ԵՄ-ի դատարանը ճանաչեց կարմիր ներբանով կոշիկների արտադրության՝ Louboutin-ի բացառիկ իրավունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի արդարադատության դատարանը բացառիկ ապրանքանիշ Է ճանաչել Ֆրանսիայի Christian Louboutin կոշիկի տան՝ կարմիր ներբանով բարձրակրունկ կոշիկները: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Լյուքսեմբուրգի դատարանի՝ հունիսի 13-ին կայացրած վճռում:
Դատարանը որոշել Է, որ Հոլանդիայի Van Haren ֆիրման, որը 2012 թվականին թողարկել Է կոշիկի հավաքածու, որը ներառում Է կարմիր ներբանով կոշիկներ, խախտել Է «առեւտրական մակնիշի» (իրավունքները)՝ չնայած կոշիկի ուրիշ տեսակին»: «Louboutin առեւտրանիշը պաշտպանում Է կոշիկի կոնկրետ մասի համար կիրառվող (կարմիր) գույնի բացառիկ օգագործումը»,- ասված Է դատարանի վճռում:
Christian Louboutin-ի կոշիկների կարմիր ներբանները հայտնվել են դիզայների աշխատակցուհիներից մեկի շնորհիվ: Մի անգամ ցուցադրության ժամանակ Լուբուտենն իր ասիստենտուհու ձեռքին եղունգների կարմի լաք Է տեսել, եւ նրա գլխում միտք Է ծագել՝ դրանով ներկել սեւ ներբանը: Այս տարբերիչ գիծն այնուհետեւ կոշիկի մակնիշը հռչակել Է ամբողջ աշխարհում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Суд ЕС признал эксклюзивное право Louboutin на производство туфель с красной подошвой
Европейский суд юстиции признал эксклюзивным товарным знаком французского дома обуви Christian Louboutin туфли на высоком каблуке с красной подошвой. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в вынесенном в среду решении суда в Люксембурге.
Суд постановил, что голландская фирма Van Haren, выпустившая в 2012 году коллекцию обуви, включающую "лодочки" на красной подошве, "нарушила [права на] торговую марку, несмотря на иную форму обуви". "Торговая марка Louboutin защищает исключительное использование [красного] цвета применительно к конкретной части обуви", - говорится в вердикте суда.
Красные подошвы на туфлях Christian Louboutin появились благодаря одной из сотрудниц дизайнера. Однажды во время показа Лубутен увидел в руках своей ассистентки красный лак для ногтей, и у него возникла идея закрасить им черную подошву. Эта отличительная черта затем прославила обувную марку на весь мир.