Ստամբուլում առկա փաստաթղթերը լեփ լեցուն են ծածկագրերով. Թաներ Աքչամ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամը կարծում է՝ Թուրքիան կշարունակի ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, բայց դրա համար պետք է գտնի այլ տարբերակ, քան առկա փաստաթղթերի հավաստիությունը կասկածի տակ դնելը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Աքչամը նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում «Սպանության հրամաններ. Թալեաթ փաշայի հեռագրերը և Հայոց ցեղասպանությունը» թեմայով միջոցառմանն իր ելույթում:
«Ես մոտ 6-7 ամիս եմ անցկացրել օսմանյան արխիվներում: Բոլոր փաստաթղթերը լեփ-լեցուն են եղել ծածկագրերով: Շատ բառեր՝ արտաքսել, իմ եղբայրը, հայեր և այլն, ծածկագրված են եղել: Սակայն Օսմանյան կայսրությունը փոխել է ծածկագրման համակարգն ամեն տարի: Ուստի պետք էր նույն ամսվա ընթացքում դիտարկել փաստաթղթերը՝ ծածկագրերը հասկանալու համար: Այն, ինչ ես բացահայտեցի, ապշեցուցիչ էր»,-ասաց Թաներ Աքչամը:
Օսմանյան կայսրության այդ արխիվը կարելի է տեսնել Ստամբուլում: Աքչամը փաստում է՝ սակայն այդ փաստաթղթերն արխիվում են դրվել միայն 2012-ից հետո: Ուստի հետազոտողի համար հեշտ չէր ավելի վաղ բացահայտել դա:
«Նրանք չեն կարող այդ փաստաթղթերի հավաստիությունը կասկածի տակ դնել: Թուրքիան կշարունակի ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն դրա համար այլ տարբերակ պետք է գտնի»,-եզրափակեց Աքչամը:

Хранящиеся в Стамбуле архивные документы о Геноциде армян зашифрованы: Акчам
Известный турецкий историк Танер Акчам считает, что Турция будет продолжать отрицать Геноцид армян, но для этого должна найти другой, а не ставить под сомнение истинность существующих документов. Как сообщает Арменпресс, Акчам выразил такое мнение в ходе своего выступления в Ереване.
“Я провел около 6-7 месяцев в османских архивах. Все документы были заполнены шифрами. Много слов - изгнание, мой брат, армяне и т.д. были зашифрованы. Однако Османская империя каждый год меняла систему кодирования. То, что я обнаружил, было поразительным”, - сказал Танер Акчам.
Этот архив Османской империи можно увидеть в Стамбуле. Акчам заявляет, что эти документы появились в архиве только после 2012 года. Поэтому исследователем было нелегко раскрыть их раньше.
“Они не могут подвергнуть сомнению надежность этих документов. Турция будет продолжать отрицать Геноцид армян, но для этого им нужно найти другой способ”, - заключил Акчам.