Հազարից ավելի երեխաներ են վերքեր ստացել Գազայի հատվածում բողոքների սկսվելուց ի վեր. ՅՈւՆԻՍԵՖ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հազարից ավելի երեխաներ են վերքեր ստացել Գազայի հատվածի սահմանին բողոքների սկսվելուց ի վեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը (ՅՈւՆԻՍԵՖ):
«Մարտի 30-ից հազարից ավելի երեխաներ են վերքեր ստացել Գազայի հատվածում գործադրված բռնության հետեւանքով: Այդ վերքերից շատերը ծանր են եւ կարող են հանգեցնել լուրջ բարդությունների, ներառյալ անդամահատումը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ: ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը նշում Է, որ Գազայի հատվածի սահմանին տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները հանգեցրել են այդ շրջանի առողջապահության համակարգի ծանրաբեռնվածության ուժեղացմանը, որը տուժում Է Էլեկտրականության մշտական անջատումներից, վառելիքի, դեղորայքի եւ բժշկական սարքավորումների անբավարարությունից:
Հիվանդանոցները գլուխ չեն հանում ծանր վերքերով պացիենտների թվաքանակի աճից: Մայիսի 16-ին ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը բժշկական հումանիտար օգնությամբ, այդ թվում՝ հակաբիոտիկներով, երկու բեռնատար Է հասցրել Գազա: Օգնությունը պետք Է բավարարի 70 հազար մարդու: ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը կոչ Է անում բոլոր կողմերին՝ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել Գազայի հատվածում երեխաներին պաշտպանելու համար: Գազայի հատվածում մայիսի 14-ին բողոքի ակցիաներ են անցկացվել Իսրայելի կազմավորման 70-րդ տարեդարձի եւ ԱՄՆ-ի դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու ֆոնին:
Իսրայելացի զինվորները կրակ են բացել բողոքի ակցիաների մասնակիցների վրա, ինչի հետեւանքով զոհվել Է առնվազն 61 պաղեստինցի, տուժածների թիվը հասել Է 2,7 հազարի: Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասը եռօրյա սուգ Է հայտարարել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более тысячи детей получили ранения с начала протестов в секторе Газа
Свыше 1000 детей получили ранения с начала протестов на границе сектора Газа, как передает Арменпресс, об этом сообщает Детский Фонд ООН (ЮНИСЕФ).
"С 30 марта свыше 1000 детей получили ранения в результате насилия в секторе Газа. Многие из этих ранений являются тяжелыми и потенциально могут привести к изменению жизни, включая ампутации", — говорится в сообщении.
ЮНИСЕФ отмечает, что недавние события на границе сектора Газа привели к усилению нагрузки на слабую систему здравоохранения в этом районе, которая страдает от постоянных отключений электричества, нехватки топлива, лекарств и медицинского оборудования. Больницы не справляются с ростом количеств пациентов с тяжелыми ранениями.
В среду Детский Фонд ООН доставил в Газу два грузовика с медицинской гуманитарной помощью, в том числе с антибиотиками. Ее должно хватить для 70 тысяч человек.
ЮНИСЕФ призывает все стороны принять необходимые меры для защиты детей в секторе Газа.
Акции протеста прошли в секторе Газа в понедельник на фоне 70-й годовщины образования Израиля и приуроченного к юбилею переноса посольства США из Тель-Авива в Иерусалим. Израильские солдаты вели огонь на поражение по участникам протестов. Сообщалось о 61 погибшем палестинце и 2,7 тысячи пострадавших от пуль и газа. Палестинский лидер Махмуд Аббас объявил трехдневный траур.