Ապագայի լրատվության գործառույթն է վառ պահել լույսը. Արամ Անանյանի ելույթը աշխարհի լրատվական գործակալությունների գագաթնաժողովին
Ապագայի լրատվության գործառույթն է վառ պահել լույսը. Արամ Անանյանի ելույթը
աշխարհի լրատվական գործակալությունների գագաթնաժողովին
ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրության ոլորտում առկա ցանկացած նոր մարտահրավեր առաջին հերթին հնարավորություն է մասնագիտական ու տեխնոլոգիական նվաճումները խթանելու համար: Այս մասին Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում աշխարհի լրատվական գործակալությունների գագաթնաժողովին «Ժուռնալիստիկայի ապագան նոր մարտահրավերների պայմաններում» թեմատիկ քննարկման ժամանակ ասաց «Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը:
Ելույթի սկզբում նա նախ շնորհակալություն հայտնեց գագաթնաժողովի կազմակերպիչ ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությանը հրավերի համար:
«Ուզում եմ նշել, որ իսկապես շատ ուրախ եմ լինել այստեղ, այս շատ կարևոր քննարկմանը մեր ինդուստրիայի ապագայի վերաբերյալ: Ցանկանում եմ մեր կանխատեսումներին ավելի մեծ լավատեսություն հաղորդել շատ պարզ պատճառով: Ցանկացած նոր մարտահրավեր առաջին հերթին հնարավորություն է, որը խթանում է մեր մասնագիտական ու տեխնոլոգիական նվաճումները: Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է, որ լրատվական գործակալությունները ցանկացած փոփոխություններին ամենահարմարվող դերակատարներն են: Մի բան, որն ապացուցվել է մեր կոլեգաների կողմից:
Մեր օրերի իրադրությունը կարելի է բնորոշել որպես մի կողմից ավանդական լրագրության, նոր մեդիայի, սոցիալական ցանցերի, քաղաքացիական լրագրության ու մյուս կողմից արհեստական բանականության համագոյակցության ձև: Որոշ մարդիկ կարող են համարել սոցիալական ցանցերն ու արհեստական բանականությունը որպես պրոֆեսիոնալ լրագրությունը հարստացնող գործիք, մինչ մյուսները դիտարկում են այն որպես սպառնալիք կամ բաց կոչ բոլորի համար՝ ավելի խորանալու մասնագիտության մեջ»,- նշեց Անանյանը՝ նկատելով, որ տարեցտարի լրատվական շուկա մտնող նոր դերակատարների համար արգելապատնեշները նվազում են:
Ընդգծելով, որ տեխնոլոգիաները փոխում են գործակալությունների գործելաոճը՝ «Արմենպրես»-ի տնօրենն ասաց, որ փոքր լրատվական գործակալությունների համար սա հնարավորություն է առանձնահատուկ տեղ զբաղեցնել ուշագրավ պատմություններ ստեղծելու գործում՝ հիմնված տեղական փորձի վրա: «Սա գործում է նաև իմ ղեկավարած «Արմենպրես» լրատվական գործակալության պարագայում, որն այս տարի նշում է 100-րդ տարեդարձը: Մեր ամենօրյա լրատվության մեջ կարևոր մաս է կազմում ծրագրային ապահովման միջոցով լրատվության պատրաստումը, որն արվել է Երևանում գործող «Տեխնոլոգիական զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի միջոցով»,- նշեց Անանյանը: Նա նկատեց, որ մեր օրերում բովանադակություն տարածող սոցիալական ցանցերը, ինչպիսիք են Facebook-ը, Google-ը, Twitter-ը, արհեստականորեն ստեղծում են արշիպելագներ, որտեղ ցանկացած անձ պնդում է, որ իր տեսակետը բացարձակ ճիշտ է:
«Ինչպես տեսնում ենք՝ ավանդական մեդիան, մասնավորապես լրատվական գործակալությունները լրատվության պատրաստման ու հավաքագրման, սոցիալական մեդիայի օգտագործման, հաղորդակցման, ուղիղ միացումների ու հրատապ իրազեկման հարցում գտնվում են արհեստական բանականության տեխնոլոգիական զարգացման ավանգարդում: Կարծում եմ, որ մինչև հիմա այդ զարգացումները նման չեն եղել Տրոյական ձիու և մենք չպետք է կոչ անենք «զգուշանալ նվերներ բերող հույներից»:
Արդյոք ավանդական լրագրության ապագան վտանգված է: Կարծում եմ՝ ոչ: Արդյոք տասը տարի անց ավանդական մեդիայի անհրաժեշտությունը կլինի: Ենթադրում եմ՝ միանշանակ այո: Անորոշությունների այդ փուլում մեզ համար ամենակարևոր մարտահրավերը մեր առաքելության մասին չմոռանալն է: Չմոռանալ լրագրության, ճիշտ լուսաբանման առաքելությունը, չմոռանալ, թե ինչու ենք մենք այս ինդուստրիայում, չմոռանալ մեր բարոյական պարտականությունները լրագրողական որոշումներ կայացնելիս: Ապագայի լրատվության գործառույթն է վառ պահել լույսը: Ինչպես ճշմարիտ կերպով նշում են մեր որոշ կոլեգաներ՝ «ժողովրդավարությունը մեռնում է խավարում»:
