ԵԱՏՀ-ն պլանավորում Է աստիճանաբար ներդնել զուգահեռ ներմուծման սկզբունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵԱՏՀ) պլանավորում Է աստիճանաբար ներդնել զուգահեռ ներմուծման սկզբունքները: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում պատմել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
«Այսօր դա հրատապ բանավեճի թեմա Է: Այս գաղափարի կողմնակիցներն ավելի շատ են, քան երեք տարի առաջ, երբ մենք բանակցություններ Էինք վարում: Այժմ մենք առաջարկում ենք փուլ առ փուլ անցնել այդ սկզբունքին, որպեսզի այն նվազ հիվանդագին լինի ազգային կառավարությունների համար»,- ասել Է նա:
Սարգսյանը նշել Է, թե երկյուղներ կան զուգահեռ ներմուծման ներդրման դեպքում կեղծամակնիշ արտադրանքի ավելանալու կապակցությամբ: «Անշուշտ, կան թեր եւ դեմ փաստարկներ, բայց, ամբողջությամբ վերցված, մենք բաց շուկաների եւ մրցակցության կողմնակիցներ ենք»,- հավելել Է նա: ԵԱՏՀ-ի ղեկավարի խոսքով՝ քննարկվում են զուգահեռ ներմուծման խնդրի լուծման փոխզիջումային տարբերակներ մի շարք ապրանքների համար:
«Օրինակ՝ համատարած չդարձնել զուգահեռ ներմուծումը, այլ այդ հնարավորությունը սահմանել կոնկրետ ապրանքների, ոլորտների համար. այնտեղ, որտեղ պահանջվում Է: Եթե, ասենք, դեղորայքային պատրաստուկների, բժշկական իրերի ոլորտում օրինականացնենք զուգահեռ ներմուծումը, դա կհանգեցնի մրցակցության ուժեղացման, գների իջեցման:
Օրինակ, Հայաստանում մենք դա իրականացրել ենք, եւ արդյունքներն ակնհայտ Էին: Եթե մենք դա անենք Միության մասշտաբներով, ապա, ինձ թվում Է, դրանից մենք բոլորս կշահենք»,- ընդգծել Է նա:

ЕЭК планирует постепенно внедрять принципы параллельного импорта
Евразийская экономическая комиссия планирует постепенно внедрять принципы параллельного импорта. Как передает Арменпресс, об этом в интервью ТАСС рассказал председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян.
"Сегодня это актуальная дискуссионная тема. Сторонников этой идеи стало больше, чем три года тому назад, когда мы вели переговоры. Сейчас мы предлагаем поэтапно переходить к этому принципу, чтобы это было менее болезненно для национальных правительств", - сказал он.
Саркисян отметил, что есть опасения по поводу увеличения контрафактной продукции при внедрении параллельного импорта. "Конечно, есть аргументы за и против, но в целом мы сторонники открытости рынков и конкуренции", - добавил он.
По словам главы ЕЭК, обсуждаются компромиссные варианты разрешения параллельного импорта на ряд товаров. "Например, сделать не сплошной параллельный импорт, а устанавливать эту возможность для конкретных товаров, сфер - там, где требуется. Если, скажем, в сфере лекарственных препаратов, медицинских изделий легализуем параллельный импорт, это приведет к резкому усилению конкуренции, снижению цен. Например, в Армении мы это реализовали, и результаты были очевидными. Если мы сделаем это в масштабах Союза, то мне кажется, от этого мы все выиграем", - подчеркнул он.