իշխանություններին օպերատիվորեն մերժել այդպիսի երկրներից սերվածներին ապաստան տրամադրելու դիմումների բավարարման հարցում՝ նկատի առնելով դրա համար բավարար հիմքերի բացակայությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Եվրահանձնաժողովի նյութերում:
Հունիսի 26-ին ԵՀ-ն թարմացրել Է միգրացիայի հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվական նյութերը՝ պարզաբանելով, մասնավորապես, ցուցակներին վերաբերող առաջարկը:
«Ծագման անվտանգ երկրների եւ անվտանգ երրորդ երկրների ԵՄ-ի ցուցակները թույլ կտան դրանցով ստուգել բոլոր նոր ժամանողներին՝ գնահատելու, թե կարող Է արդյոք նրանց դիմումը անընդունելի հայտարարվել, իսկ անձը հետ ուղարկվել երրորդ երկիր, կամ կարող Է արդյոք դիմումը օպերատիվորեն մերժվել այն բանի հիման վրա, որ անձը ժամանել Է ծագման անվտանգ երկից եւ պաշտպանության կարիք չունի»,-ասված Է փաստաթղթում: Հունիսի 24-ին Բրյուսելում միգրացիայի խնդիրների շուրջ մինի գագաթնաժողով Է տեղի ունեցել 16 երկրների մասնակցությամբ, որտեղ մասնակիցների մեծամասնությունն ընդունել Է միգրացիոն հոսքերի տարանցման եւ ծագման երկրների հետ ավելի ակտիվորեն աշխատելու անհրաժեշտությունը այդ ոլորտի խնդիրները լուծելու համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Евросоюз может составить списки "безопасных стран" для беженцев
Еврокомиссия в рамках реформы миграционной системы предлагает составить список "безопасных стран", который позволил бы национальным властям оперативно отказывать в удовлетворении заявлений на предоставление убежище выходцам из таких государств в силу отсутствия достаточных на то оснований. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в материалах ЕК.
Во вторник ЕК обновила информационные материалы по вопросам миграции, разъяснив, в частности, предложение о списках.
"Списки ЕС безопасных стран происхождения и безопасных третьих стран позволят проверять по ним всех вновь прибывающих с тем, чтобы оценить, может ли их заявление быть объявленным неприемлемым, а лицо – отправлено обратно в третью страну, или может ли заявление быть оперативно отклонено на том основании, что лицо прибыло из безопасной страны происхождения и не нуждается в защите", — говорится в документе.
В воскресенье в Брюсселе прошел минисаммит по проблемам миграции с участием 16 стран, на котором большинство участников согласились с необходимостью активнее работать со странами транзита и происхождения миграционных потоков для решения проблем в этой сфере.