Վերջին շրջանի մեր փորձը ցույց տվեց, և ես կարծում եմ, որ ձեր դեպքում դա ևս գործում է, որ մեր լսարանը դառնում է ավելի ու ավելի պահանջող: Նրանք չեն ցանկանում պարզապես տեսնել իրադարձությունների մեկնաբանումը, նրանք ցանկանում են իմանալ ինչ է տեղի ունենում այստեղ և հենց այդ պահին, պատրաստակամ են լինել լուրերի անբաժան մասը»,- ընդգծեց Անանյանը:
Ելույթում նա նշեց լրատվական գործակալությունների հնարավորությունների զարգացման հարցում նոր գործիքակազմ ստեղծելու, անհրաժեշտության դեպքում լսարանը կազմող ամեն անձի «դուռը թակելու» կարևորությունը: «Այս միտումներին մենք ականատես եղանք իմ երկրում՝ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների ժամանակ, որոնք մեր մասնագիտական հանրության մի մասն անվանում է Հայաստանի «թավշյա հեղափոխություն»:
Երախտապարտ ենք տասնյակ մեր միջազգային գործընկերներին, ովքեր ներկա են այս քննարկմանը, ովքեր վստահեցին «Արմենպրես»-ի հավաստի լուրերին, ովքեր վստահեցին արագ ու ստուգված տեղեկատվությանը: Շնորհակալ ենք ձեր վստահության ու աջակցության համար: Մենք փորձեցինք անել լավագույնը, լուսաբանել ամեն բան, որ տեղի ունեցավ ու շարունակում է տեղի ունենալ Հայաստանում, մենք արագ էինք, պահում էինք հավասարակշռությունը: Մեր միջազգային գործընկերների կողմից մեզ ցիտելու բարձր ցուցանիշը ասում ու ապացուցում է այն, որ մեր աշխատանքը պահանջված էր:
Ամփոփելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ իրականությունը հետևյալն է. ագրեգատորների աշխատանքը կավարտվի այնտեղ, որտեղ կսկսվի իսկական լրատվությունը: Ոչ սոցիալական մեդիան, ոչ արհեստական բանականությունը պաշտամունքի առարկա կամ դարման չեն: Ես ցանկանում եմ հիշատակել իմ կողքին նստած ընկերոջ, իմ կողմից շատ հարգված մտավորականի՝ Ջուզեպեի (խմբ. - Իտալիայի ANSA գործակալության գլխավոր տնօրեն Ջուզեպե Չերբոնե) խոսքերը, որոնք նա ասաց 2 տարի առաջ այս ֆորումում որպես արհեստական բանականության մասին առանցքային կանխատեսում. ինտելեկտի ու բանականության կարողությունը իրականությանը ադապտացվելն ու իրականությունը ադապտացնելն է: Սա այն է, ինչ հնարավոր չէ անել արհեստականորեն և ինչից զուրկ են ագրեգատորները: Մինչև հիմա մենք չենք տեսել, որ արհեստական բանականությունը կարողանա առանձնացնել հրատապ լուրերը, կամ զբաղվի պատերազմական լրագրությամբ, կամ խորքային հարցազրույց վարի: Եվ թույլ տվեք այստեղ ավարտել իմ խոսքը: Շնորհակալ եմ»,- եզրափակեց խոսքն «Արմենպրես»-ի տնօրենը:
Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում մայիսի 24-ին տեղի ունեցավ աշխարհի լրատվական գործակալությունների գագաթնաժողովը: Գագաթնաժողովին մասնակցում էին նաև Ռուսաստանի ՏԱՍՍ լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխայլովը, Kyodo News-ի (Ճապոնիա) գործադիր տնօրեն Հիրոկի Սուգիտան, Associated Press-ի (ԱՄՆ) միջազգային նորությունների գծով փոխնախագահ Իեն Ֆիլիպսը և ANSA-ի (Իտալիա) գլխավոր տնօրեն Ջուզեպե Չերբոնեն:
Աշխարհի լրատվական գործակալությունների գագաթնաժողովին, ինչպես նաեւ ՊՄՏՀ-2018-ի գործարար ու մշակութային ծրագրին մասնակցում են ավելի քան երկու տասնյակ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Բուլղարիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Վիետնամի, Գերմանիայի, Եգիպտոսի, Իրանի, Իսպանիայի, Իտալիայի, Ղազախստանի, Չինաստանի, Կուբայի, Լիբանանի, Մակեդոնիայի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Ճապոնիայի մոտ 30 խոշորագույն լրատվական ծառայությունների 50-ից ավելի ղեկավարներ:

‘Role of the future’s media is to hold the light’ – ARMENPRESS director Aram Ananyan’s speech at 2018 SPIEF Global Media Summit
‘Role of the future’s media is to hold the light’ – ARMENPRESS director Aram Ananyan’s speech
at 2018 SPIEF Global Media Summit
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. Aram Ananyan, Director of ARMENPRESS, Armenia’s state news agency, delivered a speech at the global media forum within the framework of the 2018 St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) on May 24 in St. Petersburg, Russia.
The panel discussion was titled The Future Of Journalism In Times of New Challenges.
Below is the transcript of the full speech of Mr. Ananyan.
“Thank you, dear colleagues for your kind invitation. I am really pleased to be here, at this very important panel on the future of our industry.
And I just would like to add more optimism on our predictions or a guessing game, for a very simple reason. Each and every new challenge first of all is an opportunity that galvanizes our professional and technological advancement.
Meanwhile it is obvious, that the news agencies are the most adaptive actors in any change. The situation nowadays can be characterized as a form of cohabitation of traditional journalism, new  media, social networks, citizen- journalism and artificial intelligence.
Some might consider social networks and AI as an augmentation tool for professional journalism, while others as a threat or an open call for everybody to dig deeper into a profession even without 1-0-1 level of professional expertise: in the meantime, each consecutive year the barriers for the new players to enter the news market, be those professional, financial, technological, or even intellectual gradually slide down.
Technology is changing our practices by making routine reporting and fastening insight generation. For small newsrooms, this is a chance to take a very special niche of creating compelling stories, with local expertise, which is true also for my agency, Armenia’s state news agency ARMENPRESS – that celebrates 100 years this year.
A significant portion of our routine reporting is narrated by a software that we developed with the Technological Development Center, a non-profit foundation, based in Yerevan.
The variety of sources and the alarming behavior of content distributors such as Facebook, Google, Twitter that frivolously determine the volume of our content our users receive create archipelagos of communication, where everybody claims to have the monopoly over what he or she thinks is true.
As far as we see, traditional media- especially news agencies are in the avant-garde of technological development of AI in news-making and gathering, use of social media, messaging, live streams and push notifications.
By now, I suppose that developments do not look like a Trojan horse, and we are not the ones to call "Beware of Greeks bearing gifts" [Timeo Danaos et dona ferentes, Aeneid, Virgil].
Is the future of traditional journalism under threat? I think no. Will there be a demand for the traditional media in ten years? I suppose absolutely yes.
The most important challenge in the era of uncertainties for us is not to forget about our mission. Our mission of reporting. Our mission of true reporting, our mission of journalism, not to forget why are we in this industry, not to forget our  moral obligations in making our journalistic decisions. The role of the future’s media is to hold the light. As some of our colleagues truly say, that - democracy dies in darkness.
What we observed in our recent practices, and I suppose it is much alike with yours - our audience becomes more and more demanding. They do not just want to see the interpretation of events; they want to know what happens here and now and are eager to become an integral part of the news.
In order To develop our capacities we need to create a new toolbox, literary if it is necessary to knock to each and every person in our audience.
These trends we saw in the recent developments in my country in Armenia, that many of us, our professional community call Armenia’s Velvet Revolution.
We are grateful to dozens of our international partners, who are sitting at this panel, who relied on ARMENPRESS’s factual reports, who relied on fast and fact-checked information and we are very grateful for your trust and support. We tried to do our best, we tried to cover everything that happened in Armenia everything that continues to happen in Armenia, we were very fast, we kept the balance and the high citation index that we saw in our international partners says and proves that our job was demanded.
To conclude: reality is the following: aggregators will end up exactly there, where the real reporting will start. Neither social media, nor artificial intelligence is a cult or a panacea.  And I want to recall, a friend sitting next to me, an intellectual whom I respect very much, and in this forum 2 years ago he said that the key prediction for artificial intelligence, and I want to repeat Giuseppe [Cerbone] that the ability of intellect and intelligence is to adapt to the reality and to adapt the reality. This is what you cannot do artificially and what aggregators lack the most. By now, we didn’t see anything in the artificial intelligence to identify the breaking news or do war reporting or an in-depth interview. And let me just conclude here, my give and take, and thank you all very much. Thank you.”
Panelists in addition to Mr. Ananyan included TASS General Director Sergey Mikhaylov, Kyodo News Executive Director Hiroki Sugita, AP Vice President Ian Phillips, ANSA CEO Giuseppe Cerbone.
More than 50 executives of about 30 major news agencies from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bulgaria, Great Britain, Vietnam, Germany, Egypt, Iran, Spain, Italy, Kazakhstan, China, Cuba, Lebanon, Macedonia, Russia, Serbia, US, Turkey, Japan are participating in the media summit, as well as the business and cultural program of 2018 SPIEF.